Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MOLS – Nowe rozgrywki dla siatkarskiej młodzieży

MOLS – Nowe rozgrywki dla siatkarskiej młodzieży

fot. archiwum

Czy możliwe jest zorganizowanie w Polsce młodzieżowej ligi siatkarskiej? Pojawił się projekt takich właśnie rozgrywek. Pomysłodawcą jest Dariusz Kopaniak, który w rozmowie ze Strefą Siatkówki przybliżył na czym projekt MOLS ma polegać.

Coraz częściej spotykam się z pytaniami na temat nowych rozgrywek dla siatkarskiej młodzieży o nazwie MOLS. Czytając pana blog widać, że jest pan nie tylko promotorem, ale chyba także pomysłodawcą tej propozycji?

Jestem pomysłodawcą tych rozgrywek, a także co oczywiste ich zwolennikiem. Projekt w pierwszej fazie konsultowałem z trenerami klubu METRO i właśnie w imieniu tego klubu temat pilotuję. Jestem przekonany, że to propozycja wyjątkowo korzystna dla wszystkich młodych adeptów siatkówki i ich trenerów w Polsce. Pierwsze pozytywne komentarze, które docierają do nas mailem i pierwsze zgłoszenia dają do zrozumienia, że MOLS to ciekawy pomysł. MOLS czyli Młodzieżowa Ogólnopolska Liga Siatkówki jest projektem wyjątkowym. Uczestnicy są bowiem de facto współorganizatorami tych rozgrywek (np. samodzielne sędziowanie spotkań). Udział w rozgrywkach jest dobrowolny, a dla tych, którzy wystartują najważniejszym regulaminem są: zasada fair-play oraz chęć do zdrowej sportowej rywalizacji. Z rozgrywek MOLS można się zawsze bez żadnych konsekwencji wycofać. Można też w dowolnym momencie do nich dołączyć. Zaczynamy z ofertą dla młodzików, a co będzie w przyszłości nie wiem. Mam nadzieję, że wszystko ma szansę się udać.

Udać? To znaczy?Projekt o nazwie MOLS będzie zapewne na początku małym przedsięwzięciem (mam na myśli liczbę startujących – oj chciałbym się mylić), ale jestem przekonany, że z biegiem czasu tak zorganizowane rozgrywki zyskają sobie szerokie grono zwolenników. MOLS to w pierwszej kolejności ciekawa propozycja dla zespołów, które ze względu na układ sił w danym województwie nie widzą dla siebie szans na awans do tzw. rozgrywek centralnych. Dla takich zespołów obecne rozgrywki PZPS trwają raptem 2-3 miesiące, a w MOLS będą trwać 9 miesięcy! W rozgrywkach MOLS wszyscy grają cały sezon, nikt nie odpada, gra się po prostu w grupach na swoim sportowym poziomie. W MOLS mogą oczywiście startować równolegle także uczestnicy rozgrywek PZPS. Te dwa cykle wcale nie muszą się ze sobą kłócić (kwestia dopasowania terminów).

Czytałem stronę informacyjną o MOLS i rzeczywiście rozwiązania tam opisane zaskakują.

MOLS różni się w swoich założeniach od rozgrywek organizowanych od lat przez PZPS wieloma ważnymi elementami. Celem MOLS jest zapewnienie wszystkim uczestnikom następujących rzeczy:

– regularności startów przez cały sezon halowy od września do czerwca
– rywalizacji na tzw. progowym poziomie, czyli gier z przeciwnikami o zbliżonych umiejętnościach
– obniżenia kosztów i zawiłości administracyjno-biurowych
– nadania rozgrywkom młodzieżowym należnej oprawy informacyjno-medialnej

MOLS ma w swoich założeniach, obok rozgrywek, stworzenie pierwszego w Polsce wyłącznie młodzieżowego internetowego siatkarskiego serwisu informacyjnego. Co tu dużo tłumaczyć- siatkarskiej młodzieży w Polsce jest 10-20 razy więcej niż dorosłych siatkarek i siatkarzy, więc jest dla kogo się starać.

Czy MOLS to precedens i próba stworzenia czegoś obok PZPS?

Może to być odebrane jako coś przeciwko PZPS, ale czy próba tworzenia czegoś dla dobra polskiej siatkówki to rzecz naganna? W sportach indywidualnych istnieje pojęcie zawodnika nie stowarzyszonego (nie musi reprezentować żadnego klubu) a ma pełne prawa udziału w rywalizacji sportowej w swojej dyscyplinie. Niestety w grach zespołowych panuje monopol tzw. związku krajowego w naszym przypadku PZPS. Tylko ten związek może tytułować swoje rozgrywki mianem mistrzostw Polski, a ministerstwo sportu od dziesiątek lat rozdziela tam swoje punkciki i w ślad za nimi jakieś pieniądze. Nie ma jednak żadnych podstaw prawnych, by zakazać młodym ludziom grać w siatkówkę w dowolnym miejscu w Polsce. MOLS jest po prostu ofertą na inne granie niż proponuje od lat PZPS.

Co będzie pana zdaniem największą barierą przez startem tych nowych rozgrywek?

Największy problem tkwi w nas samych to znaczy w tzw. środowisku młodzieżowym. Pisałem o tym jakiś czas temu na blogu i wszystkim polecam ponownie lekturę artykułu " Rywalizacja – motyw i pułapka" autorstwa Małgorzaty Lipień. Negatywne aspekty rywalizacji powodują, że zamiast współpracować po prostu ze sobą walczymy. Na boisku to dobrze, ale poza boiskiem robimy to także. I tutaj tkwi bariera wyjątkowo silna. Mam nadzieję, że MOLS małymi kroczkami pokaże, że może być inaczej.

Jakie więc plany na najbliższą przyszłość?

Promujemy stronę informacyjną o MOLS, na którą wszystkich zainteresowanych zapraszam. Organizujemy Biuro Zawodów MOLS. Szukamy wykonawcy i projektujemy stronę internetową na potrzeby rozgrywek i młodzieżowego siatkarskiego serwisu internetowego. Zbieramy zgłoszenia zespołów (już kilka drużyn jest!). Dopracowujemy regulamin itd., itp. Będziemy szukać wsparcia w siatkarskich mediach. Strefę Siatkówki już teraz proszę o mały patronat medialny, zwłaszcza w okresie naszych zapewne bolesnych narodzin.

Jak pan myśli, uda się?

W 1994 roku zakładałem klub METRO i proszę mi wierzyć, że w głowę pukało się wiele osób. To był wtedy pomysł szalony. W Warszawie rządził Emdek i MOS, a jednak udało się. Dzisiaj patrzę z satysfakcją na naszych absolwentów: Bartmana, Kłosa, Nowakowskiego, Wronę, Mikołajczaka i innych. Teraz zapewne początki MOLS będą podobne, ale aż sam jestem ciekaw czym będzie MOLS za 5-10 lat?

Trzymam kciuki i już rezerwuję sobie termin na rozmowę za kilka tygodni.

Dziękuję za rozmowę i zapraszam jesienią na pierwsze mecze MOLS.

Zainteresowanych tematem zapraszamy na stronę informacyjną MOLS www.mols.volley.pl

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-07-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved