Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Galeria Sław, część 21: Najlepszy siatkarz ostatniego stulecia

Galeria Sław, część 21: Najlepszy siatkarz ostatniego stulecia

- Najlepszy siatkarz ostatniego stulecia – właśnie tak o tym niezwykłym zawodniku wypowiadali się przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. W dzisiejszej odsłonie Galerii Sław przedstawiamy postać wybitną – Karcha Kiraly.

Karch Kiraly urodził się w 1960r. Swoją przygodę z siatkówką rozpoczął jako sześcioletni chłopiec. Jego pierwszym trenerem był ojciec, z którym występował podczas różnych turniejów siatkarskich. Niezwykły talent Karcha szybko dał o sobie znać. Niespełna piętnastoletni Kiraly zaczął odnosić swoje pierwsze sukcesy na plaży. Już wtedy wszyscy przepowiadali mu nieprzeciętną karierę.

Kiraly przez cztery lata był członkiem szkolnej drużyny siatkarskiej z Santa Barbara. W dużym stopniu przyczynił się do zwycięstwa swojej ekipy w mistrzostwach Kalifornii. Zespół, w którym występował młody Amerykanin, był niepokonany w całym turnieju, a sam Karch uznany został najlepszym zawodnikiem rozgrywek.Karch Kiraly trafił pod skrzydła wybitnego sportowca i trenera Ala Scatesa, który również zajmuje poczytne miejsce w Siatkarskiej Galerii Sław. Scates szybko dostrzegł ponadprzeciętne zdolności młodego zawodnika i pomógł mu rozwinąć skrzydła. Rezultaty współpracy obu panów dały się zauważyć podczas Mistrzostw Pacyfiku. Kiraly, występujący w drużynie narodowej juniorów, wygrał cały turniej i zdobył nagrodę dla najlepszego siatkarza zawodów.

Karch Kiraly ma na swoim koncie wiele tytułów, których nie sposób tutaj wszystkich wypisać. Wymienić należy jednak na pewno zdobycie Pucharu Świata w 1985r.(nagroda MVP) oraz złoty medal Mistrzostw Świata w 1986r.

550.jpgAmerykanin jest jednym z nielicznych siatkarzy, którzy mogą pochwalić się kolekcją aż trzech złotych medali Igrzysk Olimpijskich. Reprezentacja USA na najwyższym stopniu podium stanęła w 1984r. w Los Angeles. Wartość wygranej poddawano w wątpliwość, a to z powodu nieobecności w turnieju wielu klasowych drużyn. Wątpliwości rozwiały się na kolejnej Olimpiadzie, w 1988r. w Seulu, gdzie ekipa USA powtórzyła swój sukces, pokonując m.in. reprezentację ZSRR. Kolejny złoty medal Igrzysk Olimpijskich Karch Kiraly zdobył w 1996r. w Atlancie, gdzie wystąpił w turnieju siatkówki plażowej.

Karch Kiraly zapisał piękne karty w historii zarówno siatkówki plażowej, jak i halowej. Wraz ze swoim drużynowym partnerem, Sinjinem Smithem, był niepokonany na plaży w latach 80. Swoje największe sukcesy odnosił jednak grając na hali. Choć sam Kiraly nie planował profesjonalnej kariery w piłce halowej, ta dała mu niezwykłe szanse rozwoju. Amerykanin kontynuował swoją przygodę z siatkówką, grając w lidze włoskiej w latach 1990 – 1992.

Karch Kiraly był znany ze swej niesamowitej koncentracji. Posiadał wręcz legendarną zdolność kompletnego wyłączenia się z widowiska i skupieniu się tylko i wyłącznie na piłce. Grał ostro, ale uczciwie, nigdy nie przekraczał dozwolonych granic.

W Siatkarskiej Galerii Sław od 2001r.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-02-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved