Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Pomysł na nowe rozgrywki młodzieżowe

Pomysł na nowe rozgrywki młodzieżowe

fot. archiwum

Obecnie funkcjonujący system rozgrywek PZPS skraca znacznie rywalizację ogólnopolską ze względu na konieczność wyłonienia w połowie sezonu dwóch zespołów w każdym województwie. KS Metro Warszawa wyszedł z ciekawą propozycją nowych rozgrywek.

Od 1996 roku funkcjonuje w klubie METRO rekreacyjna amatorska liga ULC (Ursynowska Liga Czwórek), która oparta jest o bardzo pozytywnie oceniany przez uczestników system spadków i awansów po każdym turnieju grupowym – dwa pierwsze zespoły awansują, dwa ostatnie spadają.. Dzięki tej zasadzie 30 zespołów podzielonych na grupy sześciozespołowe, walczy cały sezon w kolejnych turniejach z rywalami o podobnym poziomie sportowym. Obowiązują zasady fair-play i zespoły sędziują sobie same (i tak już od 12 lat!). Także od kilkunastu lat, (w tym roku już po raz 14!) METRO organizuje na początku czerwca turniej o Puchar Przechodni, w którym startują przyszłoroczni młodzicy. Turnieje są duże, czasami startowały w jeden weekend 24 zespoły.

Na bazie tych doświadczeń METRO chce zaproponować w najbliższym sezonie rzecz wyjątkową – ogólnopolski całosezonowy system rozgrywek dla młodzieżowych zespołów (rocznik 1996) z całej Polski. Finał z udziałem 16 najlepszych zespołów tych rozgrywek będzie jednocześnie jubileuszowym XV turniejem o Puchar Przechodni klubu METRO.

 Jakie są plusy proponowanych rozgrywek? Podstawowy plus dla trenera i szkolonej przez niego grupy to stabilny, równomierny kalendarz rywalizacji PRZEZ CAŁY SEZON (od września do czerwca) z przeciwnikami o podobnym poziomie sportowym. Trenerzy i ich zespoły będą miały określony regularny program startów w odstępach co ok. 4-5 tygodni i będzie można dopasowywać nowe tematy treningów w oparciu o doświadczenia zebrane podczas kolejnych turniejów. Każdy turniej to cenny sprawdzian, bo walka toczy się zawsze o awans do wyższej grupy rozgrywkowej. Razem będzie to około 35 – 40 meczów w sezonie na wysokim progowym poziomie.

Obecnie funkcjonujący system rozgrywek PZPS skraca znacznie rywalizację ogólnopolską ze względu na konieczność wyłonienia w połowie sezonu dwóch zespołów w każdym województwie. Proponowana formuła rozgrywek pozwoli na całoroczny system grania, a przez to będzie podstawą motywowania swoich zespołów do systematycznych treningów przez cały sezon.

 

Zobacz również:

Założenia i proponowany regulamin rozgrywek

źródło: mols.volley.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-07-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved