Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Penalty D-Tech – piłka nowej ery

Penalty D-Tech – piłka nowej ery

fot. archiwum

Czwartek, 14 maja 2009, może przejść do historii światowej siatkówki. Po z górą czterech latach żmudnych badań, firma Penalty i Brazylijska Konfederacja Siatkówki, przeprowadziły próbę generalną najbardziej zaawansowanego z dotychczas opracowanych systemów tzw. "inteligentnej piłki".

Próby nad skonstruowaniem systemu "inteligentnej piłki" prowadzone są na świecie już od bez mała 100 lat. Jedną z pionierskich firm w tym zakresie była właśnie Penalty (oddział brazylijski – Olympikus), ale początkowe niepowodzenia sprawiły, że prace nad projektem sprowadzono do zacisza laboratoriów, a głośniej przez jakiś czas zrobiło się wokół projektów firm mających większą popularność w Europie (Mikasa, Molten). Teraz Brazylijczycy wrócili triumfalnie na arenę ze swoim projektem.

Najogólniej mówiąc, w skład systemu wchodzi piłka z wmontowanym wewnątrz elektronicznym nadajnikiem sygnału, osiem anten odbiorczych zamontowanych po dwie w każdym narożniku placu gry (na dwóch różnych wysokościach) oraz kamera rejestrująca obraz piłki i podająca jej położenie.

Penalty D-Tech – bo taką właśnie nazwą ochrzczono nowy produkt – ma zapewnić rywalizującym zespołom komfort gry, zaś arbitrom komfort sędziowania i niezbędną pomoc przy podejmowaniu decyzji w kontrowersyjnych sytuacjach. – To wspaniała nowa technologia, a właściwie cały system, który potrafi precyzyjnie lokalizować położenie piłki w trakcie gry i jednoznacznie rozstrzygać, czy jest ona w polu gry, czy poza nim. Siła uderzenia piłki i szybkość z jaką się porusza, nie powoduje najmniejszych problemów z jej lokalizacją. Stworzyliśmy w naszym kraju wielkie dzieło, ale nie myślimy tylko o jego zastosowaniu w siatkówce. Zrobiliśmy to dla dobra całego sportu i mamy nadzieję, że ta technologia będzie wykorzystywana szeroko. Jestem niezmiernie usatysfakcjonowany z tego sukcesu – powiedział po generalnej próbie "inteligentnej piłki" Prezydent CBV, Ary Graca . – Ta technologia otwiera nową erę siatkówki i wnosi do świata siatkówki najnowocześniejsze rozwiązania techniczne – stwierdził Prezydent brazylijskiego oddziału Penalty, Roberto Estefano .Próba generalna nowego systemu "inteligentnej piłki" została przeprowadzona w czwartek, 14 maja 2009, w Ginásio José Corrêa, w Barueri (Sao Paulo). Jako pierwsi dostąpili przywileju testowania piłki siatkarze czwartej drużyny Superligi brazylijskiej w zakończonym niedawno sezonie 2008/09 – Santander/São Bernardo.

Na zakończenie zwołanej po próbie systemu konferencji prasowej, Ary Graca (Prezydent CBV) powiedział, że nowy system nie spowoduje oczywiście wyeliminowania z obsady sędziowskiej w czasie meczów sędziów liniowych. System ma być pomocą przy podejmowaniu prawidłowych decyzji sedziowskich.

Władze CBV już podjęły decyzję, że nowy system "inteligentnej piłki" – Penalty D-Tech , zostanie oficjalnie wprowadzony jako obowiązkowy na wszystkich arenach brazylijskiej Superligi w sezonie ligowym 2009/10.

źródło: inf. własna, planetavolei.com.br

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-05-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved