Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Rozstrzygają się losy Memoriału Wagnera

Rozstrzygają się losy Memoriału Wagnera

fot. archiwum

Memoriał Huberta Wagnera, który na Warmię i Mazury rokrocznie, ściąga reprezentacje wielu krajów oraz tysiące fanów siatkówki, prawdopodobnie zostanie przeniesiony do Łodzi. Ostateczna decyzja w sprawie tegorocznej lokalizacji międzynarodowego turnieju ma zapaść w poniedziałek.

Niewiele jest imprez sportowych, z których Olsztyn słynie nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Do takich bez wątpienia należy memoriał poświęcony pamięci legendarnego trenera Huberta Jerzego Wagnera. Od 2003 r., kiedy to po raz pierwszy odbyła się ta impreza, do regionu warmińsko-mazurskiego zawitały takie drużyny narodowe: Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Australii, Rosji, Tunezji, Chin, Norwegii, Egiptu, Kanady, Kuby, Portugalii, Włoch, Serbii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Estonii, Węgier. Oczywiście największym magnesem dla kibiców są występy polskich siatkarzy, którzy biją rekordy popularności.

 

W ostatnich dniach okazało się, że turniej, który na stałe wpisał się do sportowego kalendarza Olsztyna (w przeszłości gościł także w Elblągu, Iławie i Ostródzie), prawdopodobnie ucieknie z województwa warmińsko-mazurskiego. Jak pisaliśmy w czwartkowym wydaniu „Gazety” powodem są kryzys gospodarczy, który nie ominął Memoriału Wagnera, a także mniejsze wsparcie ze strony władz lokalnych, na jakie mogą liczyć organizatorzy. Z finansowania zawodów wycofało się trzech poważnych sponsorów Grupa Żywiec, Indykpol oraz World IT System. 

Sytuację stara się wykorzystać Łódź, która z otwartymi rękami przyjmie tak prestiżowy turniej. Przypomnijmy: w tym roku w memoriale wystąpią Hiszpanie (mistrzowie Europy z 2007 r.), Serbowie (brązowi medaliści ostatnich mistrzostw Starego Kontynentu, czwarci na mistrzostwach świata w Japonii – jeszcze jako Serbia i Czarnogóra), Włosi (czwarta pozycja na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie), Chińczycy oraz dwie reprezentacje Polski (A prowadzona przez Daniela Castellaniego, B trenowana przez Grzegorza Wagnera, syna legendarnego szkoleniowca).

 

Kwestia przenosin turnieju do Łodzi nie jest dopięta na ostatni guzik, choć wszystko wskazuje, że sytuacja zmusi nas do tego – mówi Jerzy Mróz, organizator memoriału, prezes Fundacji Huberta Wagnera. – Nie podpisaliśmy jeszcze, z którymkolwiek z miast żadnej umowy, nie było także żadnych przyrzeczeń. Od 26 marca, kiedy wysłałem pisma do władz Olsztyna oraz Urzędu Marszałkowskiego nie otrzymałem odpowiedzi [prośba o 200 tys. zł dofinansowania od miasta oraz o taką samą kwotę od marszałka – red.]. Wcześniej jeszcze poprzednie władze zaoferowały mi ze strony miasta 80 tys. zł minus podatek VAT, a ze strony Urzędu Marszałkowskiego 100 tys. zł minus VAT. To zdecydowanie za mało, by przeprowadzić zawody na tym poziomie. Tym bardziej że wycofało się trzech strategicznych sponsorów, nie mogę przecież zaciągać kredytów w banku, by memoriał się odbył.

 

Dlatego kuszącą alternatywą dla organizatorów jest Łódź, która nieodpłatnie zaoferowała swoją nową halę, która do użytku ma być oddana w czerwcu. A obiekt przy alei Bandurskiego to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów na świecie. Wystarczy wspomnieć, że w hali jednocześnie będzie mogło zasiąść 13 tys. osób (dla porównania w hali Urania, maksymalnie 2,5 tys.).

 

Przenosiny memoriału to dla mnie największy zawód, ale Olsztynowi chyba nie zależy – tłumaczy Jerzy Mróz. – Dopiero po artykule, który w „Gazecie Wyborczej” rozdzwonił się mój telefon i przedstawiciele miasta chcą ze mną rozmawiać na temat memoriału. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego nie ma żadnej reakcji. Jest mi bardzo przykro, bo jestem rodowitym olsztynianinem, a taką imprezę będę musiał stąd wyprowadzić.

 

Cała sytuacja jest niezrozumiała dla przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego. – Jestem zaskoczona tymi informacjami, przyznam, że dopiero z waszej „Gazety” dowiedziałam się o możliwości przenosin turnieju – mówi Anna Wasilewska, dyrektor departamentu sportu w Urzędzie Marszałkowskim. – Niedawno rozmawiałam z panem Jerzym Mrozem i nie padło słowo na temat memoriału w Łodzi. O takich planach powinniśmy zostać poinformowani wcześniej. Odnoszę wrażenie, że informacje, które się ukazały, są trochę na zasadzie straszenia. Ja rozumiem, że brakuje pieniędzy na organizację, ale 100 tys. zł, podkreślam brutto, jakie ma wpłynąć z urzędu na ten cel, to niemała kwota. Budżet na wszystkie imprezy został ustalony wcześniej i nie można go od tak zmienić. Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę, że jeżeli impreza rzeczywiście zostanie przeniesiona, to do Fundacji Huberta Wagnera z tej kwoty nie wpłynie ani złotówka.

 

Rozczarowania nie ukrywa także Waldemar Wspaniały. – Kiedy prowadziłem reprezentację Polski, byłem jednym ze współpomysłodawców z Jurkiem Mrozem, by stworzyć Memoriał Huberta Wagnera w Olsztynie – mówi Waldemar Wspaniały, były szkoleniowiec AZS Olsztyn, który obecnie trenuje Delektę Bydgoszcz. – Nie podlega wątpliwości, że źle się stanie i będzie mi bardzo przykro, jeżeli turniej nie odbędzie się w stolicy Warmii i Mazur. Olsztyn to przecież miasto, w którym Jerzy Wagner często przebywał na zgrupowaniach czy rozgrywał tam mecze.

 

Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji międzynarodowego turnieju ma zapaść w poniedziałek po spotkaniu Jerzego Mroza z władzami Olsztyna.

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-05-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved