Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, cz. 23.: Władimir Iwanowicz Sawin

Siatkarska Galeria Sław, cz. 23.: Władimir Iwanowicz Sawin

W dzisiejszym odcinku Siatkarskiej Galerii Sław przedstawiamy wybitną postać rosyjskiej piłki siatkowej. Władimir Iwanowicz Sawin – wybitny sportowiec oraz członek licznych organizacji promujących siatkówkę.

Władimir Iwanowicz był bez wątpienia jedną z najjaśniejszych gwiazd piłki siatkowej w czasach ZSRR. Prawdziwy mistrz, odnoszący sukcesy na każdym polu: zarówno jako czynny siatkarz oraz jako działacz sportowy.

Sawin był kluczowym zawodnikiem reprezentacji ZSSR, która zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata w 1949r. w Pradze. Rosyjska ekipa powtórzyła ten sukces dwa lata później, kiedy to stanęła na najwyższym stopniu podium na turnieju rozgrywanym w Paryżu (1951r.).Rosyjski siatkarz był bez wątpienia jednym z najlepszych zawodników tamtych czasów. Niezachwianie dominował na boisku, a poza nim zachwycał przyjaznym nastawieniem i nienagannymi manierami. Sławomir Iwanowicz znany był z niezwykłej waleczności, którą okazywał nie tylko na boisku. Z determinacją bronił swoich pomysłów i przekonań, czemu dał wyraz jako członek Związku Piłki Siatkowej ZSRR.

Sawin, będąc jeszcze aktywnym siatkarzem, zaangażował się w pracę Związku Piłki Siatkowej ZSRR. Głównym celem Władimira Iwanowicza było włączenie siatkówki do kanonu dyscyplin Olimpijskich. Jego zabiegi przyniosły sukces – podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1964r. w Tokio do programu imprezy wprowadzono kobiecą i męską piłkę siatkową. Zwieńczeniem starań Sawina i przysłowiową „kropką nad i” był zdobycie przez reprezentację ZSRR złotego medalu na tejże Olimpiadzie.

Lata 1956 – 1967 oraz 1971 – 1975 to okres, kiedy stery Związku Piłki Siatkowej ZSRR spoczywały w rękach Władimira Iwanowicza Sawina. W 1969r. Rosjanin został nominowany na członka Komitetu Olimpijskiego – funkcję sprawował aż do swojej śmierci w 1975r.

Nie sposób wymienić wszystkich tytułów i laurów, które przyznane zostały Władimirowi Iwanowiczowi w podzięce za kolejne medale dla ZSRR. Wspomnieć należy o nagrodzie dla „Honorowego Mistrza Sportu” (1949r.), a także godności najlepszego siatkarza ZSRR (1946 i 1947r.). Nagrody przyznawane były nie tylko na polu piłki siatkowej. Biografia rosyjskiego siatkarza związana była z okresem II wojny światowej, a także czasem powojennej stabilizacji. Sawin został dwukrotnie uhonorowany Orderem Czerwonej Gwiazdy – było to radzieckie odznaczenie wojskowe nagradzające bojowe zasługi w dziele obrony ZSRR oraz zapewnienie bezpieczeństwa publicznego zarówno w czasie działań wojennych jak i pokoju.

W Siatkarskiej Galerii Sław od 2008r.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-04-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved