Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga mężczyzn: Wygrana krakowskich Akademików

II liga mężczyzn: Wygrana krakowskich Akademików

Na koniec rundy zasadniczej krakowscy Akademicy nie zawiedli swoich kibiców i odnieśli pewne zwycięstwo 3:1 nad lokalnym rywalem z Kęt.

Wygrana zapewniła Politechnice szóste miejsce w tabeli, więc do fazy play-out drużyna trenera Fornala przystąpi z najwyższej pozycji. W walce o utrzymanie rywalem krakowian będą rezerwy Resovii Rzeszów.

W stosunku do poprzednich spotkań w zespole Akademików nastąpiła zmiana na pozycji rozgrywającego. W składzie “Inżynierów” zabrakło kontuzjowanego Krystiana Bławata , którego w wyjściowej szóstce zastąpił Łukasz Łoza . W meczowym składzie pojawił się również Marcin Kapuśniak – rozgrywający drugiego zespołu Politechniki.

Pierwsza partia spotkania przebiegała pod dyktando gospodarzy. Już na początku seta wypracowali oni kilkupunktową, bezpieczną przewagę, którą sukcesywnie powiększali. Siatkarze Politechniki bardzo dobrze prezentowali się w ataku oraz bloku. Gracze Hejnału popełniali natomiast masę prostych, niewymuszonych błędów. Mylili się w ataku oraz przyjęciu (to także za sprawą dobrych zagrywek krakowian). Po punktowym bloku Dzierwy i dwóch asach serwisowych Gutkowskiego na tablicy widniał wynik 16:7. Przewaga na tyle wysoka, że trener Fornal dał odpocząć Laskowskiemu , wprowadzając za niego Poprawę . Krakowianie prowadząc grę “punkt za punkt” szybko zbliżali się do pozytywnego zakończenia pierwszej partii. Goście zdołali jeszcze, dzięki dobrym zagrywkom Guzdka , obronić trzy piłki setowe, jednak po czasie na żądanie trenera gospodarzy Akademicy zwyciężyli 25:17.

W drugim secie na parkiecie pojawił się Marcin Kapuśniak . Młody rozgrywający AZS Dwunastki po raz pierwszy pokierował grą drugoligowego zespołu. Trener Fornal pozostawił także w składzie środkowego Rafała Poprawę . Druga partia spotkania miała zgoła inny przebieg niż set otwierający mecz. Gospodarze nie dominowali już na boisku, a goście potrafili nawiązać z Akademikami równą walkę. Wynikało to zapewne także ze zmiany rozgrywającego w krakowskim zespole jak i mniejszej skuteczności na początku seta Dzierwy i Piórkowskiego , do których najczęściej rozgrywał Kapuśniak . Przez dwadzieścia minut gry żaden zespół nie zdołał zdobyć przewagi, także zapowiadał się emocjonujący finał. Przy pierwszej piłce setowej Akademicy byli bardzo bliscy zwycięstwa. Radek Szymczak zdołał podbić atak rywali jednak piłka po jego obronie uderzyła w sufit hali. Po chwili, po tym jak Rafał Poprawa został zatrzymany blokiem, to goście mieli piłkę setową. Wykorzystali już pierwsza okazję do zakończenia partii, podbijając atak Dzierwy i skutecznie kontratakując.

Początek trzeciej odsłony nie należał do siatkarzy żadnej ze stron, lecz do… pani sędziującej mecz. Trzy kontrowersyjne decyzje wywołały ogromne protesty zarówno gospodarzy jak i gości. Cała sytuacja wyprowadziła z równowagi kapitana Hejnału- Rafała Kwasowskiego , który za swoje zachowanie został ukarany żółtą kartką. Wpłynęło to również demobilizująco na całą drużynę z Kęt. Siatkarze Hejnału, podobnie jak w w pierwszej partii, zaczęli popełniać proste błędy. Nie mogli trafić w pole gry krakowian, brakowało im dokładności w przyjęciu i rozegraniu. “Inżynierowie” prowadzili natomiast spokojną, mądrą grę. Świetnie wszystkim kierował Kapuśniak , z którego zeszła już trema związana z debiutem w pierwszym zespole. Akademicy uzyskali siedem punktów przewagi (17:10), po chwili dołożyli do tego jeszcze kilka “oczek”. Ostatecznie krakowianie zdeklasowali gości zwyciężając 25:14. Po tym secie było już wiadomo, że Politechnika zajmie szóste miejsce w lidze i w fazie play-out zmierzy się z rezerwami Resovii.

W czwartym secie kontuzjowanego libero drużyny z Krakowa musiał zastąpić Mateusz Mrozowski , występujący na tej pozycji w przeszłości. Na parkiecie pozostali również Poprawa i Kapuśniak . Również w tej partii gra młodego zespołu z Krakowa mogła się podobać. Goście dotrzymywali kroku Akademikom tylko do połowy seta. Po wypracowaniu przewagi krakowianie kontrolowali przebieg ostatniej partii, którą pewnie wygrali 25:19, w całym spotkaniu zwyciężając 3:1.

AZS Politechnika Krakowska – TS Hejnał Kęty 3:1

(25:17, 25:27, 25:14, 25:19)

AZS Politechnika Krakowska : Laskowski, Łoza, Piórkowski, Gutkowski, Płaza, Dzierwa, Szymczak (libero) oraz Poprawa, Kapuśniak, Śrutowski, Mrozowski.

TS Hejnał Kęty : Kapa, Wołek, Marczuk, Pietrzyk, Guzdek, Węgliński, Gąsiorek (libero) oraz Kwasowski, Lenc.