Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Zadecydował tie-break

PlusLiga: Zadecydował tie-break

W pierwszym spotkaniu rundy play-off zwyciężyła ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha potrzebowali aż pięciu setów, aby pokonać stołeczną Politechnikę.

Seta pierwszego od prowadzenia zaczęła drużyna Politechniki 1:2. Trwała wymiana punkt za punkt, jednak na pierwsza przerwę techniczna zwycięsko zeszli gospodarze, którzy po skutecznym ataku Jakuba Novotnego prowadzili 8:6. Po przerwie technicznej do odrabianiu strat sygnał dał Radosław Rybak, następnie skutecznym atakiem popisał się Buszek i jest remis 8:8. Gladyr skutecznie atakuje z piłki przechodzącej dając swojej drużynie prowadzenie 8:9. Po błędzie Sławomira Szczygła, który zaatakował w taśmę, Politechnika wychodzi na dwupunktowe prowadzenie. W tym stadium seta obie drużyny popełniają dużo błędów, jednak mniej ich jest po stronie gości którzy zeszli na drugą przerwę techniczną z zapasem dwóch punktów 14:16. Po przerwie technicznej asem serwisowym popisał się Rybak i Warszawa odskoczyła na 3 punkty. W tym momencie do głosu doszli gospodarze. Po błędzie w bloku i skutecznych atakach Novotnego i Michała Ruciaka, ZAKSA doprowadziła do remisu 17:17. Przez kilka kolejnych akcji żadna z drużyn nie potrafiła uzyskać większej przewagi. Pierwsza odskoczyła ZAKSA, dzięki bardzo dobrej grze Novotnego i prowadziła 23:21. Od tego momentu zawodnicy Politechniki popisywali się bardzo skutecznymi obronami, zdołali doprowadzić do remisu i mimo zaciętej końcówki do wygrania seta 27:25.

Drugi set to już popisowa gra ZAKSY na poziomie do jakiego przyzwyczaili kibiców w sezonie zasadniczym. Atomowe taki Novotnego oraz dobre rozegnanie i serwy Michała Masnego pozwoliły drużynie z Kędzierzyna zejść na pierwszą przerwę techniczną przy stanie 8:4. Po przerwie gospodarze zaczęli grać bardzo dobrze w bloku i polu, co skutecznie zwiększało przewagę nad rywalem. W secie tym brylował Kanadyjczyk Terence Martin bardzo efektywnie i widowiskowo atakując. Mimo czasu wziętego przez trenera Mazura, jego podopieczni nie potrafili zatrzymać konsekwentnie grających kędzierzynian i przegrali tego seta 25:19.

W trzeciej partii nastąpiło odrodzenie drużyny ze stolicy. Skuteczne serwisy Karola Kłosa i bardzo dobrze spisujący się w tym secie w ataku Radosław Rybak zapewniły Politechnice prowadzenie 4:2. Jednak, dzięki dobrej postawie kędzierzyńskiego libero Marcina Mierzejewskiego, udało się gospodarzom wyrównać 7:7. Stopniowo przewaga AZS-u zwiększała się. Bardzo skuteczny był Buszek, a blok warszawiaków był nie do przebicia. Liczne pomyłki kędzierzynian w polu zagrywki nie pozwoliły im nadrobić straconych punktów i przegrali tego seta 21:25.

W kolejnej partii Sławomira Szczygła zastąpił Robert Szczerbaniuk, a Jakuba Novotnego zmienił Dominik Witczak. Zmiany te odbiły się pozytywnie na grze kędzierzyńskiej drużyny. Set ten należał to najbardziej wyrównanych i emocjonujących. Zespoły grały punkt za punkt. Dopiero w końcówce, dzięki atomowym atakom Rybaka i błędom w zagrywce kędzierzynian, Warszawa odskoczyła na 22:24. Jednak ostatnie akcje tego seta należały do ZAKSY, która ostatecznie zwyciężyła 26:24.

Ostatni decydujący set rozpoczął się żółta kartką dla siatkarza Politechniki Bartłomieja Neroja. Kędzierzynianie odskoczyli na 3 punkty lecz dzięki dobrym atakom Buszka i Neroja, Warszawa wyrównała 7:7. Od tego momentu podopieczni Krzysztofa Stelmacha wzięli się za grę i po skutecznym bloku Masnego na Buszku prowadzili 9:7. Następnie zaczęli powiększać swoją przewagę. Dzięki atomowym atakom Kaźmierczaka i dobrej zagrywce Ruciaka wyszli na prowadzenie 12:9. Nic nie było już w stanie zatrzymać rozpędzonych kędzierzynian, mecz zakończy blok Szczerbaniuka na Rybaku.

MVP spotkania wybrano Dominika Witczaka.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – AZS Politechnika Warszawska 3:2

(25:27, 25:19, 21:25, 26:24, 15:11)

stan rywalizacji play-off: 1:0 dla ZAKSY

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Masny, Novotny, Ruciak, Martin, Kaźmierczak, Szczygieł, Mierzejwski (libero) oraz Pilarz, Lewis, Szczerbaniuk i Witczak

AZS Politechnika Warszawska: Rybak, Kłos, Neroj, Buszek, Gladyr, Kapelus, Wojtaszek (libero) oraz Kvasniczka, Skórski i Położewicz