Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > konkursy > Helena Horka najlepszą siatkarką zagraniczną 2008

Helena Horka najlepszą siatkarką zagraniczną 2008

fot. archiwum

Po raz pierwszy kibice wybrali także najlepszą zagraniczną siatkarkę, która występuje w polskim klubie. Najbardziej doceniono postawę Heleny Horki, atakującej BKS-u Aluprof Bielsko-Biała.

Wyniki III Plebiscytu Strefy Siatkówki

Najlepsza siatkarka zagraniczna grająca w Polsce 2008 roku

1. Helena Horka – 39,05% głosówHelena Horka swoją karierę rozpoczynała w czeskim klubie VK Královo Pole Brno, a jej największe osiągnięcie z tym klubem to Mistrzostwo Czech z 2002 roku. Następnie przeszła do szwajcarskiego VBC Zeiler Köniz, jednak nie zagościła tam zbyt długo bowiem już w 2004 roku zdecydowała się na wyjazd do Grecji, gdzie grała przez kolejne 3 sezony. Z Półwyspu Apenińskiego Czeszka przeniosła się do drużyny mistrzyń Polski – Winiar Kalisz, z którymi zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski. Aktualnie występuje w BKS-ie Aluprofie Bielsko-Biała, który jest liderem tabeli PlusLigi Kobiet i wszystko zapowiada, że powalczy w tym sezonie o złoty medal Mistrzostw Polski. Popularna „Hela” ma za sobą wielokrotne występy w barwach reprezentacji Czech. Można domniemywać, że zwycięstwo w plebiscycie, Horka zawdzięcza dobrej grze całego zespołu Aluprofu, jednakże bez skutecznej atakującej tych sukcesów bielszczanki by nie odnosiły.

2. Michela Teixeira – 23,82% głosów

Za Heleną Horką uplasowała się brazylijska przyjmująca z Farmutilu Piła – Michela Teixeira (23,82% głosów). Pochodząca z Sao Paulo Brazylijka swoją karierę rozpoczynała w 1992 roku, kiedy reprezentowała barwy amatorskiego klubu Ribeirao Preto. Później przeniosła się do Serra Negra, gdzie grała przez trzy sezony. Pierwszy zagraniczny kontrakt podpisała w 2000 roku wybierając ofertę hiszpańskiego Las Palmas de Grand Canaria, jednak po roku Brazylijka zdecydowała się wrócić na rodzime parkiety, by w 2003 ponownie wyjechać z kraju i grać w szwajcarskim Franches Montagnes. Później trafiła do pilskiego Farmutilu, gdzie gra do teraz. Potrafi rozgrywać fantastyczne spotkania, w których błyszczy nie tylko w przyjęciu, ale i w ataku, co przy jej niskim wzroście budzi ogromny podziw. W tym sezonie pilskiej przyjmującej przydarzają się jednak przestoje, które sprawiają, że nie zawsze jest liderką swojej ekipy.

3. Alena Hendzel – 14,51% głosów

Na trzecim miejscu znalazła się Białorusinka – Alena Hendzel, która otrzymała od kibiców 14,51% głosów. Początki jej kariery związane są z klubem Minczanki Mińsk, z którego trafiła do prowadzonego wtedy przez Czesława Tobolskiego AZS-u Pronaru Białystok. W 2008 roku w związku z kontraktem tej zawodniczki było dużo zamieszania, jednak w końcu udało jej się podpisać umowę z Farmutilem Piła. Jak pokazuje liga, starania działaczy o Białorusinkę okazały się słuszne, bo jest ona jedną lepszych zawodniczek na swojej pozycji w lidze. Alena Hendzel zaskakuje rywalki trudną zagrywką oraz świetną grą na siatce. Ma dar szybkiego odczytywania gry rywalek, dzięki czemu często popisuje się „czapami” w bloku.

Dalsze miejsca zajęły:

4. Milada Spalova – 9,45%

5. Natalia Ziemcowa – 5,08%

6. Monika Smak – 4,78%

7. Jula Shelukhina – 3,30%

 

Zobacz również:

Michał Winiarski najlepszym polskim siatkarzem 2008 roku

Katarzyna Skowrońska-Dolata najlepszą polską siatkarką 2008 roku

Stephane Antiga najlepszym obcokrajowcem 2008 roku

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
konkursy

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2009-02-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved