Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Elegancko i na poważnie

Elegancko i na poważnie

fot. archiwum

Andrzej Słoka jest nie tylko trenerem młodzieżowych zespołów wrocławskich siatkarek, ale również dyrektorem Gimnazjum nr 5. Gimnazjum, które od kilku lat rywalizuje o miano najlepszego w Polsce ze szkołami z Gdańska, Rzeszowa, Bydgoszczy... i sześcioma tysiącami gimnazjów z całej Polski.

Michał Szumański: Sezon zakończyliście udziałem w Ogólnopolskiej Gimnazjadzie w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Gimnazjum nr 5 z Wrocławia zajęło w nim trzecie miejsce. Czy jesteście zadowoleni z wyniku?

Andrzej Słoka : Nie udało się wygrać, a byliśmy bardzo dobrze przygotowani. W grupie radziliśmy sobie świetnie, ale niestety, przyszedł dzień kryzysu podczas półfinału z Rzeszowem. Mamy, mimo zdobycia medalu, pewien niesmak, choć to może złe słowo. Była duża szansa, by wygrać imprezę. Tym bardziej, że Gimnazjadę wygrało Gimnazjum nr 16 z Gdańska, które pokonaliśmy w grupie. W finale dziewczęta z Rzeszowa, które były bardzo silną drużyną, nie walczyły z gdańszczankami tak jak z nami i przegrały, jakby usatysfakcjonowane samym awansem do finału. Gdańskowi gratulujemy wygranej. I oczywiście awansu na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Chinach.

W zeszłym roku zdobyliście srebrny medal, a w finale pokonała was Bydgoszcz, z którą w tym roku graliście o brąz.Mecze o trzecie miejsce są bardzo trudne. Tym bardziej tu, na Gimnazjadzie, gdzie mecze półfinałowe i finałowe rozgrywane były w tym samym dniu, praktycznie jeden po drugim. Wiadomo było, że brąz wygra ta drużyna, która wcześniej otrząśnie się po porażce. Porażce, która pozbawiła obie drużyny szans na największy sukces. Trzeba było jak najszybciej zdać sobie sprawę, że warto zakończyć turniej z medalem. Naszym dziewczynom się to udało. Zmobilizowały się i bez problemu wygrały 2:0, rewanżując się za zeszłoroczny finał.

Przed rokiem cztery najlepsze drużyny Ogólnopolskiej Gimnazjady wzięły udział w Turnieju Plusa. Jak będzie w tym roku?

W zeszłym roku Plus uroczyście ogłosił, że zacznie zajmować się również siatkówką młodzieżową, organizując co roku wakacyjny turniej dla czterech najlepszych drużyn Gimnazjady, tak dziewcząt jaki chłopców. W zeszłym roku taki turniej odbył się w Spodku w Katowicach. Mecz finałowy rozegrano przed meczem Polaków z Chińczykami w Lidze Światowej, na głównym boisku Spodka. Splendor udziału w turnieju był więc dla młodzieży duży. Drużyny, które zostały zaproszone, zakwaterowano w hotelu, sponsor ubrał je w stroje, miały możliwość zobaczenia meczu LŚ, mogły wchodzić na treningi reprezentacji. Dodatkowo zespół, który wygrał w turnieju dziewcząt, jechał na tydzień na obóz przygotowawczy wraz z kadrą, która przygotowywała się do Igrzysk Olimpijskich. Tam miał możliwość pracować pod opieką trenerów kadry, nagroda była więc dla młodzieży wspaniała.

Niestety w tym roku Plus bez podania przyczyn wycofał się z tego turnieju. Nasze dziewczęta jechały na Gimnazjadę z ogromnymi nadziejami, że turniej zostanie powtórzony. Niestety, młodzież traktuje się u nas niepoważnie i nieelegancko.

Udało się wam jednak pojechać na początku roku na turniej towarzyski do Belgii. Na kogo może liczyć szkoła w takich przypadkach. Na Gwardię Wrocław, z którą współpracuje, miasto czy osoby prywatne?

To zależy od rozgrywek. Wyjazd do Belgii zgodził się sfinansować nam Wydział Edukacji we Wrocławiu. W podziękowaniu przekazaliśmy puchar zdobyty na tej imprezie pani Lilii Jaroń, ówczesnej dyrektor Wydziału Edukacji. Do obozów przygotowawczych dopłacają rodzice dziecii w niewielkim stopniu Urząd Miasta. Rozgrywki szkolne sponsoruje szkoła, a klubowe, rozgrywane pod szyldem Gwardii, w większości finansują klub Gwardia Wrocław i miasto. Jest to więc dość skomplikowany problem.

Jak blisko reprezentacja Gimnazjum nr 5 dziewcząt związana jest z młodzieżowymi sekcjami Gwardii Wrocław?

Reprezentacja naszej szkoły opiera się w całości na kadetkach i młodziczkach Gwardii. Młodziczki to dziewczęta z klas 1-2, kadetki z klasy 3. W klubie trenuje je pan Zbigniew Barański, w szkole oprócz niego młodzież trenuje pani Aneta Walasek, no i ja, choć jestem przede wszystkim dyrektorem. Tak więc nasza drużyna pod względem personalnym związana jest z Gwardią bardzo mocno.

Skoro młodzieżowe sekcje Gwardii tworzą uczennice tylko waszego gimnazjum, ktoś musi zajmować się wyszukiwaniem talentów. I to już na wcześniejszym etapie. Tak, by trafiały do waszej szkoły.

Współpracujemy tak naprawdę tylko z naszymi sąsiadami, Szkołą Podstawową nr 97. Pracuje tam pan Jerzy Zachemba, który jest wychowawcą wielu pokoleń utalentowanych siatkarsko dziewcząt. To on pracuje z tym najmłodszym „narybkiem". A jego wychowanki zasilają potem naszą szkołę i zespół, a tym samym Gwardię Wrocław. We Wrocławiu mamy praktycznie monopol na młodzieżową siatkówkę.

Tak naprawdę, by cały proces szkolenia przebiegał poprawnie, potrzeba w każdej dzielnicy szkoły, która zajmowałaby się selekcją i wyszukiwaniem dzieci uzdolnionych siatkarsko, a od 5 klasy już treningiem. Brak jednak zainteresowania szkół w tym względzie. Być może powodem jest brak motywacji finansowej, być może kiepska baza treningowa. Szczególnie odczuwalny jest też w naszym mieście brak obiektów, w których młodzież mogłaby się uczyć siatkówki.

Mimo to udaje wam się szkolić dobre siatkarki. Z gimnazjum wywodzi się kilka zawodniczek grających obecnie w Plus Lidze Kobiet.

Tak, są to Marta Haładyn, Aleksandra Szafraniec i Ola Krzos. No i oczywiście Zuzanna Efimienko, która w tym roku dość zdecydowanie puka do drzwi kadry. Chcę jednak podkreślić, że siatkówka w naszym gimnazjum, to nie tylko dziewczęta. Od dwóch lat szkolimy także młodych siatkarzy. W tym roku chłopcy pechowo nie weszli do finału ogólnopolskiego Gimnazjady. W przyszłym mamy nadzieję wprowadzić do niego obie nasze drużyny.

A czy chłopcy równie skutecznie łączą trenowanie siatkówki z nauką?

Póki co dziewczęta mają niewielką przewagę także na tym polu.

Rozmawiał Michał Szumański

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-07-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved