Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 19: Wielki Matsudaira

Siatkarska Galeria Sław, część 19: Wielki Matsudaira

Zawodnik, trener, innowator, strateg, lider japońskiej siatkówki… Yasutaka Matsudaira był niezwykle zaangażowany w rozwój siatkówki. W poczet japońskich sław wpisał się nie tylko jako zawodnik, ale głównie jako świetny trener.

Yasutaka Matsudaira swoją przygodę z siatkówką rozpoczął w 1942r. Jego ponad dwudziestoletnia kariera zawodnicza obfitowała w wiele wybitnych tytułów, odznaczeń i medali. Był kapitanem uniwersyteckiej drużyny, wraz z reprezentacją Japonii zdobył złoty medal na mistrzostwach Azji w 1961r. Największe sukcesy odniósł jednak już jako trener.

Trener Matsudaira szybko zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i na międzynarodowej arenie. W znacznym stopniu przyczynił się do przyznania Japonii organizacji Igrzysk Olimpijskich w 1964r. Były to szczególne zawody dla siatkówki. To właśnie podczas Igrzysk w Tokio po raz pierwszy do harmonogramu imprezy włączono dyscyplinę piłki siatkowej. Zespół prowadzony przez Matsudaira zdobył brązowy medal, a w cztery lata później, na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, srebrny krążek. Do pełni szczęścia brakowało tylko medalu z najszlachetniejszego kruszcu. W 1972r. podczas Olimpiady w Monachium reprezentacja Japonii, ku uciesze swoich fanów, stanęła na najwyższym stopniu podium.Matsudaira był mistrzem techniki i strategii. Zrewolucjonizował grę swojej drużyny, opracowując nowatorskie rozwiązania w ataku. Jego metoda otrzymała miano „różnicy czasu w ataku”. Technika ta na stałe weszła w siatkarskie kanony na całym świecie.

Po zakończeniu kariery na stanowisku trenera, Matsudaira kontynuował swoją przygodę z siatkówką jako członek m.in. Japońskiego Związku Siatkarskiego oraz Międzynarodowej Federacji Siatkarskiej. Należał również do Trenerskiej Komisji działającej przy FIVB w latach 1969–1983. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Japończyk przeprowadził pierwszy międzynarodowy kurs trenerski w 1971r. Oprócz pracy w Komisji, Matsudaira był również Wicerezydentem FIVB w latach 1983–1996.

Słynne stało się powiedzenie Matsudaira, w którym porównał siatkówkę do daru zesłanego z niebios. Piłka siatkowa jawiła mu się jako doskonała orkiestra. Siebie natomiast stawiał w roli dyrygenta, który czyni jak największy wysiłek, aby jego zespół był najlepszy na świecie. Rola dyrygenta (trenera) sprowadzała się do takiego przygotowania, zjednoczenia i synchronizacji orkiestry (drużyny), aby udało się maksymalnie wykorzystać unikalne dźwięki i zdolności każdego gracza.

W Siatkarskiej Galerii Sław od 1998r.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-02-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved