Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > 14 zawodników w zespole i dwóch libero

14 zawodników w zespole i dwóch libero

fot. archiwum

W tegorocznej edycji Ligi Światowej po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć czternastoosobowe zespoły. Trenerzy będą mogli wyznaczać dwóch libero. Jak wpłynie to na możliwości taktyczne drużyn? Którzy trenerzy skorzystają z tej możliwości?

Na Kongresie Światowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) w czerwcu 2008 r. w Dubaju podjęto decyzję o zmianie przepisów dotyczących libero i limitu zawodników biorących udział w grze. Z uwagi na ciągłe kontrowersje spowodowane wdrożeniem tych przepisów w życie oraz prawdopodobieństwem wprowadzenia jeszcze innych zmian, FIVB postanowiła zastosować nowe przepisy póki co tylko dla rozgrywek LŚ w roku 2009.

 

Dotychczas w zawodach zarejestrowanych mogło być dwunastu zawodników, a podczas tegorocznej, dwudziestej już edycji LŚ, liczba ta może być zwiększona do „14”. 

Ponadto, każda drużyna ma prawo wyznaczenia do dwóch libero, a jeżeli na dane rozgrywki zarejestrowanych zostanie więcej niż 12 zawodników (13 lub 14), dwóch z nich trzeba nominować na pozycję libero. Jeden libero wskazany przez trenera pozostaje libero „aktywnym”, a jeżeli jest drugi zawodnik wskazany na tę funkcję, staje się libero rezerwowym.

 

Trener ma prawo zmienić libero, nie podając powodu, ale tylko jeden raz w trakcie spotkania. Jeżeli będzie konieczna kolejna zmiana libero (kontuzja), trener musi wyznaczyć zawodnika do tej funkcji (z wyłączeniem libero pierwszego), za zgodą sędziego pierwszego. Zamiany libero mogą dokonywać się tylko poprzez „strefę zmian libero”. Zawodnik pełniący funkcję libero nie może być kapitanem drużyny.

źródło: PZPS

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-05-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved