Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Rafał Ficoń: Dla takich chwil warto pracować całymi latami

Rafał Ficoń: Dla takich chwil warto pracować całymi latami

fot. archiwum

Drużyna z Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach zwyciężyła w IX Ogólnopolskim Finale Licealiady Chłopców - Olsztyn 2009. - To największy sukces sportowy w historii szkoły - mówi dyrektor Rafał Ficoń.

Siatkarze pokonali najlepsze w Polsce zespoły siatkarskie szkół średnich. Nie po raz pierwszy byli w finale, w poprzednich zdobywali już drugie i trzecie miejsce. Tym razem, jak mówił Marek Błasiak, pierwszy trener, pierwszym celem była medalowa czwórka. – Ale liczy się tylko mistrz – dodaje Maciej Gruszka, drugi trener i zarazem brat Piotra, wicemistrza świata i do niedawna kapitana polskiej kadry. Piotr Gruszka jest wielkim przyjacielem siatkarzy z „Kopernika” – podobno w czasie turnieju wciąż dzwonił i wypytywał o wyniki, a w czasie meczu o złoto dzwonił co kilka minut.

Ale zacznijmy od początku – jak chłopcy z Kęt dotarli na szczyt. Najpierw wygrali eliminacje gminne, potem powiatowe, wreszcie okręgowe w grupie powiatów: oświęcimskiego, wadowickiego, olkuskiego i chrzanowskiego. Na końcu trzeba było pokonać najlepsze zespoły szkół średnich w Małopolsce. Pracowali na to rok, a ostatnie trzy tygodnie przed ostatecznym turniejem mieli treningi po dwa razy dziennie.

Podczas finału w Olsztynie – w miniony weekend – najpierw grali w swojej grupie. W piątek pokonali ekipę ze Starogardu Gdańskiego 2:0, potem takim samym wynikiem zakończyli spotkanie z Robczycami, a ze Świdnikiem wygrali 2:1, natomiast zespół z Łodzi rozgromili znowu wynikiem 2:0. W sobotę jako zwycięzcy grupy walczyli o półfinał. Wygrali z Kędzierzynem Koźle 2:0 i tak samo z drużyną z Wrocławia. W półfinale trafili na gospodarzy, zespół Olsztyna. Kolejny raz mecz zakończyli wynikiem 2:0.W niedzielę, 14 czerwca, na głównej płycie hali Uranii zmierzyli się z drużyną z Piły. Ten mecz był rozgrywany do trzech zwycięskich setów. Pierwszy z nich kęczanie przegrali, i to był drugi i ostatni przegrany set w tym turnieju. Potem trzy kolejne przyniosły im zwycięstwo 3:1. Stanęli na najwyższym podium. Drugą drużyną była ekipa z Piły, trzecią – Kędzierzyn Koźle, czwartą – gospodarze z Olsztyna.

Do sukcesu drużyny należy też dopisać sukcesy indywidualne trzech zawodników: Mateusz Błasiak został najwszechstronniejszym zawodnikiem turnieju, Kordian Szpyrka – najlepszym atakującym, Michał Toczko – najlepszym przyjmującym.

Reprezentację siatkarską „Kopernika” tworzą: Mateusz Błasiak, Kacper Błasiak, Kordian Szpyrka, Damian Baszak Tomasz Mamica, Wiktor Gałuszka, Jerzy Pudełko, Tomasz Wieroński, Paweł Muchewicz, Maciej Surma, Michał Toczko, Karol Gawina, Kamil Łazarz. Ci sami chłopcy to skład zespołu „Kęczanina”, który walczy w III lidze. Zespół powstał dzięki klasie sportowej utworzonej trzy lata temu w liceum profilowanym. Chłopcy grają jednak ze sobą już od siedmiu lat, od podstawówki i gimnazjum. Ich trenerami są: Marek Błasiak, Maciej Gruszka i Andrzej Dźwigoń.

 

źródło: info.kety.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved