Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga: Pięciosetowy thriller dla Resovii

II liga: Pięciosetowy thriller dla Resovii

Do meczu z Politechniką rzeszowianie przystąpili w najmocniejszym składzie w tym sezonie. Drugoligowe rezerwy Resovii wzmocnili gracze pierwszego zespołu. Po emocjonującym i stojącym na bardzo wysokim poziomie spotkaniu wygrali gospodarze.

Kibice zgromadzeni w hali ROSiR zobaczyli dobrze sobie znanych Łukę , Kaczmarka oraz Kusiora . Zagrał również trenujący z pierwszym zespołem Kuba Mach .

Już pierwsze piłki zapowiadały ciekawe spotkanie. Wyrównana walka punkt za punkt trwała do stanu 6:6, kiedy to krakowianom udało się “uciec” na cztery punkty. Radość nie trwała jednak długo. Proste błędy gości oraz potężna zagrywka Łuki sprawiły, że rzeszowianie ponownie nawiązali kontakt. Po ataku w aut Dzierwy było już po 11. Gospodarze łapali drugi oddech. Poprawa został zatrzymany na pojedynczym bloku przez Kusiora, a błąd Szymczaka w przyjęciu został bezlitośnie wykorzystany przez Łukę. AKS prowadził już czterema punktami (19:15), gdy trener Fornal poprosił o przerwę. Po czasie punkt zdobył Piórkowski , a Kusior pomylił się w ataku. Wydawało się, że AZS będzie w stanie nawiązać walkę i rozstrzygnąć tę partię jeszcze na swoją korzyść. Krakowianie robili co mogli, dwukrotnie bronili piłki setowe, jednak zawodnicy z Rzeszowa nie pozwolili wydrzeć sobie zwycięstwa. Resovia zwyciężyła 25:22.

Od mocnego uderzenia rozpoczęli drugą partię przyjezdni. Po kilku mocnych serwisach Laskowskiego Politechnika prowadziła 7:2. Krakowianie mieli nawet szansę na ósmy punkt jednak w aut uderzył Dzierwa. Błędy w przyjęciu Łaby sprawiły, że trener Wietecha desygnował do gry Peszkę . W środkowej części seta, głównie za sprawą dobrej gry na siatce Resovii, przewaga gości zmalała do trzech punktów. Siatkarze Politechniki nie mogli znaleźć sposobu na świetnie spisujących się środkowych gospodarzy, którzy w ataku byli nie do zatrzymania, a w bloku grali bardzo skutecznie. Po jednym z takich bloków pary Kaczmarek-Filip przewaga gości wynosiła już tylko jeden punkt (21:22) co zapowiadało emocjonującą końcówkę. Krakowianie wytrzymali jednak napór rywali i wygrali tę partię 25:23.

Już od początku trzeciego seta na boisku zamiast Łaby przebywał Peszko. Była to jedyna zmiana w zespole Resovii. Krakowianie rozpoczęli tym samym składem co sety wcześniejsze. Do połowy tej partii obie strony prowadziły szarpaną grę. Raz na dwupunktowe prowadzenie wychodzili gospodarze, raz to goście zdobywali minimalną przewagę. Przy stanie 14:14 krakowianie dali popis swoich umiejętności. Poprawa zablokował Kusiora, a po najpiękniejszej i najdłuższej akcji spotkania zakończonej autowym zbiciem Łuki, w której siatkarze obydwu zespołów podbijali piłki, których podbić nie powinni krakowianie wyszli na prowadzenie 18:14. Wkrótce Łuka ponownie nie trafił w pole gry AZSu i już nic złego nie mogło się przytrafić przyjezdnym. Seta pewnie zakończył Gutkowski . Krakowianie wygrali tę partię 25:19.

Najwidoczniej wysokie zwycięstwo w trzecim secie uśpiło czujność gości, gdyż już na początku czwartej odsłony stracili oni kilka niepotrzebnych punktów. Po nieudanych atakach Dzierwy i Gutkowskiego oraz pomyłce w przyjęciu Piórkowskiego rzeszowianie mieli cztery punkty przewagi (8:4). Przewagę tę jednak szybko stracili, właściwie na własne życzenie. Zarówno Peszko, Kusior oraz Łuka pomylili się w ataku, ekspediując piłkę w aut. Na tablicy widniał więc wynik 14:14 i szanse zespołu z Krakowa na rozstrzygnięcie meczu już w tej partii stały się bardzo realne. Rozwiał je jednak rzeszowski blok. Kaczmarek we współpracy ze swoimi skrzydłowymi dwukrotnie zatrzymał ataki gości, a Łuka szczęśliwym serwisem po siatce wyprowadził swój zespół na wysokie prowadzenie. W końcówce problemy z przyjęciem dały się we znaki krakowianom. Za Piórkowskiego na przyjęciu pojawił się Typel. Został on jednak dwukrotnie trafiony zagrywką i szybko na parkiet powrócił Piórkowski. Rzeszowianie pewnie zwyciężyli 25:18.

O wszystkim decydował więc tie-break. Obydwa zespoły rozpoczęły go bardzo ostrożnie. Wszyscy wiedzieli jaka jest stawka tego spotkania, nikt nie mógł pozwolić sobie na błędy. Nerwy były ogromne. Po bardzo kontrowersyjnej decyzji sędziego bardzo ostro zareagował Łuka. Mimo, że miał rację to nie usprawiedliwia to jego zachowania. W PlusLidze taka reakcja na pewno nie skończyłaby się tylko na słownej reprymendzie. Do stanu 9:9 oba zespoły grały równo. Wtedy to rzeszowianie “odskoczyli” gościom początkowo na jeden, później na dwa punkty. Po bloku na Dzierwie sytuacja zespołu spod Wawelu była dramatyczna. Resovii brakowało juz tylko dwóch punktów do pozytywnego zakończenia seta, AZS musiał ich zdobyć 5. Przy stanie 14:11 dla AKSu na zagrywce pojawił się Dzierwa. Nie serwował wybitnie mocno, ale bardzo dobrze przy siatce popracował Poprawa, który zatrzymał Kusiora, a w obronie piłkę podbił wprowadzony do drugiej linii Mrozowski . Emocje w hali ROSiRu sięgały zenitu. Po kolejnym nieudanym ataku rzeszowian krakowianie zdołali doprowadzić do remisu 14:14. W następnej akcji kolejną bardzo kontrowersyjną decyzję podjęli sędziowie, którzy w ataku Piórkowskiego dopatrzyli się taśmy, a nie rąk blokujących. Decyzja taka nie mogła wpłynąć pozytywnie na zespół, jak i na samego zawodnika. W ostatniej akcji spotkania przyjmujący Politechniki został zatrzymany i to siatkarze gospodarzy mogli cieszyć się ze zwycięstwa 3:2.

W tej fazie play-out rywalizację prowadzi się do dwóch wygranych spotkań. Po wczorajszym meczu 1:0 prowadzi zespół z Rzeszowa. Następne spotkanie odbędzie się w sobotę 7.03 w Krakowie w hali przy ulicy Kamiennej 17. Wstęp wolny!

AKS Resovia Rzeszów IIAZS Politechnika Krakowska 3:2 (25:22, 23:25, 19:25, 25:18, 17:15)

Składy:

AKS Resovia Rzeszów: Filip, Mach, Kusior, Kaczmarek, Łuka, Łaba, Głód (libero) oraz Peszko, Długosz.

AZS Politechnika Krakowska: Gutkowski, Łoza, Laskowski, Dzierwa, Piórkowski, Poprawa, Szymczak (libero) oraz Typel, Śrutowski, Mrozowski.

źródło: inf. prasowa