Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, cz. 24: Ojciec chrzestny siatkówki

Siatkarska Galeria Sław, cz. 24: Ojciec chrzestny siatkówki

W 1895r. miał miejsce pierwsze zawody innowacyjnej gry, która potem zyskała miano piłki siatkowej. Premierowy turniej odbył się w Halyoke, w głównej mierze dzięki dwóm postaciom: Williamowi G. Morganowi oraz Haroldowi T. Friermoodowi.

Harold T. Friermood urodził się w 1902r. w LaJunta w stanie Kalifornia. Jego przygoda z siatkówką rozpoczęła się w 1914r., kiedy to mając dwanaście lat, przyłączył się do Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej (YMCA). W organizacji tej działał William G. Morgan, nauczyciel wychowania fizycznego, który opracował pierwsze zasady piłki siatkowej.

Harold T. Friermood był bardzo związany zarówno z czynnym sportem, jak i jego promocją w różnych organizacjach. I choć sam uprawiał piłkę siatkową, dla wielu kojarzyć się będzie wyłącznie jako działacz dążący do włączenia siatkówki w kanon dyscyplin olimpijskich.Amerykanin przynależał do wielu organizacji promujących piłkę siatkową na parkietach krajowych i międzynarodowych. W latach 1944–1985 był członkiem Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego, a w okresie 1952–1955 stanął na czele Amerykańskiego Związku Piłki Siatkowej. Amerykanin pracował także w strukturach FIVB, gdzie w 1951–1960 pełnił funkcję wice-prezydenta.

Ojciec chrzestny siatkówki, bo takie miano zyskał Harold Friermood, miał jeden cel, któremu podporządkował wszystkie swoje działania. Dążył do tego, aby piłkę siatkową uznano za dyscyplinę olimpijską. Co cztery lata niestrudzenie poruszał ten temat na międzynarodowych forach decydujących o rozwoju tego sportu. Jego praca przyniosła efekty, kiedy w 1964r. siatkówka zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Amerykanin uhonorowany został nagrodą Frier Award, przyznawaną przez Amerykański Związek Piłki Siatkowej, najwybitniejszym osobom piłki siatkowej. Do Siatkarskiej Galerii Sław włączony w 1986r.

Harold Friermood zmarł 2 marca 1999r. w Halyohie w stanie Massachusetts. Przed śmiercią całą swoją kolekcję pamiątek i różnych dokumentów związanych z siatkówką ofiarował organizacjom promującym ten sport.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-04-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved