Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Polskie siatkarki na ME bez najlepszej zawodniczki?

Polskie siatkarki na ME bez najlepszej zawodniczki?

- Skład od dawna mam w głowie. Ale najpierw porozmawiam z zawodniczkami, które chcę powołać - mówi Jerzy Matlak, nowy selekcjoner. W tej roli zadebiutuje w Grand Prix, jedynym poważnym sprawdzianem przed ME.

Na pierwsze zgrupowanie Matlak powoła 22 siatkarki. Największy kłopot selekcjoner ma z przyjmującymi. Małgorzata Glinka, dotychczas największa gwiazda reprezentacji, spodziewa się dziecka i zawiesiła karierę. Anna Podolec o dłuższego czasu leczy kontuzję i w tym roku zapewne nie zagra.

Sytuacja nie byłaby bardzo zła, gdyby do drużyny mogła dołączyć najlepsza obecnie siatkarka Joanna Mirek. Jednak po skomplikowanej operacji ból w kolanie wciąż się odzywa. – Zaciskam zęby, biorę środki przeciwbólowe, ale nie chcę rozwalić nogi do końca. Podjęłam decyzję i po sezonie jadę do austriackiej kliniki na zabieg. Nie wiem, czy z powodu rehabilitacji zdążyłabym na mistrzostwa.Mirek jest od kilku sezonów gwiazdą PlusLigi Kobiet. W poprzednim poprowadziła Muszyniankę Fakro do złotego medalu. W obecnym mistrzynie Polski – głównie dzięki Mirek – znalazły się w gronie sześciu najlepszych zespołów Europy. Dlatego Matlak tak bardzo liczy na powrót siatkarki i namawia ją do powrotu do kadry.

Mirek: – Nie zdecyduję się na grę, jeśli nie przejdę przygotowań do mistrzostw Europy takiej jak koleżanki. Nie zablokuję nikomu miejsca w drużynie.

Alternatywą dla Mirek może być Dorota Świeniewicz, która wznowiła karierę po kilku miesiącach przerwy i trenuje z Matlakiem w Farmutilu Piła. – To nie oznacza jej powrotu do kadry – zaznacza Matlak.

Na pozostałych pozycjach selekcjoner ma tylko kłopot z bogactwem. Trzy rozgrywające aspirują do dwóch miejsc. W kadrze znów znajdzie się dwukrotna mistrzyni Europy z 2003 i 2005 roku Izabela Bełcik (29 lat). Wróci kosztem Mileny Sadurek (25), bo pozycja nr 1 najpewniej przypadnie Katarzynie Skorupie (25), najszybszej i najlepiej kombinacyjnie grającej siatkarce.

Matlak pracował w klubie z Piły z każdą z rozgrywających, w tym sezonie ma pod swoją opieką Sadurek. Zdaniem ligowych trenerów technicznie jest najsprawniejsza, ale ma kłopot z podejmowaniem decyzji.

Największy wybór mam wśród środkowych – mówi Matlak. – Obok tych powoływanych przez Marca Bonittę są przecież jeszcze młode Zuzanna Efimienko (20) i Maja Tokarska (18). Należałoby dać szansę doświadczonym siatkarkom – Jolancie Studziennej (32), Dorocie Pykosz (31) czy Sylwii Pyci (28).

U Pyci nie widać już śladów licznych kontuzji, ale ona będzie zapewne rezerwową, bo najbardziej odpowiednią i najbardziej uzupełniającą się parą wydają się być Agnieszka Bednarek (23, świetna w ataku i na zagrywce) oraz Eleonora Dziękiewicz (30, znakomita w bloku).

Wybór libero jest prosty – wiele wody w Wiśle upłynie, niż któraś z siatkarek dorówna Marioli Zenik, jeden z trzech-czterech najlepszych zawodniczek świata na tej pozycji. Zenik w grze obronnej nie ma konkurencji, choć Agata Sawicka, Krystyna Tkaczewska czy Paulina Maj starają się ze wszystkich sił. Z tego samego założenia wychodzi pewnie selekcjoner, ale na zgrupowania musi powoływać dwie libero. Tą drugą będzie prawdopodobnie Sawicka lub Maj.

Dla mnie kadra na Euro wyglądałaby podobnie – mówi Mirek. – Skorupa, Barańska, Skowrońska, Bednarek, Zenik, Dziękiewicz lub Gajgał oraz… Czy ja? Nie wiem, czy będę w stanie pomóc.

*Autorem tekstu jest Przemysław Iwańczyk

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2009-03-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved