Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Siedem plusów polskiej siatkówki

Siedem plusów polskiej siatkówki

fot. archiwum

Polska siatkówka w ostatnich latach przeszła prawdziwą metamorfozę. Transfer Pawła Abramowa jest symbolem zmian - czytamy w "Przeglądzie Sportowym". - Od 2002 roku siatkarskie rozgrywki w naszym kraju zmieniły się nie do poznania.

W Polsce gra coraz więcej światowych gwiazd, coraz częściej jesteśmy stawiani w gronie faworytów pucharowych rozgrywek. Kilka klubów, jak Skra, Jastrzębie czy Resovia, wprowadza u siebie najwyższe standardy pracy i budowania marki.

Transfer Pawła Abramowa to świetny przykład tej tendencji, która od kilku sezonów zaczyna rodzić się w PlusLidze. Zmiany, które dokonały się w ostatnich latach, nie byłyby możliwe, gdyby nie charyzma i siła przebicia niektórych działaczy. Zdzisław Grodecki z Jastrzębskiego Węgla czy Konrad Piechocki ze Skry to przykłady ludzi, którzy potrafią na tyle dynamicznie działać, by o polskiej siatkówce było głośno w całej Europie.

Dziennikarze „Przeglądu Sportowego” wybrali siedem plusów, które zauważyli w ostatnich latach w polskiej siatkówce.1. Zagraniczne transfery

To widać na pierwszy rzut oka. Siedem lat temu w PLS nie było zagranicznych gwiazd. Wtedy o sile lidze decydowali głównie Polacy. Teraz dostaliśmy kolejny eksportowy hit. Paweł Abramow w Jastrzębskim Węglu to nie przypadek. W ostatnich sezonach mieliśmy już Plamena Konstantinowa i Guillaume’a Samicę (obaj Jastrzębie), Stephane’a Antigę czy Miguela Falaskę (obaj Skra).

2. Liga Mistrzów

Galaxia Częstochowa i Mostostal Kędzierzyn Koźle to reprezentanci PLS w rozgrywkach Ligi Mistrzów w sezonie 2002/03. Nafta Gaz Piła i Skra Warszawa to z kolei przedstawiciele żeńskiej siatkówki w europejskiej elicie. A dzisiaj? Mamy aż po trzy drużyny: u panów Skrę, Resovię i Jatrzębski Węgiel, a u pań Aluprof, Muszyniankę i MKS Dąbrowa Górnicza.

3. Większy prestiż

Wygraliśmy już w tym sezonie dwa ważne starcia – dostaliśmy dwie dzikie karty, które pozwoliły naszym drużynom wystartować w kolejnej edycji elitarnej Ligi Mistrzów. Na dodatek w komisjach FIVB mamy w tej chwili aż dziewięciu swoich przedstawicieli. Wcześniej nie mieliśmy aż tyle do powiedzenia w siatkarskich władzach.

4. Rola telewizji

Dzisiaj Telewizja Polsat transmituje trzy spotkania PlusLigi mężczyzn z każdej kolejki (w tym jedno w niekodowanym paśmie) i dwa mecze PlusLigi Kobiet. Siedem lat temu kibic mógł liczyć tylko na transmisje PLS (maksymalnie dwa spotkania) w sobotę i niedzielę, teraz ma jeszcze szanse na mecze w piątek i poniedziałek.

5. Nowatorskie rozwiązania

Jeszcze kilka lat temu wytykanie błędów sędziom byłoby nie do pomyślenia. Tymczasem w tegorocznym turnieju finałowym Pucharu Polski zastosowano pionierski system pomocy dla sędziów. Specjalna komisja na prośbę kapitanów drużyn mogła dzięki powtórkom telewizyjnym sprawdzić słuszność decyzji sędziowskich. Pierwszy wytknął błąd arbitrom Krzysztof Gierczyński i jego Asseco Resovia dostała punkt, który wcześniej niesłusznie jej odebrano. Ale trzeba pamiętać, że na razie to tylko udana próba, bo nie wszystkie mecze są przecież transmitowane.

6. Pieniądze

Jeszcze w zeszłym roku plotkowano, że największe gwiazdy PlusLigi dostają rocznie 300 tys. euro. W dobie kryzysu nikt raczej teraz nie zapłaci większych pieniędzy, ale to i tak znacznie lepsza sytuacja, niż na początku istnienia PLS. Budżet na poziomie 9-10 milionów złotych (w zakończonych już rozgrywkach takim dysponowały Skra i Resovia) to suma, która pozwala rywalizować z najlepszymi w Europie, także o wartościowych zawodników.

7. Stabilny sponsor

Polski Związek Piłki Siatkowej ma też inny atut – podpisaną aż do 2014 roku umowę sponsorską. Gdy dziś czyta się i wspomina kłopoty PZPS sprzed 7 lat, gdy słyszy się wspomnienia Waldemara Wspaniałego, o tym, jak tuż przed mundialem w Argentynie jego reprezentacja pisała błagalny list do Polkomtela, by ten jednak chciał ją sponsorować – wydaje się to nieprawdopodobne. Wtedy były jednak problemy z wiarygodnością, z przejrzystością rozliczeń. Dziś takich problemów nie ma.

Autorami tekstu są Kamil Składowski i Żelisław Żyżyński

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved