Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Jerzy Matlak: Nie było tragicznie

Jerzy Matlak: Nie było tragicznie

fot. archiwum

Pierwszego pojedynku w Montreux Polki do udanych zaliczyć nie mogą - przegrały z Chinkami 0:3. Trener biało-czerwonych Jerzy Matlak przyjął ten wynik spokojnie. - Zbytnio mnie dzisiaj rozwój wydarzeń na boisku nie zaskoczył - mówił po spotkaniu.

Jak Pan ocenia pierwszy występ swoich podopiecznych?

Było bardzo średnio, ale nie tragicznie. Było szczerze mówiąc tak, jak się spodziewałem. Zbytnio mnie dzisiaj rozwój wydarzeń na boisku nie zaskoczył. Niestety naszym największym problemem było oddawanie punktów po własnych błędach. Z Chinkami trzeba się bardzo napracować, żeby zdobyć punkt, bo one rzadko się mylą, ale dzisiaj po naszej stronie pojawiło się mnóstwo błędów, które wcale nie były spowodowane wspaniałą grą rywalek. To raczej wynik formy i umiejętności, jakie dziewczyny na ten moment prezentują. Trzeba pamiętać, że obecnie w składzie są dziewczyny grające tylko i wyłącznie w polskiej lidze, w której drużyny z czołówki tabeli dostają mecze za darmo. Zespół przeciwny jest zazwyczaj o klasę słabszy i te najlepsze niewiele się wysilając wygrywają. Mało jest długich akcji czy sytuacji kiedy trzeba całą drużyną powalczyć przez dłuższy fragment o każdą piłkę wykazując się dużą cierpliwością. Tym samym moje zawodniczki nie są przyzwyczajone do takiego grania jakiego wymagał pojedynek z Chinkami. Gdyby nasze rywalki troszkę bardziej się pogubiły, oddały nam jeszcze kilka punktów, dziewczyny na pewno zyskałyby więcej wiary we własne możliwości i umiejętności i zupełnie inaczej prezentowałyby się na boisku. Tymczasem one się bardzo mocno napracowały, żeby zdobyć tych kilka punktów, a po chwili straciły dwa razy tyle. Nie ukrywam, że spodziewałem się takiego obrazu tego spotkania, bo dziewczyny w ostatnim czasie grały przede wszystkim między sobą, żadna nie grała w obcej lidze, która wymagałaby trochę innych umiejętności. Teraz muszą się szybko nauczyć grać w taki sposób, w jaki na co dzień nie grają. Teraz w każdym meczu trzeba będzie ciężko pracować na każdy punkt, a jednocześnie bardzo uważać, żeby ich nie oddawać przeciwniczkom za darmo. Wczoraj łącznie z nieprzyjętą zagrywką oddaliśmy im 33 punkty, tymczasem Chinki nam – 14. Oczywiście, że rywalki swoją grą zmuszały nas wczoraj do robienia błędów, ale ta różnica jest naprawdę kolosalna. Nie mam jednak poczucia, żeby moje zawodniczki zagrały wyjątkowo źle, tragicznie, żeby była jakaś ogromna przepaść między nimi a Chinkami. Trzeba bowiem pamiętać, że nasze przeciwniczki rozegrały już w tym sezonie około 10 meczów, my zaś dopiero pierwszy i to też nie może pozostać bez wpływu na wynik. Na pewno się tym meczem nie podłamuję. Jestem przekonany, że wynik wyglądałby nieco inaczej, gdybyśmy mieli za sobą taką samą liczbę rozegranych meczów jak Chinki.

Był duży stres przed tym pierwszym spotkaniem?Na pewno mieliśmy wszyscy bardzo duże obawy. Myślałem, że może to wyglądać gorzej niż wyglądało. To był nasz pierwszy mecz i widać było, że w przeciwieństwie do Chinek, które już kilka meczów mają w tym sezonie za sobą, czujemy się bardzo niepewnie na boisku. Czuliśmy się jakbyśmy byli u ciotki na imieninach bez zaproszenia i jakbyśmy się cały czas bali, że za chwilę ktoś nas wyprosi. Nie znaczy to oczywiście, że dziewczyny były przestraszone, że mało nie umarły ze strachu, ale obawy były widoczne. Te zawodniczki na razie jeszcze nie wierzą w to, co potrafią, w to, że mogą powalczyć nawet z takimi Chinami. Ja natomiast stojąc z boku czułem, że gdyby się opanowały i zagrały tak jak potrafią, to rywalki też miałyby kłopoty. To nie jest taka przepaść jakby się mogło wydawać, że rywalki są na jednym biegunie, my na drugim. Jeśli zaczniemy grać spokojniej, bez takiej nerwowości, to z czasem nawet w tym składzie, a przecież brakuje kilku podstawowych zawodniczek, kolejne mecze powinny już wyglądać lepiej.

*Więcej w serwisie reprezentacja.net

źródło: reprezentacja.net

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved