Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Uczestnicy Memoriału Wagnera: Serbia

Uczestnicy Memoriału Wagnera: Serbia

fot. archiwum

Serbia, to zespół od lat zaliczany do ścisłej światowej czołówki. Pojedynki biało-czerwonych z tą drużyną zawsze budzą emocje i nie inaczej będzie także tym razem, jeśli obie ekipy zagrają w finałowej fazie Memoriału Huberta Wagnera.

Serbia jest spadkobiercą sukcesów dawnej Jugosławii, a następnie Serbii i Czarnogóry. Największym osiągnięciem bałkańskiego zespołu jest bez wątpienia wywalczenie złotego medalu olimpijskiego podczas Igrzysk w Sydney. Jednak na kolejnych dwóch najważniejszych imprezach czterolecia Serbom nie udało się już powtórzyć tego sukcesu. Na ostatnich mistrzostwach świata Miljkovic i jego koledzy w finale pocieszenia nie zdołali okazać wyższości nad reprezentacją Bułgarii i ostatecznie uplasowali się tuż za podium.

Znakomite wyniki bałkańska drużyna uzyskuje również na mistrzostwach Europy. W 2001 roku Jugosławia okazała się najlepsza, zaś w latach 2005 i 2007 Serbowie plasowali się na trzecim miejscu. Te wyniki każą przypuszczać, iż podopieczni Igora Kolakovicia będą jednymi z pretendentów do czołowych lokat również na zbliżającym się wielkimi krokami Czempionacie Starego Kontynentu.

W Lidze Światowej Serbom także wiedzie się znakomicie. Prawie za każdym razem znajdują się na podium, jednak nigdy nie udało im się wygrać tych jakże prestiżowych rozgrywek. W ostatnich latach czterokrotnie wywalczyli srebrne medale, a dwukrotnie stawali na najniższym stopniu podium.W ostatnich latach biało-czerwoni mierzyli się z bałkańską drużyną aż siedemnastokrotnie. Zapewne Polacy najbardziej wspominają pamiętny mecz w turnieju finałowym Ligi Światowej 2005, kiedy to prowadzili już z Serbami 2:0, a w trzecim secie 23:19, jednak mimo tak dużej przewagi nie udało im się odnieść zwyciestwa, bowiem ambitnie grający rywale zdołali odrobić straty, wygrać trzecią odsłonę, a potem całe spotkanie. Ważne zwycięstwo nad tym przeciwnikiem biało-czerwoni odnieśli podczas Mistrzostw Świata w 2006 roku. Wówczas pokonali Serbów 3:0. Dwukrotnie wykazali swoją wyższość nad Serbami także na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach – 3:0 i w Pekinie 3:1.

Bałkańska drużyna naszpikowana jest gwiazdami wielkiego formatu. Na pierwszoplanowymi postaciami zespołu są Ivan Miljkovic oraz Nikola Grbić. Jeśli do tego doda się Andrija Gericia, Marko Samardzicia, czy Bojana Janicia, to tworzy się niezwykle ciekawy, ale zarazem mocny zespół. Zapewne konfrontacja Polski B z tą drużyną da bardzo dużo młodym, polskim siatkarzom, a ewentualny pojedynek w fazie finałowej Memoriału Huberta Jerzego Wagnera pomiędzy podopiecznymi Daniela Castellaniego, a bałkańską drużyną może być nie lada atrakcją całej imprezy.

Zapewne podopieczni Igora Kolakovicia będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony przed polską publicznością. Obecność tego zespołu na turnieju poświęconemu pamięci znakomitego siatkarza i trenera z całą pewnością jest gwarancją wysokiego poziomu i wielkich emocji, na które cała siatkarska Polska czeka z niecierpliwością…

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved