Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Energa Gedania umocniła prymat w Polsce

Energa Gedania umocniła prymat w Polsce

fot. archiwum

Zakończony właśnie sezon w rozgrywkach grup młodzieżowych w siatkówce przyniósł umocnienie hegemonii Energi Gedanii na krajowych parkietach. Gdańszczanki bez kłopotów powinny sięgnąć po czwarty z rzędu tytuł najlepszego klubu w Polsce w rywalizacji dzieci i młodzieży.

We wszystkich dyscyplinach olimpijskich Ministerstwo Sportu co roku przygotowuje klasyfikacje najlepszych klubów. Pod uwagę brane są wyniki w mistrzostwach Polski juniorek i kadetek, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz mistrzostwa województwa młodziczek. W 2006, 2007 i 2008 roku równych sobie w żeńskiej siatkówce nie miała Energa Gedania. W zakończonym w ostatnią niedzielę sezonie także gedanistki powinny sięgnąć po prymat. We wszystkich punktowanych rozgrywkach plasowały się bowiem w czołowych czwórkach. Ponadto pięć gedanistek ma szanse na grę w mistrzostwach świata juniorek.

 

Zbieramy plony doskonałej pracy naszych szkoleniowców i zawodniczek oraz wieloletniej współpracy z Energą. Dzięki wsparciu finansowemu naszego sponsora strategicznego stworzyliśmy prawidłową piramidę szkoleniową, dzięki której kształcimy kolejne pokolenia dziewcząt, które chcą grać w siatkówkę. Jest szansa, że w przyszłości uda się stworzyć w oparciu o własne wychowanki drużynę zdolną do występów w europejskich pucharach – podkreśla Zdzisław Stankiewicz, prezes gdańskiego klubu. 

Sukcesy Energi Gedanii dostrzegł już Jan Kozłowski. Marszałek województwa pomorskiego na spotkaniu w maju wręczył okolicznościowy puchar. – Otrzymaliśmy życzenia dalszych sukcesów, także w rozgrywkach seniorek. Marszałek wyraził nadzieje, że w przyszłości Gedania rozgrywać będzie swoje mecze na granicy Gdańska i Sopotu – dodaje prezes Gedanii.

 

JUNIORKI

Najlepsze siatkarki w tej kategorii wiekowej mają za sobą pracowity sezon. Maja Tokarska, Aleksandra Pasznik i Tamara Kaliszuk grały już w siatkarskiej elicie seniorek. Ponadto wraz z inną gedanistką, Joanną Wołosz z powodzeniem grały w reprezentacji Polski juniorek. Biało-czerwone zakwalifikowały się do finałów mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej, które w lipcu odbędą się w Meksyku. Poza tymi czterema zawodniczkami szanse na awans do kadry ma również Aleksandra Szymańska, która także w minionym sezonie zadebiutowała w lidze seniorek.

W mistrzostwach Polski juniorek Energa Gedania po raz czwarty z rzędu stanęła na podium, a po raz drugi z kolei sięgnęła po złoty medal. Od 22 do 26 kwietnia gdańszczanki nie miały sobie równych podczas turnieju finałowego w Mysłowicach. W pojedynku o pierwsze miejsce podopieczne Grzegorza Wróbla pokonały Pałac Bydgoszcz 3:2 (25:9, 21:25, 25:21, 18:25, 15:13).

 

ENERGA GEDANIA: Maja Tokarska, Tamara Kaliszuk, Aleksandra Szymańska, Aleksandra Pasznik, Joanna Wołosz, Natalia Kurnikowska, Laura Tomsia, Monika Kwiatkowska, Daria Bąkowska, Paulina Szpak, Małgorzata Łysiak, Adriana Jankowska, Anna Łozowska.

 


 

KADETKI

W ostatnią niedzielę Energa Gedania w tej kategorii wiekowej zdobyła tytuł wicemistrzyń Polski. Ten medal gedanistki zdobyły po raz drugi z rzędu, a już w piątym kolejnym sezonie w tej kategorii wiekowej zajęły miejsce na podium. W 2007 roku miały nawet złoto. W turnieju, który odbywał się od 27 do 31 maja w Krzanowicach, od gdańszczanek dopiero w finale lepsza okazała się Sparta Warszawa, która wygrała 3:1.

 

ENERGA GEDANIA: Natalia Kurnikowska, Daria Makar, Justyna Łukasik, Natalia Całka, Laura Tomsia, Anna Łozowska, Joanna Wojciechowska, Magdalena Sterczewska, Patrycja Lewicka, Aleksandra Chyła, Marta Podolska, Zuzanna Łapin, Anna Makowska.

 

Trener Witold Jagła zanim sięgnął po klubowe laury osiągnął półfinał w Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Gdański szkoleniowiec do kadry Pomorza na 12 zawodniczek powołał aż 9 gdańskich siatkarek. Ta drużyna dopiero po tie-breaku przegrała brąz na rzecz Mazowsza.

 


 

MŁODZICZKI

W najmłodszej kategorii wiekowej, która objęta jest punktacją Ministerstwa Sportu, pod uwagę brana jest tylko rywalizacja na poziomie województw. Energa Gedania na Pomorzu zdobyła trzecie miejsce. Podopieczne Pawła Kramka zaledwie jednym punktem ustąpiły pola zespołom z Malborka i Miastka.

źródło: energa-gedania.pl, inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-06-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved