Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Młodość pełna pasji, czyli AZS Politechnika przed sezonem…

Młodość pełna pasji, czyli AZS Politechnika przed sezonem…

fot. archiwum

Siatkarze AZS Politechniki Krakowskiej nie próżnują i już od 27 lipca ciężko trenują przed zbliżającym się sezonem. Pierwszym sprawdzianem dla krakowskich „inżynierów" będą MP AZS w grach zespołowych, które odbędą się w dniach 28-30 sierpnia w Krakowie.

Współorganizatorem tej imprezy jest AZS Politechniki Krakowskiej, któremu powierzono m.in. rozgrywki piłki siatkowej mężczyzn. Siatkarze Politechniki będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w rywalizacji z zespołami z AZS Nysa, AZS UWM II Olsztyn, AZS Opole, oraz AZS Zielonej Góry. MP AZS będą też sprawdzianem dla podopiecznych Roberta Banaszka (AZS Dwunastka Politechnika Krakowska II), przygotowujących się do III ligowego startu.

Inauguracja drugoligowych zmagań ma nastąpić 26 września, ale do dnia dzisiejszego nie wiadomo, z kim zagrają krakowscy akademicy. Polski Związek Piłki Siatkowej, 28 lipca poinformował, że ze względu na nieuregulowanie spłaty zadłużenia wobec PZPS skreśla z listy członków PZPS m.in. I-ligowe KS Joker Piła, MKS MOW Orzeł Międzyrzecz, informując jednocześnie, że skład zespołów I ligi mężczyzn w sezonie 2009/2010 uzupełnią KS Morze Bałtyk oraz AZS PWSZ Nysa. Skreśleni z listy złożyli do centrali odwołania i rozpoczęli, podobnie zresztą jak dokooptowane zespoły, przygotowania do I-ligowych występów. Biorąc pod uwagę fakt, że nie wiadomo, jaki kształt przybierze I liga, tym trudniej wyrokować o jej drugoligowym kształcie.

Na pewno w 10-zespołowej grupie, rywalami AZS będą „starzy" znajomi: Karpaty Krosno, Błękitni Ropczyce, spadkowicz z I ligi MKS MOS Interpromex Będzin, a także beniaminek z Mysłowic i prawdopodobnie AZS Rafako Racibórz. Skład grupy uzupełnią zespoły, które drugoligowy „awans" zawdzięczają przejęciu miejsc od zespołów mających problemy finansowe. W gronie II-ligowców nie zobaczymy w tym sezonie Hejnału Kęty, ale za to będziemy mogli obejrzeć krakowskie derby, gdyż mimo nieudanej walki na parkiecie o II ligę, krakowska Wanda, podobnie jak AKS Resovia Rzeszów II, uzupełni skład II ligi. O pozostałe dwa wolne miejsca prawdopodobnie rozegrany zostanie baraż, gdyż akces do gry zgłosiły zespoły z Lublina, Strzyżowa i Skarżyska-Kamiennej.

Podobnie jak przed sezonem w zespole Akademików nastąpiły spore zmiany personalne na środku siatki oraz pozycji przyjmującego. Z zeszłorocznej kadry środkowych pozostał tylko Marcin Laskowski (1982, 198 cm), nie przedłużono natomiast kontraktów z Tomaszem Płazą i Rafałem Poprawą . Z zespołem trenują utalentowani Maciej Grot (1992, 205 cm) z UKS Dobry Wynik Kraków oraz Kordian Szpyrka (1990, 195 cm) z UMKS Kęczanina Kęty. Pierwszy z nich ma już na „koncie" kilka ważnych osiągnięć w siatkówce młodzieżowej. W zeszłym roku wraz z reprezentacją Małopolski zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, a z reprezentacją Polski kadetów zwyciężył w turnieju Olympic Hopes w słowackiej Nitrze.

Kolejna nowa postać w zespole AZS Politechniki to kolega Macieja Grota z klubu i reprezentacji, syn znanego siatkarza Wacława Golca , Paweł . Uzupełni on grono przyjmujących Politechniki, uszczuplone po odejściu Kamila Gutkowskiego , który zdecydował się na grę w I-ligowym BBTS Bielsko-Biała. Paweł Golec (1992, 194 cm) to kolejny po Szymonie Piórkowskim i Macieju Grocie zawodnik AZS-u mający za sobą występy w reprezentacji młodzieżowej. W tegorocznych ME kadetów zajął z reprezentacją Polski 4. miejsce, a w turnieju EEVZA 2008 pierwsze. To nie koniec zmian na pozycji przyjęcia z atakiem. W ostatnich dniach do zespołu dołączył Karol Galiński (1990, 193 cm), w poprzednich latach związany z AZS Rafako Racibórz. Zawodnik ten w zeszłym sezonie walnie przyczynił się do awansu raciborzan do pierwszej czwórki IV grupy. Charakteryzuje się silnym atakiem i ustabilizowaną, niebezpieczną zagrywką. Grono nowych przyjmujących zamyka Mateusz Błasiak (1990, 192 cm), poprzednio występujący w UMKS Kęczaninie Kęty. Prócz wymienionej trójki na skrzydle zagra, znany z poprzedniego sezonu, Marcin Typel (1989, 193 cm).

W ataku tak jak w poprzednich latach zobaczymy Michała Dzierwę (1988, 195 cm) oraz prawdopodobnie powracającego na tę pozycję Szymona Piórkowskiego (1989, 197 cm), który w razie potrzeby będzie pojawiał się również na przyjęciu. Szymon z powodu kontuzji kolana nie trenuje aktualnie z zespołem. Uraz łękotki pokrzyżował nie tylko przygotowania do nowego sezonu, ale także udział w zgrupowaniach kadry Polski juniorów do zakończonych właśnie w Indiach Mistrzostw Świata. Mateusza Śrutowskiego , mającego za sobą dwa sezony w pierwszym zespole AZS-u zobaczymy w III ligowym AZS Dwunastka Politechnika Krakowska II.

Nie doszło do zmian na pozycji rozgrywającego. Grą akademików ponownie będą kierowali Krystian Bławat (1977, 183 cm) oraz Łukasz Łoza (1989, 189 cm). Na libero, drugi sezon w barwach krakowskiej Politechniki rozegra Radosław Szymczak (1982, 186 cm). Na drugoligowych, krakowskich parkietach będzie można nadal oglądać Marcina Kapuśniaka oraz Mateusza Mrozowskiego , którzy nowy sezon spędzą w krakowskiej Wandzie.

Sztab szkoleniowy nadal tworzyć będą Marek Fornal , dla którego będzie to pierwszy pełny sezon w roli szkoleniowca oraz Mateusz Mielnik w roli asystenta trenera.

źródło: azs.pk.edu.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
II liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-08-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved