Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Argentyna: Siatkarki Banco Nacion przywykły do zwycięstw 3:0

Argentyna: Siatkarki Banco Nacion przywykły do zwycięstw 3:0

Mistrzynie Argentyny, Banco Nacion, w granych dotychczas 14 meczach ligowych straciły jednego seta, w 2. kolejce, 13 grudnia 2008, w spotkaniu u siebie z Club Bell Voley. Potem wygrywały już łatwo po 3:0. Na osiem meczów 15. i 16. kolejki ligowej, aż sześć kończyło się takim wynikiem.

15. kolejka, 20-21.02.2009

Mistrzynie kraju – Banco Nacion – pojechały do Alcorta, gdzie w Estadio Sila zagrały mecz z miejscową drużyną Los Andes de Alcorta. Podopieczne Daniela Nejamkina potrzebowały na zwycięstwo w trzech setach tylko 71 minut – „tylko” tyle, mimo że w drugim secie nieco przespały sytuację i musiały w końcówce ostro powalczyć, żeby wygrać do 23. Ale za to, rozpędzone i skoncentrowane tym obrotem sprawy, trzecią odsłonę zagrały koncertowo, dając gospodyniom ugrać tylko 8 małych punktów. Czołowe zawodniczki Banco znowu dostały w tym meczu wytchnienie. Daniela Gilbenberger nie pojawiła się na parkiecie, a znakomita Brazylijka – Nicolle Cargnin Paese, zagrała w całości tylko pierwszego seta, a w dwóch pozostałych wchodziła na krótkie zmiany. Liderkami zwycięskiej drużyny były Elena Klug (13 pkt) i Tatiana Rizzo (10 pkt). Gospodynie w tym meczu popełniły aż 29 błędów własnych, zwłaszcza w ataku, w którym uzyskały tylko 12 punktów, przy 35 punktach rywalek.

Siatkarki Estudiantes de Paraná wykorzystały atut własnej Sali, wygrywając w trzy-setowym, ale dość wyrównanym meczu z bezpośrednimi rywalkami z ligowej tabeli – Regatas de Resistencia. Na parkiecie w Estadio Parque Berduc w Paranie, klasą dla siebie była zdobywczyni 18 punktów dla gospodyń – Jessica Rudolf. Była tego dnia w znakomitej dyspozycji w ataku (17 pkt z ataku, przy skuteczności 55%) – nie potrafiły jej zatrzymać nawet bardzo dobrze zorganizowane w bloku rywalki. Najlepszym blokiem w drużynie gości popisała się Romina Jovanovich, która tym elementem zdobyła aż 5 ze swoich 9 punktów. Najlepiej dla pokonanych punktowała natomiast Monica Frias Laso (14 pkt). Przewagę rywalek w bloku (12:6) gospodynie zrównoważyły lepszym atakiem (45:38). Ostateczny sukces zawodniczki z Parany zawdzięczają lepszemu ułożeniu gry i mniejszej ilości błędów własnych (tylko 9 przy 20 rywalek).

Zawodniczki Club María Juana zaczęły od zaciętej walki w pierwszym, wygranym do 23 secie, z najsłabszym zespołem ligi – Koyote Salta, który jeszcze nie ma na swoim koncie ligowego punktu. W dwóch następnych setach gospodynie wygrały już wyraźnie. Podopieczne trenera Mario Palacio coraz odważniej zgłaszają swoje aspiracje do odegrania znaczącej roli w fazie play-off rywalizacji o mistrzostwo kraju.

W najbardziej zaciętym meczu tej kolejki, a jednocześnie jedynym, który trwał dłużej niż trzy sety, siatkarki Club Bell Voley pokonały 3:1 na własnym terenie wicemistrzynie kraju – Boca Juniors. Jak na zwyczaje ligi argentyńskiej kobiet, mecz w Estadio Elías Tito Proietti ogladała naprawdę spora, 1100-osobowa grupa kibiców. Najlepiej punktującą zawodniczką meczu była Aylín Pereyra z Boca Juniors (28 pkt). Tego dnia była w naprawdę dobrej dyspozycji i jej udział w dorobku punktowym Boca byłby zapewne jeszcze większy, gdyby znakomitą grą w obronie nie popisała się libero gospodyń – Carolina Hartmann. Najlepiej punktującą zawodniczką gospodyń była natomiast Julia Benet (15 pkt).

16. kolejka, 22.02.2009

Po dwóch pierwszych setach meczu pomiędzy Club Maria Juana i Regatas de Resistencia, wydawało się, że w niespełna godzinę będzie po meczu, a gospodynie wygrają pewnie 3:0. Jednak po wygranych do 12 i 15, przyszła chyba zgubna, zbyt duża wiara w to, że już jest po wszystkim. Tymczasem przyjezdne zawodniczki zagrały z zębem i wygrały dwa kolejne sety do 19, a tie-break do 12. W zwycięskiej ekipie gości brylowały Romina Jovanovich i Mónica Frias Laso. W zespole gospodyń najlepiej spisywały się Julieta Bocchio, która zastąpiła w zwycięskim wyjściowym składzie z poprzedniego meczu Valentinę Poratti, a także Eugenia Grosso i środkowa bloku – Celeste Cornalis.

W pozostałych meczach 16. kolejki nie było już tylu emocji. Niespodziewane pogromczynie Boca Juniors z poprzedniej kolejki – zawodniczki Club Bell Voley, tym razem nie mogły liczyć nawet na atut własnej hali. Banco Nacion to jeszcze ciągle zbyt silny rywal dla nich. 1400 widzów (najwięcej w całej kolejce) zebranych w Estadio Elías Tito Proietti, obejżało trzy sety, w których wyraźną przewagę miała drużyna gości. Najwięcej – 15 punktów – zdobyła dla Banco Nacion Elena Klug. Dla gospodyń Paz de Rossi punktowała 9 razy.

Drużynie Los Andes Alcorta, na swoim boisku w Estadio Sila, tylko w pierwszym secie udało się zdobyć więcej niż 20 punktów. W dwóch pozostałych odsłonach z wielkim trudem przekraczała “10”. Jedynie najlepsza zawodniczka zwycięskiej ekipy Boca Juniors – Maria Eugenia Requi punktowała dwucyfrowo (10 pkt). Liderka gospodyń – Estefania Bossio – zapunktowała tylko 8 razy, ale była najlepiej serwującą zawodniczką meczu (2 asy serwisowe). Przyjezdne – nie dość, że dominowały w ataku (41:19), to jeszcze popełniały zdecydowanie mniej błędów własnych (19:30). Nic więc dziwnego, że mecz zakończył się po 62 minutach.

Wielką szansę wzbogacenia dorobku punktowego, uzyskały zawodniczki Estudiantes de Paraná, które na swoim boisku w Estadio Parque Berduc w Paranie, podejmowały outsiderki ligi – Koyote Salta. Gospodynie wygrały w trzech setach, ale w drugim i trzecim walka była dość wyrównana. Szkoleniowiec Estudiantes – Norberto Zapata, dysponuje szerszym i równiejszym sportowo składem personalnym niż drużyna Koyote. Było to widać choćby po tym, że ekipa Koyote miała w swoich szeregach dwie najlepiej punktujące zawodniczki meczu – Ivana Martinez (16 pkt) i Eva Maria Garibaldi (12 pkt) – a mimo to przegrała aż 20 małymi punktami. Dla gospodyń trzy zawodniczki punktowały dwucyfrowo – ”Mari Flo” Sanchez (12 pkt), Vanina Spahn (11 pkt) i Agustina Sanchez (10 pkt). Dwudziestopunktową przewagę gospodynie zbudowały głównie atakiem (46:35) i mniejszą ilością błędów (16:22).

W tabeli nadal na pierwszym miejscu jest drużyna mistrzyń Argentyny – Banco Nacion, która ma komplet 42 punktów i tylko jednego straconego seta. Dalsze miejsca zajmują Boca Juniors (33 pkt), River Plate (27 pkt) i Bell Voley (23 pkt). W najbliższy weekend, w dniach 27.02 – 01.03, rozegrane zostaną dwie następne kolejki ligowe.