Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Podsumowanie sezonu – MKS Dąbrowa Górnicza

Podsumowanie sezonu – MKS Dąbrowa Górnicza

fot. archiwum

Po historycznym sukcesie jakim było zajęcie piątego miejsca Lidze Siatkówki Kobiet przez drużynę z Dąbrowy Górniczej w zespole z Zagłębia doszło do dość sporych zmian personalnych.

Zmiany i transfery

 

Niespodziewanie dla wszystkich zarząd klubu nie przedłużył umowy z trenerem Wiesławem Popikiem , a jego miejsce zajął stary–nowy trener Waldemar Kawka . Ponadto z drużyny odeszły: Anna Białobrzeska (MOSiR Jasło), Ewa Cabajewska (Legionovia Legionowo), Marta Czerwińska (Gwardia Wrocław), Karolina Pazderska (MOSiR Mysłowice), Magdalena Piątek (kontuzja, powrót do Wisły Kraków). Na miejsce tych zawodniczek klub pozyskał: środkową Aleksandrę Liniarską z Pałacu Bydgoszcz, przyjmującą Joannę Staniuchę–Szczurek z BKS Aluprof Bielsko-Biała. Z tego samego klubu przyszła inna przyjmująca Beata Strządała . Natomiast z Wisły Kraków drużynę wzmocniła rozgrywająca i wielokrotna reprezentantka Polski Magdalena Śliwa . Z niemieckiego VfB Suhl klub pozyskał atakującą Magdalenę Sadowską , a z AZS Poznań drużynę wzmocniła grająca również na pozycji atakującej Małgorzata Cieśla . 

Przygotowania do sezonu

 

Przygotowania do sezonu 2008/2009 drużyna z Dąbrowy Górniczej rozpoczęła na własnych obiektach. Kolejnym etapem ”ładowania akumulatorów” był obóz w Muszynie, gdzie podopieczne trenera Waldemara Kawki rozegrały mecze sparingowe z Mistrzem Polski Muszynianką Muszyna. W pierwszym meczu padł remis 2:2, a w drugim zwycięstwo 3:1 odniosły „mineralne”. W sparingu rozegranym we Wrocławiu z tamtejszą Gwardią MKS doznał porażki 1:4. Następnym etapem przygotowań był udział w turnieju o „srebrną siatkę” w Krakowie, gdzie oprócz Wisły Kraków i dąbrowskiej drużyny udział wzięły: Budowlane z Łodzi, Stal Mielec oraz Farmutil Piła. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym, a w meczu grano trzy sety. Dąbrowianki pokonały Wisłę Kraków 3:0 oraz Stal Mielec 2:1 i poniosły dwie porażki z Farmutilem Piła 1:2 oraz Budowlanymi Łódź 0:3. W efekcie czego zajęły w końcowej klasyfikacji czwarte, przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Wisłę Kraków. W kolejnych meczach sparingowych MKS uległ lokalnemu rywalowi z Bielska-Białej 0:4 oraz dwukrotnie pokonał akademiczki z Białegostoku 4:0 i 4:1. W turnieju o Puchar Prezydenta Białegostoku drużyna z Dąbrowy Górniczej okazała się najlepsza zajmując pierwsze miejscu i pozostawiając w pokonanym polu gospodynie oraz Mistrzynie Polski z Muszyny a także Gedanię Żukowo. Ostatnim etapem przygotowań przed ligą był występ w turnieju o Puchar Prezydenta Mielca. Drużyna z Zagłębia przegrała z Muszynianką 0:3, następnie pokonała Stal Mielec 3:1 i po raz kolejny zwyciężyła AZS Białystok 3:0.

 

Pierwsza runda w PlusLidze Kobiet – zmienna forma

 

Inauguracyjny mecz z Gedanią Żukowo zakończył się zwycięstwem MKS-u 3:0, choć wynik może sugerować łatwe zwycięstwo to gospodynie musiały włożyć maksimum wysiłku, aby wywalczyć trzy punkty. W kolejnym, wyjazdowym meczu z Centrostalem Bydgoszcz nie doszło do powtórki wyniki z poprzedniego sezonu (wówczas MKS odniósł zwycięstwo 3:2) i dąbrowianki uległy swoim rywalkom 0:3. Przed meczem ze Stalą Mielec podopieczne Waldemara Kawki rozegrały sparing z MOSIR-em Mysłowice i wygrały to spotkanie 4:0. Meczem prawdy okazało się być spotkanie ze Stalą Mielec, które gospodynie wygrały 3:1, a dobrą dyspozycją popisała się Marzena Wilczyńska , która weszła na parkiet i pociągnęła grę drużyny. Dobra passa została potwierdzona w wygranym spotkaniu w Białymstoku w stosunku 3:0. Po meczu tym drugi raz najlepszą zawodniczką okazała się być rozgrywająca Magdalena Śliwa . Po tym zwycięstwie drużyna z Dąbrowy Górniczej awansowała na trzecie miejsce w tabeli. W kolejnym meczu rywalem dąbrowianek były ubiegłoroczne Mistrzynie Polski z Muszyny i mecz ten zakończył się gładkim zwycięstwem „mineralnych” 3:0. Z wicemistrzyniami Polski z Piły dąbrowska ekipa przegrała w takim samym stosunku. Należy dodać, że podobnie jak w meczu z Centrostalem, MKS pomimo prowadzenia przegrał końcówki setów. Spotkanie z Calisią miało być przełomowym spotkaniem i takim było. Po zaciętym i wyrównanym meczu dąbrowianki wygrały 3:2. Zmęczenie po pięciosetowym pojedynku dało o sobie znać w meczu z BKS Aluprof Bielsko-Biała przegranym 0:3. Porażkę tą podopieczne trenera Kawki powetowały sobie w meczu z Gwardią Wrocław wygranym 3:1. Pierwszą rundę z dorobkiem 14 punktów MKS zakończył na piątym miejscu.

 

Druga runda – feralny początek, kompleks słabych drużyn.

 

Rewanżowe spotkanie w Żukowie z tamtejszą Gedanią okazało się być totalną klapą i niewypałem – porażka 0:3 poniesiona bez walki z drużyną zamykającą ligową tabelę mówi wszystko. W Turnieju Noworocznym, który rozgrywany był w Dąbrowie Górniczej i Mysłowicach drużyna MKS-u pokonała PLKS Pszczyna i Sokół Chorzów po 2:0, oraz Gwardię Wrocław 2:1. Natomiast w meczu finałowym dąbrowianki uległy drużynie AZS Białystok 1:3. W meczu z podtekstami ze Stalą Mielec dąbrowska drużyna podtrzymała dobrą passę i pokonała podopieczne trenera Wiesława Popika 3:0. Przekonywujące zwycięstwo 3:0 nad ekipą z Białegostoku pozwoliło utrzymać czwartą pozycję w ligowej tabeli. Porażka w Muszynie z Muszynianką 0:3 sprawiła, że podopieczne trenera Waldemara Kawki spadły na piątą pozycję i miały dwa punkty straty do Centrostalu Bydgoszcz. W meczu z wyżej notowanym Farmutilem Piła MKS odniósł zwycięstwo 3:0. Aby myśleć o zajęciu czwartego miejsca dąbrowianki musiały wygrać wyjazdowe spotkanie z Calisią Kalisz. Niestety po raz drugi w tym sezonie ekipa z Zagłębia przegrała 1:3 z ostatnią drużyną tabeli i praktycznie straciła szansę na grę w play-off z wyższego miejsca w tabeli. Można stwierdzić, że podopieczne Waldemara Kawki zlekceważyły słabsze drużyny i nie podchodziły do meczów w pełni skoncentrowane. Porażka z liderem tabeli z Bielska-Białej 1:3 pokazała, że MKS nie jest w stanie nawiązać wyrównanej gry z wyżej notowanymi drużynami. Ostatni mecz sezonu zasadniczego z Gwardią Wrocław nie miał żadnego znaczenia dla dąbrowianek i został przegrany w kiepskim stylu 0:3.

 

Puchar Polski – tylko cztery mecze

 

W meczu szóstej rundy Pucharu Polski podopieczne trenera Waldemara Kawki pokonały Budowlane z Łodzi w stosunku 3:0, lecz w meczu rewanżowym uległy swoim rywalkom 1:3. Wygrany jeden set zapewnił dąbrowiankom awans do ćwierćfinału PP. W drodze do finałowych rozgrywek Pucharu Polski przeciwnikiem MKS-u była ekipa z Bielska-Białej naszpikowana reprezentantkami Polski. BKS po zaciętym pięciosetowym spotkaniu pokonał dąbrowską drużynę 3:2 i sprawa awansu do turnieju finałowego była otwarta. W rewanżu w Dąbrowie Górniczej bielszczanki odniosły łatwe zwycięstwo 3:1 i zapewniły sobie awans do turnieju finałowego w Olsztynie.

 

Play-off – stracone złudzenia

 

Pierwszym rywalem MKS-u w fazie play-off była drużyna Centrostalu Bydgoszcz. Zmagania rozpoczęły się od meczów wyjazdowych. Po raz kolejny dały znać o sobie błędy w końcówkach setów bowiem w trzecim secie dąbrowianki prowadziły odpowiednio 20:17, oraz 22:17 i przegrały set jak i mecz. Podobnie było w drugim meczu, także w secie trzecim w którym po raz kolejny siatkarki z Dąbrowy Górniczej prowadziły… 22:17 i zeszły z parkietu pokonane. W rywalizacji do trzech zwycięstw Centrostal prowadził 2-0 i potrzebował już tylko jednego zwycięstwa, aby awansować do półfinału play-off. Mecze we własnej hali miały dać odpowiedź, czy słaba dyspozycja MKS-u to tylko przypadek? Pomimo zwycięstwa 3:1 w trzecim spotkaniu MKS zachował szanse na zwycięstwo w czwartym meczu. Niestety sympatyków i kibiców dąbrowskiej drużyny spotkało przykre rozczarowanie, ponieważ rywalizacja z bydgoską drużyną dobiegła końca wskutek porażki 0:3. Trzeba dodać, że mecz ten został przegrany w złym stylu i podopiecznym trenera Waldemara Kawki pozostała gra o miejsca 5-8.

 

Pierwszym rywalem dąbrowskiej drużyny był AZS Białystok. Koszmar słabych występów trwał nadal, gdyż drużyna z Zagłębia doznała porażki 0:3 i trzeba dodać, że porażka ta została poniesiona w kompromitującym stylu, gdyż przegrane sety w stosunku 12:25 oraz 16:25 mówią wszystko. Mecz rewanżowy w Dąbrowie Górniczej MKS rozstrzygnął na swoją korzyść wygrywając 3:0, a spotkanie numer trzy także zostało wygrane przez miejscowe zawodniczki 3:1 i tym samym podopieczne Waldemara Kawki uzyskały prawo gry o piątą lokatę. Należy dodać, że zwycięstwa te zostały odniesione w przekonujący sposób. Dzięki dwóm wygranym dąbrowianki uzyskały prawo gry w europejskich pucharach.

 

Mecze z Gwardią Wrocław były typowymi meczami o prestiż. Pierwsze spotkanie wygrała Gwardia 3:2. MKS po raz kolejny nie potrafił wykorzystać nadarzającej się sytuacji do wygrania meczu bowiem w pierwszym secie prowadził 24:22 i przegrał go 24:26. Drugi mecz dąbrowianki wygrały w stosunku 3:0. O wszystkim miało zadecydować trzecie spotkanie, które również wygrał MKS 3:0. Tym samym ekipa z Zagłębia zajęła piątą lokatę w PlusLidze Kobiet i powtórzyła ubiegłoroczny wynik.

 

W obecnym sezonie drużyna z Dąbrowy Górniczej prezentowała nierówną formę. Na pewno oczekiwania kibiców jak i działaczy były większe. Z drugiej strony piąte miejsce odzwierciedliło aktualne możliwości i dyspozycje MKS-u. Ustabilizowana sytuacja klubu pozwala mieć nadzieje, że w nowym, nadchodzącym sezonie będzie lepiej.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-05-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved