Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Simplus Cup: Para Brzostek/Sowała ze złotem

Simplus Cup: Para Brzostek/Sowała ze złotem

fot. archiwum

Dzisiaj odbył się finałowy turniej Mistrzostw Polski Kobiet Simplus Cup 2009. Spotkało się sześć najlepszych par. Triumfatorkami turnieju została para Brzostek/Sowała, która pokonała ubiegłoroczne zwyciężczynie Urban/Wiatr.

W meczu o brązowy medal spotkały się pary Daria Paszek/Beata Gałek oraz Kinga Kołosińska/Magdalena Michoń – Szczytowicz . Dla Darii i Beaty sam awans do półfinału był dużym osiągnięciem. Tam jednak nie miały najmniejszych szans w pojedynku z obrończyniami tytułu, Katarzyną Urban i Joanną Wiatr , przegrywając w dwóch partiach do 15. Również słabo spisały się w drugim półfinale Kołosińska/Michoń – Szczytowicz , przegrywając z późniejszymi zwyciężczyniami turnieju, Brzostek/Sowałą, 16:21 i 18:21.

Pierwsza partia to zdecydowana przewaga faworytek, a zarazem bardziej doświadczonych siatkarek, Magdaleny Michoń – Szczytowicz i Kingi Kołosińskiej . Ich przeciwniczki grały bardziej nerwowo, pozwalając Michoń – Szczytowicz i Kołosińskiej na narzucenie swojego stylu gry. Partię zamknęła długa wymiana, zakończona przez Kingę Kołosińską, która posłała piłkę pod końcową linię. Obraz gry w całej partii najlepiej oddaje wynik – 21:13.

Drugi set dostarczył znacznie więcej emocji. Obydwie pary prowadziły wyrównaną walkę i wydawało się, że Paszek/Gałek mogą przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Stało się jednak inaczej. W końcówce partii dużym atutem okazało się być doświadczenie Magdaleny Michoń – Szczytowicz . Od stanu 18:18 punkty zdobywała już tylko jedna para. Najpierw „przepychankę" na siatce wygrała Kinga Kołosińska , by chwilę później powstrzymać skutecznym blokiem Beatę Gałek. Punkt na wagę brązowego medalu zdobyła plasem Michoń – Szczytowicz.Mecz o 3. miejsce
Kołosińska/Michoń-Szczytowicz- Paszek/ Gałek 2:0
(21:13, 21:18)


Finał Mistrzostw Polski Simplus Cup był okrasą dla całego cyklu zawodów. Spotkały się w nim bowiem dwie najlepsze polskie pary Karolina Sowała/ Monika Brzostek oraz Katarzyna Urban/Joanna Wiatr Przed pierwszym gwizdkiem trudno było wskazać faworyta meczu. Wszyscy kibice oczekiwali jednak znakomitego widowiska i… doczekali się go. Mecz stał na niezwykle wysokim poziomie, a o zwycięstwie zadecydował dopiero tie – break.

Początek partii lepiej rozpoczęły obrończynie tytułu, Urban/Wiatr , które po asie serwisowym Katarzyny Wiatr , wyszły na prowadzenie 3:1. Z przewagi nie cieszyły się jednak długo ponieważ chwilę później na tablicy widniał wynik 4:3 po asie Karoliny Sowały . Od tego momentu trwała walka punkt za punkt. Obydwie pary popisywały się zarówno efektownymi atakami, jak i obronami. Momentem przełomowym partii okazał się być as serwisowy Brzostek , dający jej i Karolinie Sowale dwupunktowe prowadzenie (18:16). Przewagi tej nie oddały już do końca partii i po ataku Brzostek zwyciężyły 21:19.

Drugi set rozpoczął się bliźniaczo podobnie – od nieznacznego prowadzenia pary Urban/Wiatr (2:0). Ponownie jednak po kilku akcjach na prowadzeniu były ich przeciwniczki, które po asie serwisowym Brzostek wyszły na prowadzenie 5:4. Przy stanie 7:7 skutecznym blokiem na Sowale popisała się Urban i wydawało się, że dojdzie do powtórki z pierwszej partii. Stało się jednak inaczej i obie pary nadal toczyły wyrównaną walkę. Sowała i Brzostek zdołały jednak na chwilę objąc nieznaczne prowadzenie po bloku tej pierwszej (13:10). Nie cieszyły się z niej jednak zbyt długo, ponieważ przeciwniczki dzięki skutecznym atakom oraz bardzo dobrej grze na siatce (blok Urban – 14:13), zdołały odrobić straty, a po asie Wiatr wyszły na jednopunktowe prowadzenie (17:16). Końcówka partii to ponownie wyrównana walka. Szalę zwycięstwa na stronę swojej drużyny przechyliła Wiatr, która najpierw zablokowała Brzostek, a następnie zakończyła skutecznym atakiem partię.

Podobnie jak poprzednie dwie partie, tak i tie-break rozpoczął się od prowadzenia obrończyń tytułu – Urban/Wiatr , które zdobyły punkty w trzech pierwszych akcjach. Ponownie jednak szybko stan rywalizacji wyrównał się (4:4). Przez krótki okres trwała wyrównana walka punkt za punkt. Sytuacja zmieniła się po długiej wymianie, z której zwycięsko wyszły Brzostek/Sowała (6:7). Chwilę później Urban posłała zagrywkę w siatkę, a Sowałą zablokowała Joannę Wiatr (10:7). Obrończynie tytułu starały się odrobić straty, jednak popełniały zbyt wiele błędów, a zadania nie ułatwiała im Brzostek , która bardzo skutecznie grała na siatce. Dzięki temu Brzostek i Sowała zdołały utrzymać przewagę do końca partii, zwyciężając 15:12 i tym samym zdobywając złoty medal.

Mecz o 1. miejsce
Brzostek/Sowała – Urban/Wiatr 2:1
(21:19, 19:21, 15:12)


W trakcie turnieju odbyły się wybory na najsympatyczniejszą zawodniczkę turnieju. Jury, złożone z przedstawicieli sponsora – Performance Marketing Group , przyznało ten tytuł Beacie Gałek . Po zakończeniu zmagań na boisku tytuł MVP przyznany został Monice Brzostek.

 

* fot. Karolina Sowała i Monika Brzostek ze złotymi medalami mistrzostw Polski (siatka.org)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved