Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Daniel Castellani: Chcę Polski agresywnej. Zawsze.

Daniel Castellani: Chcę Polski agresywnej. Zawsze.

fot. archiwum

"Nie chcę, byśmy natychmiast popadli w obsesję słowa "wygrać". Ale całkiem w cień wyników odsuwać nie wolno. Spróbujemy wygrać w Lidze Światowej połowę meczów" - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" i Sport.pl argentyński trener reprezentacji Polski, Daniel Castellani.

Rafał Stec: Mija miesiąc pana pracy z reprezentacją, zaczyna się prawdziwe granie. Udało się zrobić wszystko, co zostało zaplanowane?

Daniel Castellani: Lepiej. Okazało się, że zawodnicy potrafią więcej, niż przypuszczałem, więc mogłem z pewnych rzeczy zrezygnować. I zaszliśmy trochę dalej, niż przewidywał plan. Na zgrupowaniu zobaczyłem ludzi z predyspozycjami do ciężkiej pracy, więc stworzyliśmy klimat, który tej pracy służy i bardzo mi się podoba. Wydaje mi się też, że powolutku zaczynamy wprowadzać na boisko idee przygotowane przeze mnie dla drużyny. Mam na myśli całą filozofię gry, jej aspekty taktyczne, techniczne i mentalne.

Może ktoś pana pozytywnie zaskoczył? Albo przeciwnie – rozczarował?Jak dotąd nie. Mogę powiedzieć, że np. Paweł Woicki haruje niesamowicie i nigdy się nie męczy, ale generalnie średnia pod tym względem jest w drużynie bardzo wysoka.

Ze sparingów z Włochami i Egiptem wynika, że zestawił pan już podstawową szóstkę przynajmniej na początek Ligi Światowej. Rozgrywa Grzegorz Łomacz, atakuje Jakub Jarosz, na środku bloku skaczą Marcin Możdżonek i Piotr Nowakowski, przyjmują Michał Bąkiewicz i Bartosz Kurek, ewentualnie Zbigniew Bartman.

Może mieć pan rację, choć różnice w drużynie są tak minimalne, że wszystko się może szybko zmienić. Np. Woicki przystosowuje się do systemu gry, który preferuję, i wiem, że szybko mu się to uda. Marcel Gromadowski odstaje trochę od reszty, ale to zrozumiałe – znacznie wcześniej skończył sezon klubowy [w drugiej lidze włoskiej] i przez cztery tygodnie nic nie robił. Wszystko to są drobiazgi, one zaraz znikną. Dlatego zamiast mówić, że mam podstawową szóstkę, powiem: przed nami sporo meczów, będą grali wszyscy, choć oczywiście najwięcej ci zdolni utrzymać stale wysoką formę. Na mecz z Egiptem [wygrany 3:1] wystawiłem będących w najlepszej dyspozycji w tamtym momencie i oni pewnie będą najlepsi na początek LŚ.

Tak młodej drużyny jeszcze Polska w LŚ nie wystawiała. Sparingi wypadły nieźle, jest pan pewien, że nowicjusze są gotowi do poważniejszych wyzwań?

Jestem pewien, że stać nas na naprawdę dobry występ. Oczywiście będziemy potrzebować trochę czasu, by do pewnych nowości przywyknąć. W pierwszym towarzyskim meczu we Włoszech [przegranym 0:3] byliśmy zdenerwowani, w rewanżu [wygranym 3:1] wypadliśmy już znacznie lepiej. Inauguracyjny sparing przed polskimi kibicami też rozpoczęliśmy w Miliczu spięci, by ostatecznie wygrać. Czyli uczymy się szybko, choć nie ma co ukrywać, że LŚ to zupełnie inny pułap, dla niektórych kompletna nowość, czas na adaptację jest niezbędny.

Scharakteryzuje pan drużynę, którą chce pan stworzyć?

Po pierwsze, wszyscy gramy dla Polski. Nie dla Castellaniego, nie dla siebie, nie dla prezesa, tylko dla kraju. Drużyna jest ponad wszystkim. Każdy musi dać coś od siebie, by wykreować klimat solidarności. To słowo znacie i rozumiecie dobrze, prawda? [Trener powtórzył je jeszcze raz – już po polsku]. Po drugie, chcę agresywności. Wszędzie. Nieważne, czy gramy we Włoszech, czy w Łodzi, czy w Bangkoku, czy z Brazylią, czy z Wyspami Dziewiczymi. Zawsze myślimy tylko o swoich zadaniach, zawsze utrzymujemy stały poziom agresji i twardości. Nigdy nie tracimy swojej tożsamości. Po trzecie, chcę trzymania się systemu. Nie będę teraz tłumaczył detali, to złożona sprawa, ale generalnie chodzi o to, byśmy nie wychodzili poza nasz styl i plan. Po czwarte, każdy zdaje sobie sprawę, że nadejdzie moment, kiedy to on stanie się najważniejszym, decydującym o wyniku człowiekiem na boisku.

* Więcej – Gazeta Wyborcza

 

* Rozmawiał – Rafał Stec

źródło: Gazeta Wyborcza

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved