Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Kongres Siatkówki Młodzieżowej czy… farsa?

Kongres Siatkówki Młodzieżowej czy… farsa?

fot. archiwum

Z uporem maniaka wracam często do spraw młodzieżowych, bo latka lecą, a kwitnący ostatnio finansowo PZPS nie robi nic by młodzieżowemu środowisku pasjonatów i za półdarmo pracujących trenerów pomóc w ich pracy.

PZPS uparcie boi się oddać stery młodzieżowej siatkówki ludziom w niej na co dzień pracującym. Taka sytuacja powoduje straty. Straty, które z goryczą spijamy od lat, nie mogąc się doczekać sukcesów naszych dorosłych reprezentacji (przepraszam trochę medali było, ale… chyba marzy nam się, byśmy posiedzieli na medalowych pozycjach trochę dłużej i pewniej?).

Polski Związek Piłki Siatkowej powołał Wydział ds. Młodzieży na początku poprzedniej kadencji. Wydział ten niby pracował. Mówiło się o potrzebie szerokiej dyskusji ze środowiskiem młodzieżowym itd., itp. Nie zrobiono prawie nic (z wyjątkiem zniesienia kooptacji i powrotu do OOM kadetów granych reprezentacjami województw). Teraz nowa kadencja zaczyna się zwołaniem Kongresu Siatkówki Młodzieżowej. Brzmi pięknie, ale coś mi się wydaje, że to zabieg wyłącznie propagandowy i mający uciszyć coraz głośniejsze głosy niezadowolenia.

1. Skład KongresuPo 10 delegatów z każdego województwa – razem minimum 160 osób (ciekawe dlaczego liczba delegatów na Zjazdy PZPS jest o wiele mniejsza i na dodatek każde województwo nie ma tej samej liczby delegatów?). A może chodzi jedynie o zrobienie sztucznego tłoku by wszystko szumnie i potężnie wyglądało? Kongres ma być WIELKI, MEDIALNY, BOGATY i ma, moim zdaniem, niestety… ZAMKNĄĆ USTA krytykantom.

2. Koszty

Żeby taki kongres miał cokolwiek znaczyć powinien mieć umocowania prawne, a takowych nie ma. Nic co postanowi Kongres i Wydział ds. Młodzieży (który jest jego organizatorem) nie zostanie wprowadzone w życie dopóki nie zatwierdzi tego Zarząd PZPS. W Kongresie ma wziąć udział 160 delegatów (za których pobyt i wyżywienie zapłaci PZPS). Koszt, biorąc pod uwagę podaną stawkę dla osób poza limitem przyznanym na każde województwo (bo delegatów może być więcej, wtedy czasu na zabranie głosu będzie jeszcze mniej) to około 32 tysiące złotych. Ta kwota to pieniądze, których brakuje zawsze w PZPS na zatrudnienie etatowego specjalisty ds. młodzieży, na prowadzenie profesjonalnej strony internetowej dla siatkarskiej młodzieży, to pieniądze, których nie ma na dofinansowanie ogólnopolskich rozgrywek klubowych (bo te rozgrywki, warto cały czas pamiętać, są w 100% finansowane rokrocznie przez startujące kluby, a nie przez PZPS)

3. Dyskusja na Kongresie

A przepraszam o czym i jaka? A kiedy uczestnicy otrzymają materiały? Kiedy zostaną zgłoszone i przedstawione nie tematy lecz konkretne projekty do dyskusji? Kto je przygotuje? 160 delegatów i (maksymalnie przeliczając podany program) około 10 godzin obrad daje każdemu z delegatów szansę na wypowiedzenie się średnio po… około 3-4 minuty. Czy oprócz przedstawienia się i zaczerpnięcia oddechu wystarczy czasu na przedstawienie chociaż jednej szerszej kwestii? W komunikacie jest ponadto zdanie: „W czasie konferencji plenarnej i dyskusji panelowych odbywać się będą przerwy na kawę.” To bardzo ważna informacja, by uczestnicy Kongresu wiedzieli, że organizator dba o to by delegaci się nie przepracowali.

4. Wątpliwości

Bardzo bym chciał bym nie miał racji, bym się mylił i bym dowiedział się, że nagle coś się będzie dziać dobrego. Że Kongres wypracuje nowy system rozgrywek ogólnopolskich, że znikną sławetne turnieje dodatkowe z udziałem gwiazd z SMS-ów, że powstaną czytelne regulaminy i przepisy dla każdej kategorii wiekowej, że powstanie strona internetowa zawsze aktualna, dynamiczna i pełna informacji dla środowiska młodzieżowego i… tak dalej sobie mogę marzyć. Ale na razie, zanim spełnią się moje marzenia, uważam, że planowany Kongres Siatkówki Młodzieżowej to farsa, to tylko propagandowy zabieg PZPS-u, to sposób na uciszenie burzącego się coraz głośniej środowiska młodzieżowego.

Tak piszę o tym Kongresie, ale w zasadzie to zadaję sobie pytanie: Po co zatem w PZPS Wydział ds. młodzieży? Jakie konkretne propozycje do rozważenia wysunęło to gremium? Z czym zwraca się do środowiska młodzieżowego? Fakt, że komunikat o kongresie zapraszał do zgłaszania uwag, ale termin ich nadsyłania upłynął 15 stycznia czyli po dwóch dniach od zamieszczenia komunikatu.

Ludzie o co tutaj chodzi?

źródło: dkvolley.blox.pl, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-02-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved