Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > 25 lat od historycznego awansu Czarnych Radom

25 lat od historycznego awansu Czarnych Radom

Siatkarze Czarnych awansowali do I ligi! Po kilku latach usilnych starań tym razem uzyskali upragniony awans. Fakt o którym mowa miał jednak miejsce w ... 1984 roku. Od tego wydarzenia mija właśnie 25 lat.

Okrągła rocznica spotkań, które zdecydowały o awansie, miała miejsce dokładnie na początku lutego. Niestety, historyczne wydarzenia sprzed lat zostało zupełnie niezauważone. Przyznać trzeba, również w pamiętnym 1984 roku wydarzenie nie zostało należycie wyeksponowane. Poza naprawdę nielicznymi wyjątkami, w prasie ukazały się właściwie rutynowe sprawozdania.

Z pewnością dzisiaj tylko najwięksi fani radomskiej siatkówki pamiętają, w sezonie 1983/84 Czarni nie mieli sobie równych. W 8-zespołowej grupie, druga Wifama Łódź na finiszu do wojskowych miała siedmiopunktową stratę. Jeżeli uwzględni się fakt, że przyznawano wówczas „tylko” dwa punkty za zwycięstwo, rywali od zespołu z Radomia dzieliła przepaść.Czarni awans zapewnili sobie już na trzy tygodnie przed zakończeniem sezonu. O wszystkim zadecydowały dwa przekonywające zwycięstwa odniesione 5-6 lutego nad Wifamą w legendarnej hali na Sadkowie. Przy doskonałej dyspozycji radomskich siatkarzy mecze były tylko formalnością. – W sobotę rywale nie byli w stanie nic zrobić, by przeszkodzić w szybkim wygraniu meczu. Wynik 3:0 (15:7, 15:5, 15:6) – czytamy w relacji dziennika „Słowo Ludu”. W niedzielę rywal postawił nieco trudniejsze warunki. Po pierwszym, równie łatwo wygranym secie, radomianie zlekceważyli zespół Wifamy. – Sądzili, że mają już zapewniony punkt. Tymczasem rywale wykorzystali ten okres i ze stanu 11:5 dla gospodarzy, w drugim secie doprowadzili do zwycięstwa. Pozostałe sety wygrali radomianie, choć nie wkładali tyle wysiłku na ile ich stać. Wynik 3:1 (15:5 12:15, 15:12, 15:13) – donosiło „SL”.

Po meczu uradowani siatkarze dziękowali trenerowi Pawłowi Blombergowi za sukces odniesiony po dwóch latach wspólnej pracy. Po ostatnim gwizdku sędziego gorącą owację siatkarzom zgotowali oczywiście kibice. Dwumecz na Sadkowie oglądał nadkomplet widzów. – Z życzeniami pośpieszyli przedstawiciele władz administracyjnych, którzy oglądali niedzielny mecz: wicewojewoda radomski, Eugeniusz Jędrzejewski i prezydent miasta Andrzej Morawski – donosił dziennikarz „SL”.

W następnej kolejce, Czarni dwukrotnie (po 3:1) na wyjeździe pokonali Stal Grudziądz. Później podzielili się punktami (3:2 i 0:3) z siatkarzami Grodźca Będzin, by zakończyć zmagania wygranymi nad Posnanią Poznań (3:2 i 3:0). W tych ostatnich pojedynkach wojskowi wystąpili bez dwóch zawodników (Jacek Rychlicki i Andrzej Grzyb) powołanych do kadry narodowej! Trener Paweł Blomberg zmuszony był eksperymentować ze składem wstawiając do gry rezerwowych siatkarzy, w tym debiutującego (zresztą udanie) Mariusza Kołsuta.

Na marginesie, w ten sam weekend, walczące o utrzymanie w ekstraklasie, siatkarki Radomki Radom stoczyły dwa pojedynki. Przegrany z Gedanią, i wygrany ze Spójnią w Gdańsku.

źródło: SportRadom.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-04-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved