Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 18: Królowa Plaży

Siatkarska Galeria Sław, część 18: Królowa Plaży

W dzisiejszym odcinku Siatkarskiej Galerii Sław prezentujemy niezwykle utalentowaną trenerkę, zawodniczkę oraz działaczkę. W swojej długoletniej karierze sięgała po najwyższe trofea. O kim mowa? Przedstawiamy Kathy Gregory.

Kathy Gregory była siatkarką największego formatu. Jej umiejętności techniczne oraz siła ataku, a także pogodne usposobienie, nie pozwoliły, aby pozostała niezauważona. W ciągu swojej kariery praktycznie zdominowała kobiecą siatkówkę. Na ówczesne czasy nie było zawodniczki, która mogłaby jej dorównać. Wśród przeciwniczek budziła podziw i respekt, wśród kibiców niezwykłą sympatię. To właśnie fani okrzyknęli Gregory Królową Plaży. Tytuł jak najbardziej oddawał umiejętności Amerykanki.

Na plaży nikt nie był w stanie zatrzymać Kathy, która z piłką robiła rzeczy praktycznie niemożliwe. Była bez wątpienia najlepszą siatkarką plażową tamtych czasów. Nic więc dziwnego, że na jej koncie systematycznie pojawiały się coraz to nowsze tytuły. Wielokrotnie zdobyła pierwsze miejsce w krajowych mistrzostwach w siatkówce plażowej (1976r., 1977r., 1978r., 1981r. oraz 1983r.). Sukcesy Gregory nie ograniczały się tylko do rodzimych stron. Kathy dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium podczas mistrzostw świata w siatkówce plażowej.Po zakończeniu kariery zawodniczej nadal czynnie uczestniczyła w życiu sportowym. Gregory zatrudniono w telewizji jako komentatora i specjalistę w sprawach siatkówki. Kathy zajęła się również pracą trenerską. Jako trener na Uniwersytecie w Kalifornii nadzorowała jeden z najlepszych programów siatkarskich w kraju. Była świetnym szkoleniowcem, co potwierdzały coroczne wyniki. Jej zespoły systematycznie znajdowały się wśród 20 najlepszych drużyn w Ameryce.

Kathy Gregory wielokrotnie nagrodzono za swój wkład w rozwój amerykańskiej siatkówki. Amerykański Związek Siatkarski (USAVB) obsypał siatkarkę wieloma tytułami, których nie sposób tutaj wymienić. Do najważniejszych zaliczyć można aż piętnastokrotną nominację do składu drużyny gwiazd oraz czterokrotny tytuł najbardziej wartościowej zawodniczki. W 1981r. USAVB uznało Kathy Gregory za jedną z najlepszych zawodniczek wszech czasów. Była trzecią kobietą, która została włączona do Siatkarskiej Galerii Sław (1989r.).

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved