Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 17: Józef Musil

Siatkarska Galeria Sław, część 17: Józef Musil

Józef Musil – niezwykle utalentowany i skromny siatkarz. Przyglądając się jego karierze przypominamy sobie wspaniałe czasy siatkówki, kiedy zawodnicy grali głównie dla przyjemności, a pieniądze schodziły na dalszy plan.

Józef Musil urodził się w 1932r. w małej czeskiej miejscowości Kostelni Lhota. W 1946r. jego rodzina przeprowadziła się do Pragi. Mały Józef początkowo nie był zadowolony ze zmiany miejsca zamieszkania, szybko jednak zmienił zdanie. To właśnie w Pradze po raz pierwszy zauważono jego siatkarskie umiejętności, a jego kariera nabrała tempa.

W wieku 19 lat Musil został powołany do reprezentacji Czechosłowacji, co dało początek jego wspaniałej światowej karierze. Dzięki występom w kadrze narodowej cały świat mógł podziwiać niezwykłe umiejętności młodego zawodnika, a Czechosłowacja cieszyć się kolejnymi medalami. Wraz z kolegami z drużyny zdobył złoto na Mistrzostwach Europy, dwa srebrne i jeden złoty krążek na Mistrzostwach Świata oraz srebro i brąz na Igrzyskach Olimpijskich. Kariera Musila rozwijała się także w kraju, gdzie zdobył aż siedem razy tytuł mistrza Czechosłowacji.548.jpgDzisiejsza siatkówka promuje niezwykle szybki, silny styl gry. Mamy możliwość podziwiać bardzo zacięte walki na siatce. Józef Musil natomiast grał nieco inaczej. Skupiał się na precyzji i technice, które zdawały się znajdować w każdym koniuszku jego palców. Swoje wystawy wyprowadzał w niemalże artystyczny sposób. Zachwyt budziła jego dokładność, znajomość techniki i umiejętność podejmowania decyzji. Jego gra była bardzo spokojna, brak w niej nerwowych zagrań. Skromny, opanowany i niepozorny… Nie potrzebował zbędnego rozgłosu i reklamy. Nigdy nie dawał się ponieść emocjom, zawsze zachowywał spokój i gentlemeńskie maniery. Jego sposób gry oraz osobowość zarówno na boisku, jak i poza nim myliły przeciwników. Koledzy z drużyny wiedzieli jednak, że to właśnie Józef może poprowadzić ich do kolejnego zwycięstwa.

Za swoje niezwykłe umiejętności oraz wkład do siatkówki krajowej został dwukrotnie uhonorowany tytułem „Zasłużonego Mistrza Sportu” – była to najwyższa nagroda przyznawana sportowcom w tym czasie przez władze Czechosłowacji. FIVB także doceniło jego zdolności i nagrodziło go tytułem jednego z ośmiu najlepszych siatkarzy stulecia.

W Siatkarskiej Galerii Sław znajduje się od 2004r.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved