Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga w statystykach

PlusLiga w statystykach

Faza play-off od zawsze budziła wśród kibiców największe emocje. Walka o każdy punkt, set, ale przede wszystkim mecz! Bo najważniejsze jest, by przejść pierwszą rundę i awansować do czwórki, a wtedy wszystko się może zdarzyć.

Zanim jednak drużyny Plusligi rozpoczęły walkę w fazie play-off, przez osiemnaście tygodni walczyły ze sobą w spotkaniach w ramach rundy zasadniczej. Każdy zespół rozegrał wiele ciekawych meczów, walczył o punkty, aby zająć jak najlepsze miejsce przed decydującą fazą rozgrywek.

Jak wiemy, po raz kolejny na fotelu lidera uplasowała się Skra Bełchatów, a do stawki ośmiu „bezpiecznych” zespołów dołączyła Delecta Bydgoszcz. O utrzymanie walczą Jadar Radom z Treflem Gdańsk. Nie wiadomo jak zakończy się rywalizacja i kto wywalczy upragnione medale. Faza zasadnicza za nami. Wiele mówiło się na temat postawy każdej z drużyn. Oceniało się grę, spełnione albo niespełnione przedsezonowe założenia. Szukało się „czarnego konia” rozgrywek i faworytów do czołowej czwórki. Warto spojrzeć na statystyki drużyn i poszczególnych zawodników, ponieważ klasyfikacja po rundzie zasadniczej może zaskoczyć…Sety

W klasyfikacji drużyn, które rozegrały najwięcej setów, aż pięć zespołów zagrało ich 70 i więcej. Przoduje ekipa ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, która zagrała 77 partii. Niewiele mniej, bo 74, mają na swoim koncie Delecta Bydgoszcz i Domex Tytan AZS Częstochowa. Trzecie miejsce należy do siatkarzy J.W Construction AZS Politechniki Warszawskiej. Stawkę z 63 rozegranymi spotkaniami zamyka ekipa Jadaru Radom.

Punkty

Ilość partii zagranych w przeciągu całej rundy zasadniczej delikatnie wpłynęła na klasyfikację drużyn, które zdobyły najwięcej punktów. Ponownie pierwsze miejsce zajmują siatkarze z Kędzierzyna – 1240; za nimi uplasowała się ekipa Jastrzębskiego Węgla – 1151, a tuż za ich plecami podopieczni Daniela Castellaniego – 1139. Najmniej punktów w sezonie zdobyli Radomianie, bo 910.

Punkty na set

Zgoła inaczej wygląda ranking przedstawiający ilość punktów zdobywanych na set. Przoduje Asseco Resovia Rzeszów – 16,44, przed PGE Skrą Bełchatów – 16,27, która to jednak jest najlepsza na kontrach. Trzecie miejsce zajmuje Jastrzębski Węgiel – 16,21. Tabelę zamykają drużyny, które walczą w barażach: Trefl Gdańsk – 14,53 i Jadar Radom – 14,44.

Przyjęcie

To chyba jedna z najbardziej przewrotnych klasyfikacji po rundzie zasadniczej. Otóż okazuje się, że najlepsze dogranie do siatki ma rozgrywający Delecty Bydgoszcz – 519 bardzo dobrych przyjęć. Za siatkarzami znad Brdy plasuje się ZAKSA Kędzierzyn – 475, a na trzeciej pozycji zadomowili się podopieczni Ljubo Travicy – 434. Niezwykle ciekawie przedstawia się dolna część tabeli. Zamykają ją drużyny, o których zapewne nikt nie pomyślał. PGE Skra Bełchatów ma zaledwie 311 bardzo dobrych przyjęć, a Politechnika Warszawska 309. Siatkówka jest przewrotna…

Przyjęcie na set

Ponownie na szczycie plasuje się Delecta Bydgoszcz, której siatkarze odpowiedzialni za przyjęcie robią to precyzyjnie, nieco powyżej siedmiu razy w secie (7,01). Asseco Resovia (6,58) i ZAKSA Kędzierzyn (6,17), to dwie kolejne drużyny w tej klasyfikacji. Tak jak poprzednio ranking zamykają bełchatowianie (4,44) i warszawiacy (4,23).

Blok

Najbardziej nieprzewidywalny element, który jednak może zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Szczelnym murem straszą przede wszystkim jastrzębianie, którzy mają na koncie 203 bloki. Tuż za nimi jest Delecta Bydgoszcz – 199 i Skra Bełchatów – 184. Najmniej razy rywala na siatce zatrzymywali podopieczni Jana Sucha– 138.

Blok na set

Czołowa trójka ponownie nie ulega zmianie. Jastrzębski Węgiel, Delecta Bydgoszcz i Skra Bełchatów „zatrzymywały” rywala najczęściej. Najmniej punktowych bloków na set miał za to inny zespół z czołówki – ZAKSA Kędzierzyn Koźle – 2,06.

Zagrywka

Element, który niejednokrotnie decyduje o losach spotkania. Utrudnij rywalowi przyjęcie, a go złamiesz – powtarzają trenerzy. Najbardziej, zatem dokładne dogranie swoim przeciwnikom utrudniali bełchatowianie, którzy mieli na swoim koncie aż 129 asów serwisowych. 103 punktowe zagrywki zaliczyli siatkarze Politechniki Warszawskiej, a 102 jastrzębianie. Klasyfikację zamyka ekipa Jadaru Radom – 73, choć niewiele więcej asów – 76 mieli siatkarze z Olsztyna czy Częstochowy.

Zagrywka na set

I tutaj najlepsza była Skra Bełchatów, średnio 1,84 asa na set. Zaraz za nią uplasowała się Asseco Resovia Rzeszów – 1,5 i Jastrzębski Węgiel – 1,44. Stawkę zamykają podopieczni Waldemara Wspaniałego – 1,11 i Radosława Panasa – 1,03.

Atak

Najbardziej punktowy element w siatkarskiej sztuce. Najwięcej punktów z bezpośrednich zbić zdobyli siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle – 986. Dużo mniej – 876 ma na swoim koncie ekipa Politechniki Warszawskiej. Miejsce na „pudle” zajmuje też Jastrzębski Węgiel, który zdobył z ataku 850 punków. Ranking zamykają siatkarze z Radomia – 802.

Atak na set

Pierwsze miejsce ponownie dla podopiecznych Krzysztofa Stelmacha – 12,81. Drugie tym razem przypadło Asseco Resovii Rzeszów – 12,71, a trzecie AZS-owi Olsztyn – 12,09. Stawkę zamyka, tradycyjnie już ekipa Jadaru Radom – 11,14.

Rankingi w poszczególnych elementach siatkarskich są czasami przewrotne. Drużyny teoretycznie najlepsze mogą być u dołu, a te słabsze – wyżej. Siatkówka jest, bowiem grą nieprzewidywalną i za to ją przecież kochamy.

Na indywidualne cenzurki zasługują najlepsi siatkarze w poszczególnych elementach siatkarskiego rzemiosła.

Najlepsi punktujący fazy zasadniczej:

Jakub Novotny – 315

Zbigniew Bartman – 308

Robert Prygiel – 285

Najwięcej punktów na set zdobywali:

Grzegorz Szymański – 4,87

Jakub Novotny – 4,57

Olli Kunnari – 4,46

Najwięcej bardzo dobrych przyjęć:

Michał Dębiec – 191

Marcin Mierzejewski – 189

Krzysztof Andrzejewski – 169

Najwięcej bardzo dobrych przyjęć na set:

Krzysztof Andrzejewski – 2,65

Michał Dębiec – 2,52

Robert Milczarek – 2,51

Najlepsi blokujący:

Wojciech Jurkiewicz – 61

Jurij Gladyr – 58

Michał Cerven – 52

Najwięcej bloków na set:

Wojciech Jurkiewicz – 0,9

Jurij Gladyr – 0,82

Marcin Nowak – 0,75

Łukasz Kadziewicz – 0,75

Najlepiej zagrywający:

Martin Sopko – 35

Jurij Gladyr – 30

Marcin Wika – 27

Najwięcej asów na set:

Jakub Jarosz – 0,5

Martin Sopko – 0,48

Marcin Wika – 0,45

Guillaume Samica – 0,45

Najlepsi atakujący:

Jakub Novotny – 270

Zbigniew Bartman – 257

Robert Prygiel – 245

Właśnie tak statystycznie przestawiają się najlepsze drużyny i zawodnicy fazy zasadniczej PlusLigi. Jak jest, wszyscy wiemy. Prym w polskiej lidze wiedzie PGE Skra Bełchatów, a jej siatkarze są jednymi z najlepszych mimo, że w statystykach indywidualnych wyróżniony jest tylko Jakub Jarosz, który nawet nie występuje w podstawowym składzie. Wszystko zweryfikuje jednak faza play-off. Nie wiemy, jak przedstawione wyżej klasyfikacje będę wyglądały po pierwszej rundzie, a później po zakończeniu ligowych potyczek. Jak miło jest powiedzieć, wszystko się może… zmienić!

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2009-03-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved