Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > PlusLiga Kobiet: Druga porażka wrocławianek

PlusLiga Kobiet: Druga porażka wrocławianek

Farmutil Piła po raz drugi pokonał Gwardię w play-off, tym razem pozwalając rywalkom na wygranie jednego seta. Tym samym to pilanki są o krok od awansu do półfinału rozgrywek o mistrzostwo Polski.

Niespodzianki nie było. Siatkarki Impelu Gwardii po raz drugi przegrały w Pile z Farmitilem w pierwszej rundzie play-off. Ich szanse na awans do pierwszej czwórki są już iluzoryczne.

W niedzielę gwardzistkom udało się wreszcie wygrać choćby seta. W drugiej partii siatkarki z Wrocławia triumfowały na przewagi, ale Farmutil spokojnie kontrolował przebieg spotkania i na więcej już nie pozwolił. MVP spotkania została wybrana Agnieszka Kosmatka .

Do meczu bardziej skoncentrowane podeszły zawodniczki Gwardii, które szybko objęły prowadzenie 3:8, przy wydatnej pomocy gospodyń, które podarowały rywalkom trzy punkty z błędów własnych. Znacznie lepiej niż w pierwszym meczu zagrała Bogumiła Barańska i Zuzanna Efimienko i ich punkty pozwalały wrocławiankom utrzymywać przez jakiś czas dość wysokie prowadzenie (4:10). Przy stanie 8:12 nastąpiło przebudzenie siatkarek Farmutilu. Gdy po zagrywce, dobrze grającej Agnieszki Bednarek , Bogumiła Barańska nie utrzymała piłki w grze, siatkarki znad Gwdy wyrównały (12:12). Do stanu 20:20, trwała wymiana ciosów, ale żaden z zespołów nie potrafił wypracować sobie większej niż jednopunktowej przewagi. Wówczas zepsuła zagrywkę Marta Haładyn , Agnieszka Kosmatka wraz z Agnieszką Bednarek powstrzymały blokiem Katarzynę Mroczkowską , Milena Sadurek bezpośrednio z zagrywki zdobyła kolejny punkt i gdy wreszcie Aleksandra Kruk zaatakowała w aut, na tablicy wyników pojawił się wynik – 24:20. Jeszcze nieśmiało Katarzyna Mroczkowska zdobywając z lewego ataku punkt próbowała "gonić” wynik, ale atak z prawego skrzydła Klaudii Kaczorowskiej , zakończył pierwszą odsłonę tego meczu.

Zupełnie kuriozalny przebieg miała partia druga. Gospodynie szybko objęły prowadzenie 6:3, a w chwilę później 11:6 i wydawało się, że zwycięstwo gospodyń będzie jeszcze okazalsze niż w secie pierwszym. Skutecznie grające pilanki seriami zdobywały punkty. Efektownie kończyła akcje ze środka i obiegnięcia Agnieszka Bednarek , punkty dokładała Agnieszka Kosmatka i Klaudia Kaczorowska , trudne zagrywki Mileny Sadurek też przynosiły punkty i gospodynie systematycznie powiększały swoją przewagę. Kiedy przy stanie 19:10 Michela Teixeira atakiem z lewego skrzydła wywalczyła 20. punkt, a w chwilę później było już 21:11, zbyt pewne wygrania tej partii pilanki, zupełnie zdekoncentrowały się. Najpierw siatkarki Jerzego Matlaka straciły trzy punkty pod rząd, ale to nic w porównaniu z tym co zaczęło się od stanu 23:15. Gdy na zagrywce stanęła Marta Czerwińska , gospodynie dwukrotnie patrzyły jak piłka wpada pomiędzy nie, przysparzając punktów ekipie Rafała Błaszczyka . A ponieważ w tym okresie skutecznie punktowała Katarzyna Mroczkowska , to pilanki w jednym ustawieniu straciły siedem punktów i rywalki "złapały” kontakt punktowy (23:22). I gdy Mroczkowska wyrzuciła w ataku piłkę poza pole gry, a na tablicy pojawił się wynik 24:22 wydawało się, że pilanki "uratują” tę partię. Wtedy ciężar gry wzięła na swoje barki Bogumiła Barańska , po akcjach której, prowadzenie przejęły siatkarki z Wrocławia. W walce na przewagi skuteczniejsze okazały się przyjezdne i po ataku piłki przechodzącej przez Zuzannę Efimienko , wygrały seta, którego tak naprawdę na tacy podały im gospodynie.

Początkowo trzecia partia miała wyrównany przebieg. Od stanu 9:9 cztery oczka pod rząd zdobyły siatkarki Farmutilu i objęły prowadzenie 13:9. I chociaż momentami rywalki niwelowały straty punktowe, to jednak nie potrafiły doprowadzić do wyrównania (16:14, 17:16). W końcówce partii ciężar zdobywała punktów spoczywał na Agnieszce Bednarek i Edycie Kucharskiej , która atakiem z obiegnięcia zdobyła piłkę setową (24:20). W kolejnej akcji, Alena Hendzel umieszczając przechodzącą piłkę w polu gry rywalek zakończyła trzecią odsłonę tego spotkania.

Czwarta partia okazała się być ostatnią w meczu. Lepiej jednak rozpoczęły ją zawodniczki Gwardii. Po błędzie w ataku Micheli Teixeiry oraz punktach Mroczkowskiej i Barańskiej było już 0:3. Gospodynie szybko jednak, powstrzymując potrójnym blokiem (Bednarek[/b[b]], Sadurek , Kucharska ) akcję wrocławianek, wyrównały (4:4), a następnie objęły prowadzenie 6:4. Na pierwszą przerwę techniczną, po bloku Hendzel na Efimienko , ekipy schodziły przy prowadzeniu Farmutilu 8:5. Z każda minutą gry, przewaga gospodyń powiększała się. Farmutil dobrze grał blokiem, a ponieważ wrocławianki miały problemy z przyjęciem, w efekcie czego nie mogły wyprowadzać punktowych akcji, to gospodynie poczęły zdobywać punkty seriami. Po kolejnej, czteropunktowej serii, zakończonej pojedynczym blokiem Agnieszki Bednarek na tablicy pojawił się wynik – 20:9. Niby praktycznie było już "po secie”, ale kibice pomni sytuacji z partii drugiej, tak do końca jeszcze w to nie wierzyli. Tym razem niespodzianki jednak już nie było. Co prawda przyjezdne zdołały co nieco odrobić, ale tym razem siatkarki Farmutilu utrzymały rytm gry i po akcji z lewego skrzydła Micheli Teixeiry wygrały tego seta, a zarazem cały mecz.

Teraz przed Gwardią rewanż we Wrocławiu (21 marca, sobota). W przypadku zwycięstwa kolejne spotkanie również odbędzie się w hali Orbita. Ewentualny piąty mecz w przypadku stanu rywalizacji 2:2 zaplanowano w Pile. Trudno jednak zakładać, że wrocławianki zdołają na własnym terenie odwrócić losy rywalizacji. Bardziej prawdopodobny scenariusz to pewny triumf Farmutilu we Wrocławiu, ostatnio w rundzie zasadniczej w hali Orbita pilanki bez problemów wygrały 3:0.

Farmutil Piła – Gwardia Wrocław 3:1

(25:21, 27:29, 25:20, 25:16)

Stan rywalizacji play – off: 2:0

dla Farmutilu Piła

Farmutil : Kaczorowska, Hendzel, Bednarek, Sadurek, Teixeira, Kosmatka, Maj (libero) oraz Kucharska, Szczygielska i Wojtowicz

Gwardia : Haładyn, Mroczkowska, Efimienko, Barańska, Szkudlarek, Kruk, Krzos (libero) oraz Szafraniec, Czerwińska, Wajda i Jagiełło

Autor: Adam Martowicz (SportoweFakty.pl)

źródło: gazeta.pl, inf. własna, SportoweFakty.pl