Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Trzech na boisku

Trzech na boisku

fot. FIVB

Zarząd FIVB już jakiś czas temu wycofał się z pomysłu wprowadzenia limitów dla obcokrajowców w rozgrywkach klubowych. W Polsce - nie tylko w siatkówce - limity obowiązują, co zdaniem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, jest niezgodne z prawem wspólnotowym.

Podczas ubiegłorocznego kongresu FIVB w Dubaju postanowiono, że od sezonu 2010/2011 w rozgrywkach ligowych na boisku będzie mogło przebywać najwyżej trzech obcokrajowców w każdej drużynie. Jednak prawnicy FIVB uznali, że taki zapis może być niezgodny z prawem Unii Europejskiej, a konkretnie z zasadą zakazu dyskryminacji obywateli Wspólnoty ze względu na pochodzenie. Zgodnie z tą fundamentalną regułą, każde państwo członkowskie zobowiązane jest traktować obywateli innych krajów Unii dokładnie w taki sam sposób, jak swoich własnych.

Podjęliśmy taką decyzję na podstawie rekomendacji naszych prawników, którzy zwrócili uwagę na możliwy konflikt z przepisami prawa pracy w krajach Europy. Wszystkie sygnały wysyłane przez polityków Unii były dla tych przepisów negatywne – wyjaśnił rzecznik FIVB Fabrizio Rossini.

Z podobnymi problemami boryka się prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Sepp Blatter, który chciał, by od sezonu 2010/2011 na całym świecie obowiązywała zasada 6+5, według której na boisku może przebywać jednocześnie najwyżej pięciu zawodników zagranicznych. – To ma służyć rozwojowi futbolu we wszystkich krajach, także w Unii Europejskiej. Nie można traktować piłkarzy jak pracowników – argumentował Blatter. Komisja Europejska nie pozostawiła złudzeń.Według unijnego prawa, piłkarze są pracownikami. Po wejściu do Unii Europejskiej pięć lat temu Polska zobowiązała się do przestrzegania prawa wspólnotowego. Część związków sportowych zrezygnowała z limitów dla obcokrajowców, ale nie wszystkie. Ograniczenia dla cudzoziemców obowiązują m.in. w ligach siatkarskich, koszykarskich czy hokejowej. Według UKIE, jest to niezgodne z przepisami UE, z czym nie zgadza się prezes PlusLigi.

Nie ograniczamy zatrudnienia – klub może zakontraktować, ile chce obcokrajowców. Natomiast stoimy na stanowisku, że dla polskiej siatkówki jest korzystne, by na boisku mogło przebywać jednocześnie co najwyżej trzech zagranicznych graczy. Nikt z prezesów klubów nie protestował. Wszyscy rozumieją, że trzeba dbać o rozwój rodzimej siatkówki. Kibice chcą oglądać polskich zawodników i głównie dla nich przychodzą na mecze.

FIVB wycofując się z odgórnego wprowadzenia limitów, pozostawiła ten problem w gestii narodowych federacji. Według przepisów Polskiego Związku Siatkówki w rozgrywkach PLS, LSK sezonu 2009/2010 na boisku w tym samym momencie musi grać co najmniej 3 zawodników posiadających obywatelstwo polskie.

źródło: Super Nowości

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved