Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Zawodniczki Gedanii Żukowo w sezonie 2008/09

Zawodniczki Gedanii Żukowo w sezonie 2008/09

fot. archiwum

Na przestrzeni całego sezonu podopieczne Grzegorza Wróbla zaprezentowały się bardzo dobrze, udało im się utrzymać w elicie, ale w związku z kłopotami finansowymi drużynie z Pomorza grozi siatkarski rozbiór.

Mimo że siatkarki z Żukowa w PlusLidze Kobiet uplasowały się dopiero na ósmym miejscu to w kilku spotkaniach pokazały się ze świetnej strony. Zauważył to nowy selekcjoner reprezentacji Polski. W szerokiej kadrze Jerzego Matlaka znalazło się aż sześć zawodniczek Gedanii: Katarzyna Wellna , Aleksandra Szymańska , Maja Tokarska , Natalia Nuszel , Elżbieta Skowrońska oraz Agata Durajczyk . Dodatkowo w juniorskiej kadrze występują kolejne dwie siatkarki Gedani (Aleksandra Pasznik i Tamara Kaliszuk ), a II szkoleniowcem kadry B został trener klubu z Żukowa, Grzegorz Wróbel .

 

Gdyby działaczom Gedanii udało się utrzymać taki skład na następny sezon to zespół mógłby bić się nawet o pierwszą czwórkę, ale już wiadomo, że większość zawodniczek odejdzie z pomorskiej drużyny. 

Katarzyna Wellna : atakująca zespołu Grzegorza Wróbla, W sezonie 2008/2009 pokazała się ze znakomitej strony, była najlepiej punktującą zawodniczką swojej drużyny. Popisywała się skutecznymi atakami nie tylko na pojedynczym bloku, ale także w trudnych momentach i z sytuacyjnych piłek potrafiła zdobywać cenne oczka dla Gedanii. Jej wysoka forma przez cały sezon wskazywała na to, iż po ciężkiej kontuzji nie ma już śladu. Warto dodać, że jest to zawodniczka dysponująca mocną zagrywką, z którą w wielu spotkaniach nie mogły poradzić sobie przeciwniczki. Dobra postawa Wellny została zauważona przez sztab szkoleniowy reprezentacji Polski. Atakująca pomorskiej ekipy została ostatecznie powołana do kadry B, której najważniejszym tegorocznym celem będzie uniwersjada. Jednak kłopoty finansowe żukowskiej drużyny sprawiły, że Wellna w następnym sezonie będzie broniła barw drużyny z Piły.

 

Jana Sawoczkina : Mózgiem ekipy z Pomorza była Jana Sawoczkina, która popisywała się kombinacyjną grą na siatce, nie bała się ryzyka w trudnych momentach – umiejętnie rozprowadzała piłki koleżankom zarówno na skrzydła, jak i na środek. W całym sezonie zdobyła 67 punktów. Ciekawostką może być fakt, że mimo niewielkiego wzrostu Ukrainka popisała się 11 skutecznymi blokami.

 

Elżbieta Skowrońska : kapitan zespołu z Żukowa. Jako najbardziej doświadczona zawodniczka potrafiła w wielu trudnych momentach pomóc swoim koleżankom nie tylko skuteczną grą, ale także cennymi uwagami słownymi. Była jedną z najskuteczniejszych zawodniczek w pomorskiej ekipie, bowiem zdobyła aż 409punktów, z czego 354 z ataku. Popisała się również 26 skutecznymi blokami. Serwisy rywalek przyjmowała 679 razy, a jej efektywność w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła wyniosła 26%. Dobra postawa Skowrońskiej została zauważona przez polskich, siatkarskich potentatów. Wiadomo, że w przyszłym sezonie nie będzie ona już zawodniczką Gedanii, ale przeniesie się do stolicy kobiecej siatkówki, czyli Muszynianki.

 

Maja Tokarska : jeden z największych talentów ostatnich lat. Zagrała w 85 setach, w których dla swojej drużyny wywalczyła 230oczek, co jak na środkową jest sporym wyczynem. Jej mocnym, lecz jeszcze niestabilnym elementem jest zagrywka, która często siała spustoszenie po stronie przeciwnika. Bezpośrednio z serwisu Tokarska zdobyła 33 punkty, do tego dołożyła 68 bloków. Dobrze spisywała się również w ataku, a jej efektywność w tym elemencie wyniosła 34%. Po tą młodą i utalentowaną środkową już pukają czołowe polskie zespoły, jednak musi ona uważać, aby nie popełnić błędu, który zdarzył się jej koleżance po fachu – Berenice Okuniewskiej, która przeniosła się do Bielska-Białej i zamiast nadal się rozwijać, większość czasu przestała w kwadracie dla rezerwowych.

 

Natalia Ziemcowa : podstawowa środkowa drużyny. Była bardzo bobrze zgrana z rozgrywającą. Zdobyła 233punkty w 86setach, a jej skuteczność ataku wyniosła 50% i był to najlepszy współczynnik ataku w całym zespole. Warto dodać, iż mimo, że jest środkową to 50 razy przyjmowała serwis przeciwniczek z bardzo przyzwoitą skutecznością.

 

Natalia Nuszel : siatkarka, która już kolejny sezon grała w Gedanii. Widać było, że z meczu na mecz zyskiwała coraz większą pewność siebie. Zagrała w 100setach i zdobyła 174punkty. Była zmuszana do przyjęcia zagrywek aż 561 razy i robiła to całkiem nieźle. Jednak już wiadomo, że po tym sezonie odejdzie z Gedanii i przeniesie się do kolejnego dziecka pana Wierzbickiego, czyli pierwszoligowej drużyny Trefla Gdynia.

 

Aleksandra Szymańska : młoda i ambitna zawodniczka pełniąca role rezerwowej środkowej. W sezonie 2008/2009 wystąpiła w 48 setach i zdobyła 30 punktów, z czego najwięcej, bo aż 15 w bloku. Szymańska jest jedną z niewielu siatkarek, które mają ważny kontrakt z drużyną Gedanii .

 

Aleksandra Pasznik : zaledwie dziewiętnastoletnia rezerwowa rozgrywająca w teamie Grzegorza Wróbla. Mimo tak młodego wieku dostała kilka szans na grę w meczach w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na pewno siatkarska przyszłość stoi przed tą zawodniczką otworem. Musi się jeszcze dużo uczyć, zbierać boiskowe doświadczenie, ale w przyszłości może być jedną z lepszych rozgrywających na tej pozycji w Polsce. Obecnie wraz z koleżankami z juniorskiej reprezentacji Polski gra w turnieju kwalifikacyjnym o prawo gry w Mistrzostwach Świata Juniorek, które w tym roku mają odbyć się w Meksyku.

 

Tamara Kaliszuk : młoda zawodniczka pełniąca w zespole z Żukowa rolę raczej rezerwowej przyjmującej. Ponad 100 razy przyjmowała zagrywki rywalek, ale jej skuteczność w tym elemencie pozostawiała wiele do życzenia, bowiem efektywność przyjęcia wyniosła zaledwie 6%. Udało jej się wywalczyć 74 oczka,a większość z nich w ataku. Jest to zawodniczka, której zdarzały się błędy, ale tym rządzi się młodość, że po udanej akcji przychodzi niepowodzenie. Tamarę Kaliszuk czeka jeszcze wiele pracy, aby ustabilizować przede wszystkim przyjęcie na solidnym poziomie.

 

Agata Durajczyk : młoda siatkarka grająca na pozycji libero. W całym sezonie przyjmowała zagrywkę rywalek aż 696 razy, zaś jej skuteczność bardzo dobrego przyjęcia wyniosła 36%. W wielu spotkaniach popisywała się również skutecznymi, a zarazem efektownymi obronami. Mimo, że Durajczyk ma ważny kontrakt z Gedanią to złożyła podanie o jego rozwiązanie, więc wielce prawdopodobne jest, iż popularna „Solara” w następnym sezonie zagra już w innej drużynie. Można śmiało powiedzieć, że jeżeli ta utalentowana siatkarka będzie dalej się rozwijała w takim tempie to w przyszłości może być czołową zawodniczką reprezentacji Polski.

 

Pozostałe zawodniczki to Małgorzata Łysiak , Anna Sołodkowicz oraz Paulina Szpak . Niestety, ich obecność na boisku podczas ligowych spotkań była znikoma, a Sołodkowicz na początku sezonu podpisała kontrakt z Treflem Gdynia i nei zagrała w żadnym meczu Gedanii.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-05-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved