Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Dariusz Marszałek: Szanujmy się… i więcej optymizmu

Dariusz Marszałek: Szanujmy się… i więcej optymizmu

fot. archiwum

- Więcej szacunku dla zawodników... to przyniesie więcej pozytywów niż negatywów i może w dużej mierze odmienić oblicze każdego zawodnika z osobna, jak i całego zespołu  - tak uważa Dariusz Marszałek w rozmowie dla Strefy Siatkówki.

Justyna Kuc: Zbliżają się najważniejsze rozgrywki siatkarskie przed polskimi reprezentacjami. Niestety wyniki ostatnich spotkań nie nastrajają nas optymistycznie?

Dariusz Marszałek:Ostatnie wyniki naszych reprezentacji miesiąc przed Mistrzostwami Europy, jak i wiadomości m.in. dotyczące kontuzji jak i rezygnacji z gry w biało-czerwonych barwach nie napawają optymizmem, ale i nie popadajmy w skrajności i nie budujmy pesymistycznej atmosfery wokół obu zespołów narodowych w przededniu najważniejszych imprez w tym roku… to błąd!

Czyli?Więcej optymizmu… bez odpowiedniego nastawienia psychicznego nawet najlepszy zawodnik czy zawodniczka nie jest w stanie grać na najwyższym poziomie. "Positive feedback" jest bardziej efektywny niż "negative feedback", i tego właśnie potrzebują zawodnicy w sytuacjach kryzysowych, a nie agresywnej krytyki. Konstruktywna krytyka, a dołowanie to dwie różne rzeczy.

A jak to wygląda u innych reprezentacji ?

Zachód bazuje na positive feedback, a nie informacji negatywnej (negative feedback)… dotyczy to nie tylko komentarzy z boku, ale także prowadzenia zespołu. Sukcesy np. USA, jak i innych krajów zachodnich nie biorą się znikąd… to powinno dać nam coś do myślenia!

Co jest potrzebne na dzień dzisiejszy polskim reprezentacjom do odnoszenia sukcesów?

Na dziś obie reprezentacje potrzebują wsparcia, nie tylko tego z trybun podczas meczu, ale także odbudowania wiary w siebie. Jeśli zespół, przy pomocy sztabu szkoleniowego będzie znał swoją wartość i pewność siebie, to optymizm może dać podstawy również do zwycięstw z drużynami teoretycznie mocniejszymi.

Jednakże w zbliżających się spotkaniach nie zobaczymy na boisku kilku naszych podstawowych zawodników.

Jest niestety wielu, którzy bez ogródek twierdzą, że bez podstawowych graczy niczego nie wygramy. Niestety zapominają, że takie wypowiedzi nie budują psychiki pozostałych zawodników czy zawodniczek, więcej działają jako czynnik negatywny dla psychiki tychże zawodników.
Oczywiście trener selekcjoner jest głównie dowodzącym, więc to jest główne zadanie trenera, aby w chwilach kryzysu na bazie analitycznej znaleźć przyczynę i odmienić oblicze każdego zawodnika z osobna, jak i całego zespołu. Sama krytyka i wytykaniem niczego nowego i dobrego nie wnosi..!

Nie wszystko jednak zależy od trenera.

Najwięcej zależy od psychiki zawodników… ten, kto to rozumie i potrafi stworzyć team, który potrafi przezwyciężać własne słabości i wierzy w siebie… wygrywa… Konkretna informacja zwrotna, jak i pozytywne podejście do grupy, dobra relacja na linii trener-zawodnik, zadowolenie z treningu jak i meczu daje podstawy do zwycięstw.

Niestety nie tylko zwycięstwo, ale i porażka wpływa na nastrój w drużynie.

Po wielu porażkach z rzędu każdy z zawodników, jak i cały zespół wie, że coś jest nie tak. Nikt nie przechodzi nad tym problemem bez rozmyślania, co się dzieje, również próbuje znaleźć przyczyny… i naprawdę w takich momentach nikt nie potrzebuje "bicia już leżącego…" to bezsensowne! Jeśli to robimy, a w szczególności media i kibice, jak i nie daj Bóg ludzie z najbliższego otoczenia, to to już nie jest do zaakceptowania! Musimy pamiętać, że w ten sposób przyczyniamy się tylko do pogłębiania problemu. W takich sytuacjach nie potrzebujemy malkontentów… tylko ludzi potrafiących pomoc odbudować się zespołowi psychicznie.
Dołowanie zawodników przed, a w szczególności podczas i po meczu nie wnosi nic pozytywnego w psychice zawodnika, a do tego agresywne komentarze kibiców, jak i mediów nie pomagają w odbudowaniu poczucia pewności siebie, co jest w rezultacie zabójcze dla samego zawodnika, jak i całego zespołu. W dodatku kolejne z rzędu porażki przyczyniają się do negatywnego spojrzenia na własną prace, jak i wszystko, co z tym jest związane. Brak zadowolenia z wykonywanej pracy jest tzw. gwoździem do trumny, wiec unikajmy tego za wszelka cenę.

A więc powinniśmy szanować każdą decyzję?

Jeśli zawodnik podejmuje decyzje to należy to uszanować, a nie lamentować i doszukiwać się przyczyn… Zawodnik sam wie, co jest powodem takich, a nie innych decyzji… więc komentarze są moim zdaniem zbędne i nie przyczyniają się do pozytywnego spojrzenia na sprawę przez samego zawodnika.. w każdym razie nie wpłyną na zmianę decyzji, jeśli to jest w ogóle możliwe…

Jednakże każdy zawodnik nie powinien zapominać, iż jest osobą publiczną i takie sytuacje mogą się pojawiać.

Na pewno osoby publiczne są pod stałym obstrzałem mediów i kibiców… i na to powinni zawodnicy być odporni, ale wszystko ma swoje granice! Dlatego podchodźmy, ze zrozumieniem m.in. do decyzji zawodników, szczególnie tych, którym polska siatkówka tak dużo zawdzięcza.
Naprawdę więcej szacunku dla zawodników… to przyniesie więcej pozytywów niż negatywów i może w dużej mierze odmienić oblicze każdego zawodnika z osobna, jak i całego zespołu, a zawodnik może zmienić decyzje tylko wtedy, kiedy optymizm przezwycięży pesymizm.

Śledzi Pan na bieżąco wyniki naszych reprezentacji?

Poczynania żeńskiej, jak i męskiej reprezentacji śledzę na bieżąco poprzez transmisje telewizyjne, a w dodatku będę w Gdyni na el. MŚ i w Łodzi na Memoriale Wagnera, więc będę miał okazje bezpośredniego obserwowania zespołu męskiego.

Czego możemy sobie życzyć na koniec naszej rozmowy?

Mam nadzieje, że będzie jak najmniej słów krytyki… nie zapominajmy o tym że Mistrzostwa Europy już tuż tuż… Pozdrawiam wszystkich sympatyków siatkówki w Polsce!

*Rozmawiała Justyna Kuc (Strefa Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved