Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Sergio: W życiu wszystko jest możliwe

Sergio: W życiu wszystko jest możliwe

fot. archiwum

Jest uważany za najlepszego libero świata. W siatkówce wygrał już wszystko, co jest do wygrania. - Jak widać po mnie, w życiu wszystko jest możliwe - mówi Sergio, 33-letni brazylijski wirtuoz gry obronnej.

Mam wielki szacunek dla niego i Brazylijczyków w ogóle. To zaszczyt znać takiego zawodnika – mówi o Sergio jego rywal zarówno w lidze (grali przeciwko sobie w Serie A), jak i rozgrywkach reprezentacyjnych, Marcus Popp .

 

Wygrałeś wszystko, co jest do wygrania: złoty medal olimpijski, mistrzostwo świata, Liga Światowa, Puchar Świata, mistrzostwo Brazylii. Co skłania cię do dalszej gry w reprezentacji Brazylii? 

Sergio : – Przed sezonem rozmawiałem z trenerem Bernardihno. On chciałby wiele zmienić, ale potrzebuje kilku gracz ze "starej" kadry, w tym również mnie. Bernardihno chciał oprzeć kadrę na Gustavo, ale teraz to ja muszę być filarem reprezentacji, ponieważ Gustavo chce poświęcić czas rodzinie.

 

Jak wielkie było rozczarowanie po zdobyciu "zaledwie" srebra na IO w Pekinie?

 

W żadnym wypadku to nie było rozczarowanie. Chociaż to, co budowaliśmy przez osiem lat, przez te dwa czy trzy miesiące 2008 roku trochę legło w gruzach. Naprawdę szkoda.

 

Odczuwasz czasem strach w obronie, gdy po drugiej stronie siatki atakują potężni zawodnicy, tacy jak Jochen Schöps.

 

Nie, nie odczuwam strachu, ale mam dużo respektu dla niemieckich atakujących. Kiedy widać, jak silni i zbudowani są atakujący, jakiś respekt trzeba odczuwać.

 

Jest więc taki atakujący, który uderza na tyle mocno, by nawet Sergio musiał zadrżeć?

 

Jest wielu zawodników na świecie, którzy atakują niezwykle mocno. Tacy zawodnicy jak Kazijski czy Połtawski atakują naprawdę mocno, ale to samo dotyczy takich zawodników jak Giba czy Popp. Przed nimi również trzeba mieć respekt.

 

Masz jakąś radę dla młodych zawodników, którzy chcą grać na pozycji libero? Na co powinni uważać?

 

Pochodzę z bardzo biednej rodziny. Dla mnie było to ogromne marzenie – podróżować tak daleko i przy tym odnosić sportowe sukcesy. Kiedy widziałem zawodników w telewizji, nigdy nie myślałem, że też może mi się udać. Ale jak widać po mnie, w życiu wszystko jest możliwe. To jest najważniejsze w rozmowach z młodymi zawodnikami, żeby być dla nich godnym wzorem.

 

Ty odkryłeś pozycję libero na nowo. Nikt nie gra na tej pozycji tak szybko jak ty, nie dogrywa tak dokładnie piłek. To trening czy wrodzony talent?

 

Szybkość jest niezbędna na tej pozycji. Nie mamy warunków fizycznych, by dograć wysoką piłkę w punkt. To po prostu wynika z naszej gry.

 

Twoje cele i prognozy na rok 2009 i kolejne?

 

Chcemy zdobyć mistrzostwo Ameryki Południowej, żeby zakwalifikować się do Wielkiego Pucharu Mistrzów. W Lidze Światowej będzie nam o wiele trudniej, ponieważ mamy wielu młodych zawodników, którzy będą musieli po raz pierwszy grać i wygrywać na tak wysokim poziomie.

 

 Sergio
data urodzenia: 15.10.1975
miejsce urodzenia: Sao Paulo
wzrost: 184 cm
klub: Santander/BRA

największe osiągnięcia:

Igrzyska Olimpijskie: 1. miejsce 2004, 2. miejsce 2008
mistrzostwa świata: 1. miejsce 2002 i 2006
Liga Światowa: 1. miejsce 2001, 2003, 2004,
2005, 2006 i 2007
Puchar Świata: 1. miejsce 2003 i 2007
mistrzostwa Ameryki Płd.: 1. miejsce 2001, 2003, 2005
i 2007

źródło: inf. własna, volleyball-verband.de

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-05-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved