Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Polacy w statystykach indywidualnych

LŚ: Polacy w statystykach indywidualnych

fot. archiwum

Za nami półmetek rozgrywek tegorocznej Ligi Światowej. Rzućmy więc okiem, jak po sześciu rozegranych spotkaniach prezentują się nasi siatkarze na tle zaowdników innych drużyn w statystykach indywidualnych. 

W klasyfikacji najlepiej punktujących, wśród polskich zawodników liderem jest Jakub Jarosz, który zdobył jak dotychczas 59 punktów. Zdobycz ta jak na razie plasuje go na odległej, bo aż 31 pozycji wśród wszystkich grających siatkarzy Ligi Światowej. Na obronę naszego atakującego można powiedzieć, iż nie grał w pełnych wymiarach spotkań, gdyż dość często zastępował go Marcel Gromadowski. Zmiennikom nie ustępował natomiast na boisku miejsca atakujący zespołu japońskiego Kunihiro Shimizu, który ze 114 zdobytymi punktami przewodzi klasyfikacji najlepiej punktujących.

Jako ciekawostkę warto dodać, iż punktującym numer dwa w naszej drużynie jest Marcin Możdżonek, który zdobył już 53 punkty. Jest to o tyle niespodzianka, iż Marcin jest środkowym bloku, a na pozycji tej zdobywa się z reguły dużo mniej punktów niż na pozycjach atakującego, czy przyjmujących.

W klasyfikacji najskuteczniej atakujących, nasi zawodnicy wypadają nieco lepiej. Najlepszy z naszych, Bartosz Kurek zajmuję 21 pozycję, ze skutecznością 44,19%. Dla porównania lider klasyfikacji, Wenezuelczyk Luiz Diaz, wyprzedza naszego skrzydłowego o ponad 10%.Klasyfikacja najlepiej blokujących, to można rzec „Marcin Możdżonek Show”. Nasz środkowy, zdecydowanie przewodzi w tym rankingu ze średnią 1,14 punktowych bloków na set. Następny w rankingu, rosyjski „wielkolud” Alexey Kazakov może się pochwalić średnią 0,88%, co jest wynikiem o niemal ¼ gorszym! Nasz drugi środkowy, Piotr Nowakowski, plasuje się w rankingu na pozycji numer 35, ze średnią 0,35%.

Wśród najlepiej serwujących siatkarzy wyróżniają się, bułgarski gwiazdor Matey Kaziyski i Kubańczyk Leon Venero Wilfredo, którzy zajmują dwie pierwsze pozycje. Najlepiej zagrywającym zawodnikiem w naszej kadrze jest kto? Nie kto inny jak Marcin Możdżonek, który ze swoją techniczną zagrywką plasuje się na pozycji numer 9. Tuż za nim na pozycji 12 znajdziemy jego kolegę ze środka siatki, czyli podobnie zagrywającego Piotra Nowakowskiego.
Kolejny ranking, to klasyfikacja najlepiej broniących. Nie jest niespodzianką, że przewodzi jej brazylijski libero Sergio Santos. Na 6 miejscu odnajdziemy naszego libero, Krzysztofa Ignaczaka. Przyzwoite, bo 17 miejsce w rankingu zajmuje polski przyjmujący i zarazem kapitan reprezentacji Michał Bąkiewicz.

Bardzo dla nas podobnie przedstawia się klasyfikacja najlepszych rozgrywających Ligi Światowej. Podobnie, gdyż przewodzi jej kolejny Brazylijczyk, Bruno Rezende, na 6 pozycji plasuje się Jakub Łomacz i na 19 Paweł Woicki. Warto w tym miejscu pochwalić postawę Grzegorza Łomacza, który w tegorocznej World League, jest rozgrywającym numer jeden w naszej reprezentacji, a przecież jeszcze kilka miesięcy temu „grzał ławę” w zespole Jastrzębskiego Węgla i o grze w kadrze narodowej pewnie nawet nie myślał. Grzegorz w klasyfikacji wyprzedza tak doświadczonych zawodników jak chociażby Andreya Zhekova czy Donalda Suxho.

Wśród najlepiej przyjmujących siatkarzy mamy kolejną „szóstkę”, gdyż tę pozycję zajmuje po raz kolejny Krzysztof Ignaczak. Zaraz za nim wśród „naszych” mamy Michała Bąkiewicza na pozycji numer 14. Popularny Igła, może się pochwalić efektywnym przyjęciem na poziomie 53%, niewiele ustępując w tym elemencie pozycji numer 2, zajmowanej przez reprezentanta Brazylii, Murilo Endresa. Natomiast w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła, bezsprzecznie najlepszym jest Koreańczyk Oh-Hyun Yeo, który przyjmuje ze skutecznością aż 71%. Wynik naprawdę godny uwagi.

Ostatnią z klasyfikacji indywidualnych prowadzonych przez FIVB, jest klasyfikacja najlepszych libero. Tutaj wyróżnia się po raz kolejny Krzysztof Ignaczak, który zajmuję czwartą lokatę. Klasyfikacji tej przewodzi jak dotąd holenderski libero Jelte Maan.

Podsumowując wszystkie klasyfikacje, należy wyróżnić wśród naszych siatkarzy Marcina Możdżonka i Krzysztofa Ignaczaka. Ich dotychczasowa postawa sprawia, iż trzeba ich brać pod uwagę jako graczy do docelowej siódemki naszej reprezentacji na kwalifikacje do Mistrzostw Świata i grę w Mistrzostwach Europy. Obaj prezentują najwyższy światowy poziom. Niestety gorzej wypadają nasi pozostali zawodnicy, a w szczególności na kluczowych pozycjach w ataku. Panowie mają za zadanie jednak głównie się ogrywać. Miejmy nadzieję, iż to ogrywanie się wpływać będzie na coraz wyższe pozycje w indywidualnych klasyfikacjach.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved