Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: Jan Stokr najlepszy w lutym

Serie A: Jan Stokr najlepszy w lutym

Atakujący RPA-LuigiBacchi.it Perugia, Jan Stokr nieprzerwanie błyszczy formą na włoskich parkietach. Znalazło to potwierdzenie w tytule MVP lutego. Czeski siatkarz już po raz drugi w tym roku odbierze statuetkę dla najlepszego gracza Serie A danego miesiąca.

Wysoka dyspozycja Jana Stokra utrzymuje się od początku roku. W styczniu trzykrotnie uznawano go MVP spotkania, co zaowocowało nagrodą dla najlepszego zawodnika stycznia.

Szwajcarski zegarekW luty RPA Perugia wkroczyła ze wspaniałą passą sześciu zwycięstw z rzędu, piątą pozycją w tabeli i z nieco mniej przyjemną perspektywą pojedynków z Coprą Piacenza i Sisleyem Treviso. „Ukoronowaniem” lutego miał być łatwiejszy – teoretycznie – mecz z Marmi Lanza Verona.

Na pierwszy ogień poszła ekipa z Piacenzy, „sąsiad” w tabeli, znajdujący się o oczko wyżej. Powszechnie spodziewano się zaciętej, wyrównanej gry, tymczasem Perugia od początku utrzymywała przewagę. W końcówce pierwszego seta Copra „przebudziła się”, walka przyniosła sporo emocji, jednak ostatecznie partię rozstrzygnęli na swą korzyść gospodarze. W dwóch pozostałych setach to podopieczni Vincenzo Di Pinto nadawali ton grze i komplet punktów powędrował na konto drużyny z Umbrii.

Czeski atakujący wprawdzie nie został wówczas uznany za najlepszego gracza spotkania, jednak mógł poszczycić się największą zdobyczą punktową w zespole. W swym dorobku zapisał 19 oczek. Atakował ze skutecznością 46 procent – na 35 prób wykorzystał 16. Trzykrotnie skutecznie go zablokowano, taką samą ilość razy popełnił błąd w ataku. Do tego dorzucił dwa udane bloki, a także as serwisowy.

Następny weekend to 21. kolejka i wizyta w Treviso. Okazała się owocna i przyniosła kolejne punkty oraz awans na czwartą pozycję w tabeli. Wielokrotnie mistrzowie Włoch zdołali ugrać tylko jednego seta. W pozostałych siatkarze z Perugii dominowali zdecydowanie, wygrywając do 16, 20 i 16.

Można powiedzieć, że Stokr zaczął wykazywać regularność szwajcarskiego zegarka. Ponownie był najskuteczniejszym graczem w drużynie i tym razem został nagrodzony statuetką MVP spotkania. Zdobył 27 oczek. Na 40 ataków, na zdobycz punktową zamienił 24, co dało skuteczność 60 procent. Dwukrotnie powstrzymano go skutecznym blokiem, trzykrotnie pomylił się w ataku. Jak zwykle punktował również w bloku (2) i zagrywce (1 as serwisowy).

Po zmaganiach z najtrudniejszymi – teoretycznie – rywalami przyszedł czas na konfrontację, do której RPA Perugia przystępowała w roli faworyta. Jak się okazało teoretycznie łatwiejszy rywal przysporzył zawodnikom trenera Di Pinto najwięcej problemów. Po pięciosetowej walce, podczas której obie drużyny grały „falami” lepsi okazali się siatkarze Perugii. Tytuł MVP ponownie przypadł czeskiemu atakującemu zwycięskiego zespołu. Tym razem Stokr dał prawdziwy koncert w polu zagrywki, popisując się 8 asami serwisowymi. Ponadto atakował ze skutecznością 41 procent – 13 punktów na 32 ataki. Punktował również w bloku (1). Trzykrotnie został zablokowany, sześciokrotnie popełnił błąd w ataku.

Rzut oka na statystyki

Znakomite występy Stokra znajdują oczywiście odbicie w rankingach. Czech z 412 punktami na koncie zajmuje trzecie miejsce wśród najskuteczniejszych. W rankingu na największą ilość punktów na set plasuje się na drugim miejscu (średnio 5,02 punkty na set). W klasyfikacji najlepszych atakujących z 351 punktami w dorobku również zajmuje trzecią pozycję.

RPA Perugia na cztery kolejki przed zakończeniem sezonu zasadniczego, z dorobkiem 43 punktów, plasuje się na 4. pozycji w tabeli Serie A. Do zajmującej trzecie miejsce Lube Banca Macerata traci pięć oczek. Na każde potknięcie Perugii czyha natomiast przeżywająca ostatnio kryzys formy Copra Piacenza, która do ekipy z Umbrii ma dwupunktową stratę. Miesiąc marzec RPA Perugia zainauguruje pojedynkiem z wiceliderem tabeli, Bre Banca Lannutti Cuneo.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2009-02-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved