Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, cz. 22: Wielki Andrea Giani

Siatkarska Galeria Sław, cz. 22: Wielki Andrea Giani

Lata 90. to bezapelacyjny tryumf włoskiej siatkówki. Ekipa z Półwyspu Apenińskiego nie miała sobie równych. Jednym z filarów niebieskiego „dream team’u” był Andrea Giani. Choć niespełna czterdziestoletni, już stał się legendą włoskiej piłki siatkowej.

Andrea Giani urodził się 22 kwietnia 1970r. w Neapolu. Już od najmłodszych lat miał styczność ze sportowym światem. Pasją do sportu zaraził go ojciec, medalista olimpijski w wioślarstwie. Andrea wybrał jednak inną drogę kariery, związał się z siatkówką.

Giani rozpoczął przygodę z piłką siatkową, grając w lokalnym Sabaudia. Tam jego umiejętności zostały szybko zauważone i młodym siatkarzem zainteresowały się dwie świetne drużyny: Panini Modena oraz Santal (później Maxicono) Parma. Andrea Giani zdecydował się przyjąć propozycję drugiego klubu, gdzie rozpoczął treningi pod okiem Gian Paolo.Kariera młodego Andrei rozwijała się w tempie błyskawicznym. Dzięki swoim niecodziennym umiejętnościom szybko dał się poznać nie tylko na krajowej, ale także światowej arenie siatkarskiej. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć Gianiego. Przypomnieć warto jednak te największe, do których bez wątpienia należy aż pięciokrotne zdobycie Pucharu Włoch (1987, 1990, 1992, 1997 i 1998), a także sięgnięcie po Super Puchar Italii w 1998 r.

Sukcesy klubowe dały mu niezwykłą popularność, która zwiększyła się, gdy jako młody gracz zasilił szeregi kadry narodowej. Kiedy Julio Velasco, trener, również znajdujący się w Siatkarskiej Galerii Sław, objął stery włoskiej drużyny narodowej w 1989r., oparł swoją myśl taktyczną na mocnych fizycznie, rozwijających się talentach, takich jak Giani.

Andrea wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988r., był wtedy najmłodszym członkiem włoskiej reprezentacji. Swoją przygodę z drużyną Italii kontynuował aż do 2004r. Występ na Olimpiadzie w Seulu nie był jedyny w karierze Gianiego. Włoch wzmacniał swoją ekipę także podczas kolejnych Igrzysk w 1992, 1996, 2000 oraz 2004 r. Andrea zapisał na swoim koncie dwukrotnie srebrny medal: w 1996 r. w Atlancie oraz w 2004 r. w Atenach, a także brązowy krążek w 2000 r. w Sydney.

Świetna passa Andrei Gianiego trwała przez wiele lat, podczas których niejednokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium przy okazji różnych imprez sportowych. Obok sukcesów na Igrzyskach Olimpijskich wymienić należy także trzykrotne z rzędu Mistrzostwo Świata (1990, 1994 i 1998), czterokrotne zdobycie Mistrzostwa Europy (1993, 1995, 1999 i 2003) oraz aż siedmiokrotna wygrana Ligi Mistrzów (lata między 1990 – 2000).

Andrea Giani rozpoczął swoją karierę grając na pozycji środkowego, świetnie sprawował się też w roli atakującego, gdyż dysponował niezwykłą siłą. Nazwisko Włocha kojarzone jest jednak najczęściej z blokiem. Giani potrafił utrzymać się w powietrzu dłużej niż jakikolwiek zawodnik na świecie, za co okrzyknięty został najlepszym blokującym lat 90.

Andrea Giani jest bez wątpienia rekordzistą w ilości występów w kadrze narodowej Włoch. Na swoim koncie zapisał aż 474 spotkania w reprezentacji. Za swoje wybitne osiągnięcia sportowe został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, a w tym tytułem Najbardziej Wartościowego Siatkarza, który przyznano mu w 1993r. W Siatkarskiej Galerii Sław od 2008r.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-03-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved