Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: Udany rewanż Maceraty

Serie A: Udany rewanż Maceraty

W 18. kolejce Serie A w pojedynku na szczycie naprzeciw siebie stanęły „polskie” zespoły. Lube Banca Macerata zwyciężając Itas Diatec Trentino 3:0, wzięła pełny odwet za porażkę 1:3 w rundzie zasadniczej.

Sebastian Świderski zapisał na swym koncie kolejny znakomity występ. Do zdobyczy swego zespołu dodał 17 punktów. Atakował ze skutecznością 75 procent – na 20 prób, udanie wykorzystał 15. Dwukrotnie „pocelował” rywali zagrywką. Serwis przyjmował siedemnastokrotnie, osiągając 46 procent przyjęcia pozytywnego oraz 31 procent przyjęcia perfekcyjnego. Na pierwszym miejscu pod względem zdobyczy punktowych, z dorobkiem 20 oczek, uplasował się Igor Omrcen. Chorwat, przy skuteczności 55 procent, punktował w ataku 16 razy. Znakomicie spisywał się w polu zagrywki, czterokrotnie serwując asa.

Statuetka MVP spotkania trafiła do rąk Matteo Martino. Przy skuteczności 45 procent włoski przyjmujący zdobył 10 punktów w ataku. Trzykrotnie skutecznie zatrzymywał przeciwnika, ponadto dwukrotnie popisał się asem serwisowym. Zanotował 62 procent skuteczności w przyjęciu (52 procent przyjęcia perfekcyjnego).

Ponieważ Radostin Stojczew zdecydował się wystawić na środku Riada, Michał Winiarski po raz kolejny spędził mecz w kwadracie rezerwowych, wchodząc jedynie na krótkie zmiany. Zdążył przyjąć trzy zagrywki, ze skutecznością 33 procent. Raz zaatakował, jednak nieskutecznie. Łukasz Żygadło nie pojawił się na parkiecie.

W ekipie mistrzów Włoch najskuteczniejszymi zawodnikami byli Matej Kazijski oraz Leandro Vissotto Neves. Bułgar, przy skuteczności 68 procent, zdobył 13 punktów w ataku. Do tego dodał dwa asy serwisowe. Natomiast Brazylijczyk punktował w ataku 13 razy (46 procent skuteczności) oraz zapisał w swym dorobku jeden blok.

Na początku spotkania inicjatywę przejęli podopieczni Radostina Stojczewa. Agresywna zagrywka i skuteczne ataki pozwalały mistrzom Włoch systematycznie powiększać przewagę (8:6, 16:11). Przy stanie 20:15 do walki poderwała się Macerata. „Biancorossi” wzmocnili zagrywkę, w ataku błyszczeli Świderski wraz z Omrcenem i Martino. Do remisu 23:23 doprowadził Martino, który „pocelował” świeżo wprowadzonego Winiarskiego. Zawrzała zacięta walka na przewagi. Lube nie wykorzystało siedmiu piłek setowych, Itas sześciu. Ósmą szansę dał swemu zespołowi Rodrigao zatrzymując Marco Piscopo, a szalę zwycięstwa na stronę swej drużyny przechylił Martino blokując Kazijskiego (37:35).

W drugiej partii na prowadzenie wysunęli się zdobywcy Pucharu Włoch. Przy stanie 14:9 w polu zagrywki zameldował się Nikola Grbić i począł siać spustoszenie w szeregach rywali. Do tego zawodnicy Itasu dołączyli szczelny blok i po raz pierwszy w drugim secie uzyskali przewagę (15:14). Punktowe zagrywki Marko Podrascanina i Omrcena, a także błędy mistrzów Włoch, przyniosły efekt w postaci prowadzenia gospodarzy 21:18. Wówczas do akcji wkroczył Kazijski, popisał się dwoma asami serwisowymi, doprowadzając do remisu 24:24. W końcówce nie zawiódł Omrcen i zawodnicy Ferdinando De Giorgi zwyciężyli 29:27.

W trzecim secie przed pierwszą przerwą techniczną Itas wypracował dwupunktową przewagę (8:6). Jednak błędy zawodników gości umożliwiły Maceracie wyrównanie. Silna zagrywka i skuteczne ataki dały gospodarzom prowadzenie 16:12. Lube już do końca spokojnie kontrolowało sytuację i trzeciego seta rozstrzygnęło na swą korzyść 25:19.

Lube Banca Macerata – Itas Diatec Trentino 3:0

(37:35, 29:27, 25:19)

Lube Banca Macerata: Martino (15), Rodrigao (3), Omrcen (20), Świderski (17), Lebl (10), Vermiglio (1), Giovi (libero) oraz Bartoletti, Podrascanin (2) i Monopoli

Itas Diatec Trentino: Piscopo (6), Vissotto (14), Della Lunga (8), Riad (6), Grbić (2), Kazijski (15), Bari (libero) oraz Winiarski i Stefanow

Wyniki 18 kolejki „pomieszały” nieco w tabeli Serie A. Na pozycję lidera wysunęła się Bre Banca Lannutti Cuneo, po zwycięstwie z ekipą z Werony. Na drugim miejscu znajduje się zespół „Biancorossich”, który jedynie lepszym stosunkiem setów wyprzedza Itas Diatec Trentino.