Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Mistrzostwa dzisiaj, nominacje wczoraj?

Mistrzostwa dzisiaj, nominacje wczoraj?

fot. archiwum

Dzisiaj w Łodzi w kategorii juniorów, a w najbliższy piątek w Chrzanowie wśród kadetów, rozpoczną się mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Tymczasem znamy już nazwiska par, które będą reprezentować nasz kraj na zbliżających się mistrzostwach Europy.

Kilka tygodni temu trenerzy kadr narodowych, na zbliżające się mistrzostwa Europy U-18 w portugalskim Espinho (23-26 lipca 2009) i świata U-19 w tureckiej Alanyi (19-23 sierpnia 2009), podjęli decyzje, jakie pary będą reprezentowały nasz kraj w obu imprezach. Decyzje budzą sporo kontrowersji i emocji w całym środowisku siatkarskim. Kontrowersje przede wszystkim budzą reprezentacyjne nominacje w kategorii kadetów. Reprezentująca UKS Jastarnia para wicemistrzów Europy z roku poprzedniego, Dawid Popek/Bartosz Księżarek pozbawiona została możliwości obrony srebrnego medalu, wywalczonego rok temu w greckim Loutraki.

Jak wynika z informacji zawartej na oficjalnej stronie Europejskiej Federacji Siatkówki CEV, Polski Związek Piłki Siatkowej do rywalizacji U-18 zgłosił dwie pary: Kantor/Łosiak i Lewicki/Pełka . O ile pierwsza para nie budzi żadnych wątpliwości, o tyle druga już tak. – Całą "burzę" wywołali niektórzy rodzice zawodników. Nie może być tak, że o nominacjach na ME decydują rodzice, a nie trenerzy. To suwerenna decyzja trenerów Andrzeja Piotrowskiego i Sławomira Roberta , że postawili na tych, a nie innych zawodników. Jeżeli chodzi o kadrę U-19 ostatecznej decyzji, kto pojedzie do Turcji, jeszcze nie ma. Ponadto zgłoszenie zawodników do lat 18-stu do CEV-u musieliśmy wysłać do 25 maja – powiedziała nam wczoraj Olga Syropiatko z Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Chcieliśmy zapytać trenerów kadry narodowej w siatkówce plażowej juniorów i kadetów o system szkolenia oraz sposób selekcji zawodników na poszczególne zawody. Niestety z oboma panami nie udało nam się skontaktować, mimo iż Olga Syropiatko obiecała przekazać szkoleniowcom nasze wątpliwości oraz telefony kontaktowe.

Zresztą w powyższej kwestii pytań rodzi się więcej i nie są one nowe.
– Czy system szkolenia siatkarzy plażowych w Polsce opiera się jedynie na zawodnikach ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi?– Dlaczego przy ustalaniu kadr na najważniejsze międzynarodowe zawody w sezonie, nie są brani pod uwagę siatkarze trenujący w macierzystych klubach? Przykłady to pary Ożarski/Malinowski z Jokera Piła czy Broj/Pilichowski z MOSiR-u Kędzierzyn-Koźle.

Kto to jest Ożarski/Malinowski ? – odpowiedziała pytaniem na pytanie Olga Syropiatko, gdy zapytaliśmy o pilskich zawodników, którzy w zakończonym niedawno Pucharze Bałtyku, bez większego trudu ograli obie nasze "eksportowe" pary rodem z SMS Łódź. Po chwili dodała: – PZPS powołał SMS w Łodzi, aby tam trenowali najlepsi siatkarze i siatkarki plażowi w Polsce. To właśnie o tych siatkarzy musimy "zadbać" w pierwszej kolejności. Taka zresztą jest umowa z Ministerstwem Sportu. Trenerzy kadry swoje decyzje personalne będą musieli umotywować w swoich sprawozdaniach rocznych. Dajcie najpierw zagrać powołanym zawodnikom w imprezach międzynarodowych a później rozliczajcie trenerów – zakończyła rozmowę nieco poirytowana Olga Syropiatko.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie kandydatami do wyjazdu na Mistrzostwa Świata U-19 jest także pochodząca z Łodzi para Biernat/Sowiak . Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż obaj zawodnicy w SMS Łódź trenują od zaledwie trzech miesięcy. Czy są oni uczniami tej szkoły? Tego nie udało nam się ustalić. Smaczku całej sprawie dodaje też fakt, iż kierownikiem SMS w Łodzi jest Janusz Pełka , ojciec Piotra, który ze swoim partnerem od dawna ma "zaklepany" udział w mistrzostwach Europy kadetów w Espinho.

* Wiktor Sobierajski (SPORT-PRESS-MEDIA)

źródło: inf. własna, SPORT-PRESS-MEDIA

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved