Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Olsztynowi zabierają Memoriał Wagnera

Olsztynowi zabierają Memoriał Wagnera

fot. archiwum

Memoriał Huberta Wagnera został przeniesiony do Łodzi. Olsztyńscy kibice są rozgoryczemni. — Memoriał został uratowany. Tak trzeba patrzeć na tę decyzję — mówi Jerzy Mróz.

Międzynarodowy turniej im. Wagnera kibicom siatkarskim nierozerwalnie kojarzył się z Olsztynem. Przez sześć lat reprezentacje narodowe – a było ich już 19, nie licząc Polski – zjeżdżały do stolicy Warmii i Mazur, by w wypełnionej po brzegi Uranii pokazać swoje umiejętności. I choć nie były to zawody o wielkie trofea, na boisku nie brakowało emocji. Na imprezę przyjeżdżali kibice z całej Polski. W 2008 r. byli szczególnie dobrze widoczni na ulicach miasta, odwiedzali Stare Miasto, w staromiejskich lokalach spędzali godziny między meczami.

 

Od kilku dni Jerzy Mróz , organizator imprezy, prezes Fundacji Huberta Wagnera zapowiadał, że losy imprezy w Olsztynie są zagrożone. Wydawało się, że to tylko blef. A jednak nie. Wczoraj Mróz ogłosił: Memoriał odbędzie się w Łodzi. – To smutne – nie ukrywa Marcin Możdżonek , wychowanek AZS-u Olsztyn, obecnie zawodnik Bełchatowa w łódzkiem. – Wszyscy już się przyzwyczaili, że ten turniej jest na Warmii.



 

Przeniesienie memoriału to konsekwencja kryzysu. Z finansowania imprezy wycofało się trzech strategicznych sponsorów – Grupa Żywiec, World IT System oraz Indykpol. Pasa zacisnęły także lokalne władze, które na turniej dały łącznie 200 tys. zł (miasto 80 tys. zł, Urząd Marszałkowski 120 tys. zł). – Władze Olsztyna nie mają pieniędzy potrzebnych do wsparcia turnieju na tak wysokim poziomie. Co prawda zaproponowały mi dodatkowe 120 tys. zł, ale po wycofaniu sponsorów to było nadal zdecydowanie za mało – wyjaśnia Jerzy Mróz. – Utrata dwóch z tych dużych sponsorów to dla turnieju strata 680 tys. zł.

 

Radni szukali sposobu, by uratować sytuację i jeszcze wczoraj zgodzili się przeznaczyć 800 tys. zł na turniej, ale dopiero w przyszłym roku. To niczego nie zmieniło. – Żałuję, że imprezę muszę wyprowadzić z mojego rodzinnego miasta, ale zależało mi, żeby utrzymać jej cykliczność – dodaje Mróz.

 

Memoriał odbędzie się w Łodzi w nowoczesnej hali z miejscami dla 13 tys. widzów, którą organizator dostanie za darmo. Sprzedaż biletów do tak dużej hali praktycznie wystarczy, by pokryć koszt zorganizowania zawodów. Olsztyńska Urania mieści zaledwie 3,5 tys. osób.

 

Władze Olsztyna nie ukrywają, że zdają sobie sprawę ze znaczenia decyzji w sprawie Memoriału Wagnera. – To oczywiście strata dla miasta, ale na przenosiny Memoriału Wagnera złożyło się kilka niekorzystnych spraw, głównie wycofanie trzech poważnych sponsorów – komentuje Jerzy Szmit , wiceprezydent Olsztyna, odpowiedzialny także za sport w mieście. – W dodatku Łódź dysponuje kilkakrotnie większą halą. A my nie możemy w tym momencie zwiększyć wsparcia dla tej imprezy. Rozmawialiśmy z p. Jerzym Mrozem i zapewniliśmy, że jeszcze przed zakończeniu tegorocznego Memoriału w Łodzi będziemy zastanawiali się nad powrotem turnieju na Warmię.

 

Może się jednak okazać, że organizatorzy Memoriału nie będą chcieli wracać z nowoczesnej łódzkiej hali do starej Uranii. Co więcej, nie wiadomo, czy planowana wspólnie z uniwersytetem budowa hali na 6 tys. osób w Kortowie coś zmieni. – Sugerowano nam, że nawet taka nowa hala to może być zbyt mało na tego typu imprezy – dodaje Szmit. – Jeżeli więc głównym argumentem będzie wielkość obiektu sportowego, to w najbliższych kilku latach nic nie poprawi pozycji Olsztyna.

 

*więcej w Gazecie Wyborczej Olsztyn

 


 

Jasne, że mógłbym się uprzeć na zrobienie tego turnieju w Olsztynie. Tylko, że wtedy, za te pieniądze, jakie mi obiecano, pewnie byłby to ostatni memoriał. Mówiąc wprost, za 200 tysięcy złotych, a "tylko" tyle dałoby się tu uzbierać, nie da się zrobić superturnieju dla sześciu drużyn. A ja takiej imprezy nie odpuszczę, nawet za cenę przenosin poza Olsztyn. Bo taki turniej zwyczajnie się należy Jurkowi Wagnerowi. I tyle. Czy mam pretensje, że w tym roku w Olsztynie nam nie wypaliło? Nie mam, takie jest życie. Budżety zostały ustalone wcześniej i memoriał jakoś nie zdołał trafić do władz miasta i województwa. A przynajmniej nie tak, jak taka impreza na to zasługuje. Szkoda, ale co zrobić: jak nie ma pieniędzy, to samym dobrym słowem nie zapłacę ani za halę, ani za hotele. No, ale nie ma co rozdzierać szat, bo może nie ma tego złego, co by nie wyszło na dobre. Wierzę, że za rok będzie lepiej i memoriał wróci do Olsztyna. Musi być lepiej… — kończy Jerzy Mróz .

 

O tym, że być może będzie lepiej, świadczy decyzja miejskich radnych z Komisji Kultury, Promocji i Turystyki, którzy wczoraj jednogłośnie przegłosowali wniosek o zapewnienie potrzebnych środków (800 tys. złotych) na organizację Memoriału Wagnera w przyszłorocznym budżecie Olsztyna.

 

*Autorem tekstu jest Piotr Sucharzewski (wm.pl)

źródło: Gazeta Wyborcza, wm.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki towarzyskie

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-05-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved