Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > UKS Kazimierz Płomień Sosnowiec w finale Mistrzostw Śląska

UKS Kazimierz Płomień Sosnowiec w finale Mistrzostw Śląska

W dniach 16 – 18 stycznia w Raciborzu i Częstochowie odbyły się półfinały Mistrzostw Śląska Juniorów. Jednak do finału awansowały także trzy ekipy z "urzędu". UKS Płomień Sosnowiec teoretycznie też miał takie prawo, ale w praktyce musiał walczyć w półfinałach.

Przypominamy, że do rozgrywek w naszym województwie zgłosiło się 19 zespołów, które podzielono na 2 grupy. Były to KS AZS Rafako Racibórz (I miejsce z grupy 2(, UKS „Kazimierz Płomień” Sosnowiec (II miejsce z grupy 1), MCKiS Jaworzno (III miejsce z grupy 1), UKS SMS Bielsko-Biała (IV miejsce z grupy 2).

Podobny turniej odbywał się równolegle w Częstochowie z udziałem Delic-Pol Norwid Częstochowa (I miejsce z grupy 1), KS Jastrzębie Borynia (II miejsce z grupy 2), SK Górnik Radlin (III miejsce z grupy 2), MKS MOS Interpromex Będzin (IV miejsce z grupy 1). Do finału awansowały dwa pierwsze zespoły z półfinałów.W pierwszym dniu turnieju UKS „Kazimierz Płomień” Sosnowiec po pasjonującym meczu pokonał MCKiS Jaworzno 3:2. Po stosunkowo łatwych zwycięstwach w dwóch pierwszych setach 25:19 i 25:23, coś się w drużynie zacięło i w dwóch kolejnych setach górą była drużyna z Jaworzna wygrywając 27:25 i 25:21. Tie-break to zacięta walka punkt za punkt. Jednak świetna gra całej drużyny w obronie, doskonałe krótkie w wykonaniu pary Karol Pachołek – Michał Kosiński, skuteczne ataki ze skrzydła naszego przyjmującego Maćka Orczykowskiego doprowadziły do stanu 15:14. Mecz zakończył Maciek Orczykowski efektownym blokiem na lewym skrzydle. W drugim meczu turnieju UKS SMS Bielsko-Biała gładko przegrał 3:0 z gospodarzami KS AZS Rafako Racibórz.

W drugim dniu turnieju sosnowieccy chłopcy zmierzyli się z drużyną Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Bielska Białej. W pierwszym secie brak koncentracji i pełnej mobilizacji doprowadził do przegranej 24:26, jednak w trzech następnych setach dominowali siatkarze z Sosnowca wygrywając 25:14, 25:15, 25:18. W drugim meczu drugiego dnia MCKiS Jaworzno przegrał 3:2 z KS AZS Rafako Racibórz co zapewniło nam awans do finału.

W niedzielę do Raciborza sosnowiecka drużyna pojechała bez dwóch kluczowych zawodników – Maćka Orczykowskiego, który cały turniej grał z grypą, a w sobotę 39 stopni gorączki rozłożyło go całkowicie i Szymona Tworzydły, który z kolei skręcił nogę w meczu z MCKiS Jaworzno. Skład drużyny uzupełnił gimnazjalista Michał Rączka. Mecz o pierwsze miejsce w półfinale z gospodarzem KS AZS Rafako Racibórz przegrali 0:3 (14:25, 21:25, 18:25).

W Raciborzu zespół UKS „Kazimierz Płomień” Sosnowiec występował w następującym składzie: Karol Pachołe, Michał Kosiński, Piotr leks, Piotr Mierzejewski, Maciej Orczykowski, Michał Biernacki, Adrian Więcek, Kamil Gustak, Kamil Dębski, Aleksander Trybala, Paweł Trybała, Michał Rączka. Trenerzy: Adam Pachołek i Artur Góra.

Do finału Mistrzostw Śląska awansowały następujące zespoły:

KS AZS Rafako Racibórz – I miejsce w Raciborzu

UKS „Kazimierz Płomień” Sosnowiec – II miejsce w Raciborzu

Delic-Pol Norwid Częstochowa – I miejsce w Częstochowie

SK Górnik Radlin – II miejsce w Częstochowie

Swoistym kuriozum przepisów Polskiego Związku Piłki Siatkowej jest fakt, że do finału Mistrzostw Śląska awansowały również z „urzędu”:

* KS Jastrzębie Borynia posiadające Grzegorz Surmę w Szkole Mistrzostwa Sportowego

* MCKiS Jaworzno posiadające Igora Kozłowskiego i Krzysztofa Fitrzyka w Szkole Mistrzostwa Sportowego

* MKS Dąbrowa Górnicza posiadająca Tomasza Kalembkę W Szkole Mistrzostwa Sportowego

Kluby, które awansowały z urzędu, mogą się w finale wzmocnić tymi zawodnikami. Tak stanowią przepisy.

W tym miejscu należy zaznaczyć że UKS „Kazimierz Płomień” Sosnowiec również posiada wychowanka – Damiana Wojtasika w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej, jednak nie tylko nie ma zapewnionego awansu z urzędu (co jest niezrozumiałą niekonsekwencją), ale nawet nie może wzmocnić się w finałach tym zawodnikiem, co jest już sytuacją kuriozalną. Liczne prośby – pisma kierowane od dwóch lat do Polskiego Związku Piłki Siatkowej trafiały na zdecydowany opór działaczy związku.

Wyciągano różne argumenty, odmawiając zgody na reprezentowanie przez Damiana swojego klubu:

– a to, że SMS w Łodzi to nie Szkoła Mistrzostwa Sportowego, mimo że w całości szkolenie dotowane jest tam przez PZPS i w nazwie ma taką „formułkę”,

– a to, że jest to inna dyscyplina, mimo że zarządzana jest przez ten sam związek (PZPS)

– a to, że Damian „złapie” kontuzję, jakby inni zawodnicy SMS-u nie byli narażeni podczas oddelegowania do swoich klubów na finały na kontuzji.

Warto dodać, że przepisy są w tej kwestii niejednoznaczne, a ich interpretacja przez działaczy PZPS stoją w sprzeczności z innymi działaniami związku oraz publicznymi deklaracjami władz.

W tym roku UKS „Kazimierz Płomień” Sosnowiec również wystąpił o zgodę do PZPS-u na reprezentowanie przez Damiana Wojtasika swojego klubu zgodnie z przepisami które zresztą sam związek stworzył i zobaczymy czy któryś raz z kolei trafi na tak zwany przysłowiowy „beton” działaczy.

Zarząd i Zawodnicy Klubu

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved