Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Hugh McCutcheon najlepszym trenerem w USA w 2008 roku

Hugh McCutcheon najlepszym trenerem w USA w 2008 roku

fot. archiwum

Hugh McCutcheon, 39-letni trener rodem z Nowej Zelandii, uznany został przez USOC (Komitet Olimpijski Stanów Zjednoczonych) za najlepszego trenera w USA w 2008 roku. W ubiegłym roku McCutcheon między innymi doprowadził siatkarzy USA do złotego medalu olimpijskiego w Pekinie.

Osiągnięcia Hugh McCutcheona z amerykańskimi siatkarzami są imponujące, a ich kulminacja nastąpiła w 2008 roku. Właśnie wtedy, na krótko przed turniejem olimpijskim w Pekinie, prowadzeni przez nowozelandczyka Amerykanie powalili na kolana Brazylijczyków na ich własnym terenie, podczas turnieju finałowego XIX edycji Ligi Światowej, zdobywając ostatecznie złoty medal po raz pierwszy w historii.

 

Potem przyszedł turniej olimpijski w Pekinie i prawdziwe dni chwały amerykańskiej siatkówki. Podopieczni McCutcheona siegnęli w świetnym stylu po złoto olimpijskie. Było to trzecie złoto w historii turniejów olimpijskich dla USA – po Los Angeles (1984) i Seulu (1988). 

Po zakończeniu pracy z męską reprezentacją USA, McCutcheon podjął wyzwanie na miarę swojego talentu. Od grudnia 2008 roku jest trenerem żeńskiej reprezentacji siatkarskiej Stanów Zjednoczonych. Jego zadaniem, ale jednocześnie osobistym celem, jest powtórzenie wyczynu Jose Roberto Guimaraesa – brazylijskiego szkoleniowca, który jako jedyny na świecie może się poszczycić zdobyciem złotych medali olimpijskich z narodowym zespołem siatkarskim kobiet i mężczyzn. Czy ten zamiar uda się mu zrealizować, przekonamy się podczas olimpijskiego turnieju w Londynie, w 2012 roku.

 

Wyróżnienie jakie przyznał Hugh McCutcheonowi Komitet Olimpijski Stanów Zjednoczonych jest tym cenniejsze, że po raz pierwszy od jego ufundowania w 1996 roku, laureatem został trener siatkówki.

 

O wyróżnieniu trenera amerykańskich siatkarzy informowaliśmy już wcześniej. Teraz zaś zbliża się termin oficjalnej, uroczystej prezentacji wszystkich trenerów nagrodzonych za osiągnięcia w olimpijskim, 2008 roku. Będzie ona miała miejsce już niedługo – 13 czerwca, podczas 2009 National Coaching Educators’ Conference, organizowanej w Pittsburghu.

źródło: inf. własna, usavolleyball.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved