Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Czechy: Droga do Włoch prowadzi przez Holandię

Czechy: Droga do Włoch prowadzi przez Holandię

fot. archiwum

Drużyny Holandii, Portugalii i Bułgarii stoją na drodze reprezentacji Czech do występu w przyszłorocznych mistrzostwach świata. Jeśli wybrańcy trenera Zdeňka Haníka zajmą w turnieju w Warnie przynajmniej drugie miejsce, zagrają za rok we Włoszech.

Na mistrzostwach świata Czesi nie występowali tylko raz, w roku 1994. Obecnie według wszelkich prognoz będą walczyć o drugie miejsce premiowane awansem z Holandią, z którą zagrają już na samym początku, w piątek. Także trener Haník uważa Holendrów za najważniejszego przeciwnika.

Ten pierwszy mecz, to jest straszna presja ciążąca na obu stronach, pytanie, kto lepiej ją zniesie. Holendrzy są z grubsza na naszym poziomie, ale mają za sobą 12 dobrych meczów w Lidze Światowej, które były dla nich sprawdzianem. To im na pewno sprzyja – powiedział szkoleniowiec czeskiej reprezentacji. W Lidze Światowej holenderska ekipa zdołała pokonać aktualnych mistrzów olimpijskich, Amerykanów, ale do Final Six się nie załapała.

Także Portugalczyków Haník nie zamierza zlekceważyć. – Za ostatni rok mamy z nimi bilans 1:4 – przypomniał. Według niego murowanym faworytem są Bułgarzy. – Nie można liczyć się z tym, że przegrają u siebie, to by mnie wielce zdziwiło – napomknął czeski szkoleniowiec .Drużynę, która w maju w Libercu przeszła przez drugą rundę kwalifikacji, zasilili najlepsi czescy siatkarze ostatnich lat: Martin Lébl i Peter Pláteník.Z ich przyjściem pojawia się oczywiście w niektórych działaniach większa pewność. Pláteník pomoże na przyjęciu, Lébl zaś poprawi statystyki drużyny w bloku. Ponadto potrafi dobrze wpłynąć na pozostałych zawodników, po każdej nieudanej akcji w bloku sprawdza, dlaczego tak się stało – stwierdził Haník.

Trener był zadowolony podczas przygotowań także z gry atakujących, Davida Konečnégo i Jana Štokra. Od nich w większości zależy skuteczność ataku. – Obaj są bardzo dobrzy, to jest dla mnie trudne pytanie, z którym zacząć. I rozgrywającego mamy dobrego. Ticháček po drugim sezonie w Friedrichshafen osiągnął miejsce pierwszego rozgrywającego, bardzo go to wzmocniło. Teraz jeszcze tylko przenieść ten duch zespołu, który był w Libercu – dodał.

Do Bułgarii odleciała dwunastoosobowa ekipa, do której jako drugi rozgrywający powołany został 23-letni syn trenera, Zdeněk Haník junior. A trener nie ukrywa, że powołać do narodowej reprezentacji własnego potomka nie było łatwo.

Myślę, że liczy się czwórka rozgrywających, ale Boula i Skach z obiektywnych powodów nie mogli grać. W tym przypadku autocenzura nie byłaby na miejscu. Ja u rozgrywającego patrzę jedynie na wyniki, a te miał wszędzie, gdzie grał. W Bratysławie zdobył tytuł, w Příbramie przesunął się z drużyną w górę tabeli a teraz ma za sobą dobry turniej na Uniwersjadzie – wymienia Haník.

Skład Czechów na turniej kwalifikacyjny w Warnie:

Rozgrywający: Zdeněk Haník jr., Lukáš Ticháček

Blokujący: Aleš Holubec, Martin Lébl , Jakub Veselý

Przyjmujący: Ondřej Hudeček, Marek Novotný, Peter Pláteník, Jiří Popelka

Atakujący : David Konečný, Jan Štokr

Libero: Martin Kryštof

źródło: idnes.cz, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved