Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Holendrzy chcą powtórzyć historyczny sukces

Holendrzy chcą powtórzyć historyczny sukces

fot. archiwum

Po prawie 13 latach od największego sukcesu w historii męskiej reprezentacji Holandii w piłce siatkowej, drużyna „Pomarańczowych” powraca w miejsce gdzie został on odniesiony, mając nadzieję, że historia się powtórzy.

30 czerwca 1996 roku Holendrzy wygrali Ligę Światową odnosząc zwycięstwo w hali Ahoy w Rotterdamie nad panującą wtedy na siatkarskich parkietach reprezentacją Włoch. 13 czerwca „Oranje” rozpoczną tegoroczne rozgrywki Ligi Światowej w tej samej hali i podejmować będą reprezentację Stanów Zjednoczonych, aktualnych mistrzów olimpijskich.

 

Nikt w holenderskiej drużynie nie zna radości zwycięstwa w Lidze Światowej lepiej od jej trenera, Petera Blangé. Blangé był kapitanem zwycięskiej drużyny i jednym z głównych autorów sukcesu sprzed 13 lat. 

Pamiętam prawie każdą akcję tamtego finału – wspomina w przeddzień tegorocznych rozgrywek Ligi Światowej – Nigdy nie zapomnę wyrazu twarzy Olofa van der Meulena po jego imponującej zagrywce, która przesądziła losy meczu.

 

Finał Ligi Światowej z 1996 roku pomiędzy Włochami a Holandią, czołowymi siatkarskimi drużynami tamtego czasu, był na ustach wszystkich jeszcze długo po jego zakończeniu. Po tym jak „Pomarańczowi” wielokrotnie musieli zadowalać się drugą lokatą, wreszcie udało im się osiągnąć pierwsze miejsce w międzynarodowych rozgrywkach.

 

Mecz trwał dwie godziny i 28 minut a do rozstrzygnięcia jego losów potrzebny był piąty set (15:12, 9:15, 16:14, 9:15, 22:20). Pamiętajmy, że w tamtych czasach obowiązywał inny system punktacji, piłka była biała i nie istniała pozycja libero.

 

W tegorocznych rozgrywkach Blangé będzie mieć do dyspozycji dwóch libero, a znakomita większość meczów będzie trwać krócej niż dwie godziny.

 

W tym samym miejscu, w którym w zeszłym stuleciu udało się pobić Włochów, Holendrzy będą mieć w dniach 13-14 czerwca kolejną okazję do pokonania najsilniejszej obecnie ekipy. Czy Holendrzy pokonają Stany Zjednoczone tak jak zrobili to Blangé i spółka z Włochami w 1996 roku?

 

Wszystko jest możliwe – mówi Blangé. – Głośny doping naszych fanów może nam bardzo pomóc.

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved