Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Politechnika znów będzie szukać utalentowanej młodzieży

Politechnika znów będzie szukać utalentowanej młodzieży

fot. archiwum

Młody, ambitny skład – to był klucz do zwycięstw stołecznego zespołu w poprzednim sezonie. Kogo należy zatrudnić w miejsce gwiazd, które podkupią możni? Czy mając najmniejszy budżet w lidze, można walczyć z najlepszymi?

Politechnika pokazała, że jest to możliwe. Ojcem sukcesu był trener Krzysztof Kowalczyk. Ściągnął on do Warszawy młodych i utalentowanych graczy, którzy nie dostali szansy w innych drużynach. – Zbudowaliśmy zespół w ostatniej chwili, ale pomysł się sprawdził. Musimy dalej iść w tym kierunku – przekonuje kapitan drużyny Radosław Rybak.

 

Już dziś wiadomo, że w najlepszym wypadku budżet Politechniki w nowym sezonie będzie podobny do poprzedniego. Dlatego działacze znów będą rozglądać się za mniej znanymi, ale przez to tańszymi graczami. – Chcemy zatrzymać w stolicy cały zespół, ale to raczej niemożliwe. Dwóch, może trzech najlepszych graczy na pewno odejdzie – przyznaje prezes stołecznego klubu Jolanta Dolecka. 

O kogo chodzi? Bardzo ciężko będzie zatrzymać w Warszawie środkowego Jurija Gladyra. Ukrainiec był rewelacją PlusLigi. Jego pozyskaniem są zainteresowane kluby ze Śląska – Jastrzębski Węgiel i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Ukrainiec ma też oferty z zagranicy. Do Skry Bełchatów wracają Paweł Milczarek, Karol Kłos i Bartłomiej Neroj, którzy byli wypożyczeni. Wszyscy nie zawiedli, dlatego warto sprawdzić, czy na ławce mistrzów Polski nie siedzą inni wartościowi gracze. – Po sezonie kontrakty kończą się Robertowi Milczarkowi, Pawłowi Maciejewiczowi, Janne Heikkinenowi i Radosławowi Wnukowi – informuje prezes Skry Konrad Piechocki.

 

Na Fina Politechniki nie będzie stać, ale trzej pozostali to ciekawi gracze. Maciejewicz przez cały sezon leczył poważną kontuzję barku. Zagrał w końcówce sezonu w rezerwach. Wnuk z kolei grał mało i raczej będzie chciał zmienić otoczenie.

 

Politechnika od lat dobrze współpracuje z innymi warszawskimi klubami – Metrem i MOS Wola. W trakcie sezonu na treningi „Inżynierów“ przychodziło dwóch graczy Metra – Obuchowicz i Dorian Point. – Ten pierwszy jest środkowym. W zespołach juniorskich występował razem z Karolem Kłosem i często zdobywał od niego więcej punktów. Point gra na przyjęciu. Nie wiem jednak, czy jest gotowy pod względem fizycznym na grę w Plus Lidze. Kogo jeszcze bym polecił? Kapitana Michała Karpińskiego – mówi trener Metra Wojciech Szczucki.

 

Warszawski szkoleniowiec ostrzega jednak, że różnica poziomów między PlusLigą a rozgrywkami juniorskimi jest kolosalna. Podobnego zdania jest grający trener MOS-u Wola Piotr Szulc, który w tym sezonie pomagał Ireneuszowi Mazurowi w Politechnice. Ze swojego zespołu Szulc poleca przyjmującego Witolda Pawlewicza, środkowego Roberta Ilińskiego i libero Michała Żurka. – Pawlewicz i Iliński zrobili ostatnio ogromne postępy. Nauczyli się techniki i taktyki. Żurek jest najbardziej utalentowany z całej trójki i za dwa, trzy lata ma szansę być czołowym graczem ekstraklasy – tłumaczy Szulc.

 

Niezłych, a przy tym tanich siatkarzy można też znaleźć na zapleczu ekstraklasy. – Najbardziej utalentowani gracze są w Pamapolu Wieluń i BBTS Bielsko-Biała, pozostałe kluby są słabsze – twierdzi trener pierwszoligowego Energetyka Jaworzno Wiktor Krebok.

 

O kim mówi były trener reprezentacji? Krebok poleca zwłaszcza graczy powołanych do kadry B: Pawła Mikołajczaka i Tomasza Tomczyka (obaj BBTS) oraz Mikołaja Sarneckiego i Macieja Zajdera (obaj Wieluń). – Dzięki nim moja praca w Bielsku nabrała sensu. Zgodzili się grać za naprawdę małe pieniądze i chcieli się uczyć. Pokazali, że nawet nie mając uznanych nazwisk, można dokonać wielkich rzeczy. Co do dwóch chłopaków z Wielunia, to zrobili na mnie bardzo dobre wrażenie. Uważam, że niedługo będą liczącymi się zawodnikami w ekstraklasie – przyznaje trener kadry B i BBTS-u Grzegorz Wagner.

źródło: Życie Warszawy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-05-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved