Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Trzy punkty zostały w Kędzierzynie

PlusLiga: Trzy punkty zostały w Kędzierzynie

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle podejmowali akademików z Olsztyna. Po porażce z AZS-em Częstochowa, podopieczni Krzysztofa Stelmacha zwyciężyli za trzy punkty.

Sobotnie spotkanie zapowiadało się niezwykle ciekawie. Obie drużyny pragnęły przełamać serię przegranych meczy oraz zdobyć jak najlepszą pozycję przed rozgrywkami play off. Zespoły wystąpiły dziś w niepełnych składach; ZAKSA musiała obyć się bez Roberta Szczerbaniuka, natomiast w szeregach AZS-u Olsztyn nie wystąpili Paweł Zagumny oraz Grzegorz Szymański.

Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia zawodników z Olsztyna. Dzięki atakom Olli Kunnariego przyjezdni wyszli na dwupunktowe prowadzenie (3:1). Kędzierzynianie, dopingowani przez swoich kibiców, szybko otrząsnęli się z chwilowego zastoju i przeszli do kontrataku. Dobre akcje zanotował na swoim koncie Sławomir Szczygieł, a Jakub Novotny popisał się asem serwisowym. W efekcie to właśnie zawodnicy ZAKSY schodzili na pierwszą przerwę techniczną z przewagą dwóch punktów (8:6). Po wznowieniu toczyła się wyrównana walka. Oba zespoły wyprowadzały skuteczne ataki. W tym elemencie dobrze sprawował się Tomasz Józefacki oraz Olli Kunnari, a po stronie kędzierzynian Michał Ruciak i Jakub Novotny. Przewaga ZAKSY na drugiej przerwie technicznej nie uległa zmianie, podopieczni Krzysztofa Stelmacha nadal prowadzili dwiema piłkami (16:14). W dalszej części seta wciąż toczyła się bardzo wyrównana walka. Przy stanie 23:23 rozegrana została bardzo długa i efektowna akcja, wygrana przez gospodarzy (24:23). Rozpoczęła się niezwykle nerwowa końcówka, która zakończona została asem serwisowym Michała Ruciaka. Zawodnicy ZAKSY wygrali pierwszą partię spotkania 30:28, wykorzystując dopiero piątą piłkę setową.

Początek drugiej odsłony był bardzo podobny do pierwszego seta. Początkowo toczyła się wyrównana walka. W olsztyńskim ataku bardzo dobrze spisywał się Paweł Siezieniewski i Tomasz Józefacki. Gospodarze odpowiadali skutecznymi akcjami Dominika Witczaka. Atakujący ZAKSY zapisał na swoim koncie niezwykłą serię zdobytych punktów. Efektowne ataki oraz dwa asy serwisowe w wykonaniu tego zawodnika pozwoliły gospodarzom zejść na drugą przerwę techniczną z zapasem czterech punktów (16:12). Goście borykali się z problemami w przyjęciu oraz z chwilowo gorzej funkcjonującym blokiem. Mariusz Sordyl wykorzystał czas na uspokojenie swoich zawodników oraz przedstawienie nowych założeń taktycznych. Pomogło to siatkarzom z Olsztyna, którzy po wznowieniu gry przeszli do kontrataku. Punkty zdobyte przez Tomasza Józefackiego oraz Olli Kunnariego pozwoliły AZS-owi odrabiać stratę. Swoim rywalom pomogli również gospodarze, którzy psuli stosunkowo łatwe piłki, w efekcie czego olsztynianie doprowadzili do remisu (20:20). Kibiców zgromadzonych w hali Azoty czekała niezwykle emocjonująca końcówka. ZAKSA, podobnie jak w pierwszej odsłonie, miała problemy z wykorzystaniem piłek setowych. AZS Olsztyn walczył o każdą piłkę, skutecznie blokując kędzierzyńskich atakujących. Ostatecznie set rozstrzygnął Terence Martin, który zdobył 27. punkt bezpośrednio z zagrywki (27:25).

Mariusz Sordyl bardzo dokładnie wykorzystał każdą minutę przerwy. Energicznie tłumaczył swoim siatkarzom, gdzie popełniali błędy i co mają poprawić w dalszej grze. Zawodnicy AZS-u rozpoczęli kolejną odsłonę bardzo energicznie i pewnie, szybko wychodząc na czteropunktowe prowadzenie (5:1). Siatkarze ZAKSY mieli problem z zatrzymaniem olsztyńskich zawodników, w efekcie czego przewaga gości stale wzrastała i na pierwszej przerwie technicznej wynosiła pięć „oczek” (8:3). Gospodarze mieli problemy zarówno w bloku, jak i w ataku. Wyjątkowo niską skuteczność w tym elemencie zanotował Dominik Witczak, który w tej partii spotkania atakował tylko z 14% skutecznością. Olsztynianie wykorzystali złą passę podopiecznych Krzysztofa Stelmacha, zdobywając kolejne punkty (11:5). Emocje sięgały zenitu. Atmosfera zagęściła się, kiedy to zawodnicy AZS nie zgodzili się z postanowieniem sędziego i poprosili o wyjaśnienie podjętej decyzji. Efektem dyskusji była żółta kartka wyciągnięta w stronę gości. Akcja nie wytrąciła jednak z równowagi olsztynian, którzy utrzymali wysokie prowadzenie na drugiej przerwie technicznej (16:12). W dalszej części seta toczyła się wyrówna gra. Zawodnicy z Warmii i Mazur wyprowadzali skuteczne akcje ze środka – dobra postawa Tomasza Kowalczyka i Wojciecha Grzyba. Gospodarze odpowiadali również mocnymi atakami w wykonaniu Sławomira Szczygła oraz Wojciecha Kaźmierczaka. Przewaga podopiecznych Mariusza Sordyla była jednak wystarczająca, aby wygrać tę partię 25:20.

Czwarta, jak się później okazało ostatnia, część spotkania rozpoczęła się od gry akcja za akcję. Obie drużyny zdobywały punkty w pierwszym ustawieniu. Żadnemu z zespołów nie udało się „odskoczyć” rywalowi na więcej niż jedno „oczko”. Na pierwszej przerwie technicznej, jedną piłką, po ataku Michała Ruciaka, prowadzili gospodarze (8:7). Dalsza gra również była wyrówna. Po olsztyńskiej stronie siatki bardzo dobrze spisywał się Tomasz Józefacki oraz Wojciech Grzyb, natomiast po stronie gospodarzy brylowali Sławomir Szczygieł i Dan Lewis. Sytuacja uległa zmianie po drugiej przerwie technicznej, kiedy to Paweł Siezieniewski dostał siatkarską „czapę”. O czas poprosił olsztyński szkoleniowiec. Kędzierzynianie dostali wiatr w żagle. Końcówka partii należała już tylko do gospodarzy, którzy pewnie kończyli każdy atak (Sławomir Szczygieł i Wojciech Kaźmierczak), (24:21). 25. punkt zdobył Wojciech Kaźmierczak, kończąc tę część spotkania 25:21, a cały mecz wynikiem 3:1.

MVP spotkania został Sławomir Szczygieł.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – AZS UWM Olsztyn 3:1

(30:28, 27:25, 20:25, 25:21)

ZAKSA Kędzierzyn Koźle: Masny, Nowotny, Szczygieł, Kaźmierczak, Martin, Rusiak, Mierzejewski (libero) oraz Witczak, Kacprzak i Lewis

AZS Olsztyn: Kowalczyk, Grzyb, Oczko, Józefacki, Kunnari, Siezieniewski, Andrzejewski (libero) oraz Szablowski