Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 20: Mistrz Gardini

Siatkarska Galeria Sław, część 20: Mistrz Gardini

Lata 90. XX w. to triumf włoskiej siatkówki. Kto wtedy nie zachwycał się niezwykłą techniką, siłą, precyzją, a przede wszystkim finezją Azzurrich? Cechy te dotyczyły także Andree Gardiniego – jednego z filarów włoskiego „dream team”.

Andrea Gardini jest jednym z najbardziej utytułowanych graczy włoskiej siatkówki. Po najwyższe trofea sięgał zarówno w rozgrywkach krajowych jak i międzynarodowych. Niewiele zespołów w historii może pochwalić się taką popularnością i efektywnością jak włoska reprezentacja siatkówki w latach 90. ubiegłego wieku. Gardini ze swoją ekipą byli pierwszymi w historii piłki siatkowej zdobywcami trzech kolejnych tytułów Mistrzostw Świata (1990, 1994 oraz 1998r.).

Włoski dream team pokazał się z jak najlepszej strony także na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996r., kiedy to wywalczyła srebrny medal. W finałowym starciu Włosi zmierzyli się z Holandią. Mecz obu drużyn okrzyknięty został najlepszym spotkaniem w historii międzynarodowej siatkówki. Gracze z Półwyspu Apenińskiego ostatecznie przegrali walkę o złoto 2:3 (12:15; 15:9; 14:16; 15:9; 15:17).Andrea Gardini odnosił wiele sukcesów międzynarodowych. Osiągnięcia włoskiego środkowego są nierozłączne z tryumfami reprezentacji Italii. Do najważniejszych zaliczyć można srebrny medal w rozgrywkach World Cup w 1989r., a w 1995r. najwyższe wyróżnienie w tychże zawodach. Warto wspomnieć także o występach włoskiej ekipy w Lidze Światowej, którą praktycznie zdominowali. W latach 1990 – 2000 ekipa z Półwyspu Apeninskiego zdobyła aż osiem tytułów mistrzowskich.

Przybliżając sylwetkę Andrei Gardiniego, nie można pominąć jego zasług dla siatkówki krajowej. Włoski środkowy jest zdobywcą siedmiu tytułów mistrza kraju, najwięcej z drużyną Sisley Treviso (1994, 1996, 1998 oraz 1999r.).

Jego niezwykłe zdolności oraz zasługi dla siatkówki zostały zauważone i docenione przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. FIVB nadało mu tytuł członka Najlepszej Drużyny Siatkarskiej XX w. W Siatkarskiej Galerii Sław od 2007r.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-02-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved