Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Łomacz wygryzie z kadry Zagumnego?

Łomacz wygryzie z kadry Zagumnego?

fot. archiwum

- Grzegorz zdał siatkarski egzamin dojrzałości. Został bardzo szybko rzucony na głęboką wodę, ale to przetrzymał - ocenia występy siatkarza Jastrzębskiego Węgla w Lidze Światowej ekspert Polsatu Wojciech Drzyzga.

W odmłodzonej kadrze Daniela Castellaniego region górnośląski miał swojego rodzynka, którym był 21-letni rozgrywający Jastrzębskiego Węgla Grzegorz Łomacz . W ostatnim czasie jego kariera nabrała zawrotnego tempa. Najpierw wdarł się do pierwszego składu w klubie, by po dwóch miesiącach rozrzucać już piłki kolegom z reprezentacji.

Reprezentacja żołtodziobów w Lidze Światowej nie zachwyciła, ale akurat Łomacz – wobec mizernej postawy innego rozgrywającego Pawła Woickiego (Delecta Bydgoszcz) – ma spore szanse znaleźć się w dwunastce na sierpniowe eliminacje MŚ oraz wrześniowe ME.

Chłopak wykorzystał swoją szansę. Zarówno jemu, jak i całej grupie ciężko było stanąć naprzeciw takich tuzów jak Giba czy Rivaldo. Dlatego pełen szacunek dla nich – ocenia asystent Castellaniego Krzysztof Stelmach .Dla mnie było to bezcenne doświadczenie – przyznaje siatkarz. – W debiucie przeciwko Brazylii nie czułem lęku. Przeżycie było ogromne, ale towarzyszyły temu pozytywne emocje.

Zdaniem trenera Łomacz musi bezwzględnie poprawić szybkość gry. – Dotyczy to zarówno szybkości, jak i wysokości wystaw kierowanych na skrzydła – precyzuje Stelmach.

W obiegowej opinii o siatkarzu JW częściej mówi się właśnie jako o wystawiającym aniżeli rozgrywającym, który w mgnieniu oka potrafi gubić blok rywali. – Warto jednak pamiętać, że w klubie może on być trzymany na krótkich lejcach – zauważa komentator Polsatu Wojciech Drzyzga . – A jest zawodnikiem na tyle inteligentnym i zdyscyplinowanym, że nie chce przekroczyć pewnych granic. O ile sobie przypominam, to on ma inklinacje do improwizacji i nie jest to taki typowy robot, który ślepo słucha wytycznych trenera – broni siatkarza Drzyzga.

Podczas występów w LŚ Łomacz grał jednak dość przewidywalnie. – Bo też i gra całej reprezentacji była tak ustawiana – bez wielu kombinacji. Wielkiego błysku nie było w obawie przed błędami – uważa Drzyzga.

Grzesiek słabo bronił. Mało też ryzykował zagrywką. Ale przepustkę do występów w eliminacjach raczej sobie wywalczył – przypuszcza skaut JW Bogdan Szczebak . – Ma jeszcze wahania formy. Jednego dnia wszystko wygląda naprawdę fajnie, drugiego jest tak, jakby to zapomniał. Nie zrażamy się, bo wiemy, że takie są prawa młodości – przekonuje Stelmach.

Jaka będzie przyszłość Łomacza w kadrze? – Ligę Światową traktuję jako wstęp do przeglądu naszych kadr. Zakładam, że 2010 rok to data graniczna dla starszych graczy. Jeśli nic nie wygramy, to bez żalu możemy się z nimi żegnać. I wtedy musimy mieć gotowych ludzi do gry i w tej grupie będzie prawdopodobnie Łomacz – przewiduje Drzyzga.

Tyle że różnica w umiejętnościach między Łomaczem, Woickim a etatowym rozgrywającym reprezentacji Pawłem Zagumnym jest wciąż ogromna. – O ile w przypadku Woickiego stawiam znak zapytania o sens dalszego inwestowania, tak Grzegorz jest "na pierwszym kroku", który został przyzwoicie wykonany. Trochę mi nie wypada się wypowiadać w tej kwestii, bo mój syn Fabian jest w kręgu zainteresowań trenerów i mogę zostać posądzony o brak obiektywizmu. Chciałbym zobaczyć grę Grześka przy Wlazłym, Winiarskim, Plińskim, Świderskim – wyjaśnia Drzyzga i zaleca młodemu zawodnikowi cierpliwość.

Sztampowo można powiedzieć, że z rozgrywającym jest jak z lekarzem: uczy się całe życie. Od strony fizycznej Łomacz jest zawodnikiem ukształtowanym i tu już jakichś większych rezerw nie ma. Technicznie? Zagumny w wieku 27 lat zmienił styl rozgrywania – uśmiecha się Drzyzga.

*Autorem tekstu jest Marcin Fejkiel (Gazeta Wyborcza Katowice)

 

źródło: Gazeta Wyborcza

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-07-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved