Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > FIVB rozważa wprowadzenie kolorów stref na boiskach

FIVB rozważa wprowadzenie kolorów stref na boiskach

fot. FIVB

Światowa Federacja Siatkówki (FIVB) rozważa zastosowanie podczas spotkań wykładzin boiskowych, w kolorach przyjaznych dla relacji telewizyjnych. Kolory wyróżniałyby strefę obrony oraz ataku. Jest to pomysł Komisji do spraw Telewizji i Nowych Mediów.

Rozróżnienie kolorami stref na boisku umożliwiłoby kibicom, zarówno tym oglądającym mecz na hali, jak i przed telewizorem, lepszy i wyraźniejszy odbiór przebiegu meczu.

Pomysł ten realizowany jest już m.in. podczas spotkań włoskiej Serie A mężczyzn. Boisko jest nie tylko podzielone na strefy ataku i obrony, ale także ma barwy włoskiej flagi narodowej. Po raz pierwszy zastosowano ten pomysł w Meczu Gwiazd Serie A w listopadzie. Strefa ataku miała kolor biały, zaś strefy obrony były w kolorach zielonym (po jednej stronie) oraz czerwonym (po drugiej stronie).

Po dokładnej analizie telewizyjnej przez specjalistów z telewizji SKY Italia oraz przedstawicieli Serie A, zadecydowano, że strefa ataku powinna być oznaczona kolorem białym, zaś strefy obrony kolorem niebieskim. Obszar poza boiskiem powinien być w odcieniu zielony, który najlepiej prezentuje się na ekranie TV.FIVB rozważa jeszcze zastosowanie systemu detektorów, które pokażą czy piłka spadła w boisku, czy poza nim. System detektorów przekaże informację do pierwszego sędziego oraz do stolika sekretarza zawodów. System o nazwie Sports Moles jest używany we włoskiej Serie A od ponad roku.

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved